Ajánló Szerb Antal Utas és holdvilág című regényéről

Ajánló Szerb Antal Utas és holdvilág című regényéről

Mostanában az egyik könyvklubnak köszönhetően sokkal többször kerül kezembe könyv a magyar klasszikus irodalom köréből. Ezzel a regénnyel ismét egy nagy hiányosságot pótoltam. Régebben is terveztem elolvasni, de valahogy „tartottam tőle”, mivel elég véleménymegosztó műnek bizonyult.

Szerb Antal

Szerb Antal a XX. század eleji magyar irodalom egyik jeles alakja, nemzetközileg is elismerték a munkásságát. Nem volt még húsz éves, amikor a Nyugat már megjelentette a verseit, kritikákat is írt a lapnak. Huszonhárom évesen már doktorrá avatták, jelentős irodalomtörténeti műveket köszönhetünk neki. A magánélete mondhatni viharos volt, többször nősült. Pályájának a fasizmus vetett véget. Zsidó származású révén a balfi munkatáborba került, ahol agyonverték. Bővebb információt az életéről itt, itt és itt találtok. Az utas és holdvilág először 1937-ben jelent meg. Rengeteg nyelvre lefordították. Idehaza film, színpadi mű, és rádiójáték is készült belőle.

A regény egészen rövid, körülbelül 200 oldal, szerintem 3-4 óra alatt a végére lehet érni. A felépítése a könyv hosszához igazodik. Egyszerű számozott fejezetekből áll, amelyek egészen terjedelmesre sikerültek. Ez azonban egyáltalán nem baj, mert így bőven van időnk átgondolni a dolgokat. Egyet már most le tudok szögezni, ez a mű a magyar klasszikus irdalom egyik különleges alkotása. Az író stílusa, fogalmazásmódja nagyon egyedi. Az elején egyszerű minden, de ahogy haladunk előre, egyre bonyolódnak a dolgok, az elvontabb eszmék kerülnek előtérbe. Ez látható formában is megmutatkozik. Egyre bonyolultabb szavakat használ, egyre hosszabbak a magyarázó, elmélkedő részek. Igazából nekem jó néhány dologban hasonlít napjaink „útkereső” regényeihez. Azokban is a hétköznapoktól jutunk el a magasabb, filozófiai síkon mozgó eszmékig, amikben az olvasó esetleg megtalálhatja a választ…

Holdfény

A történet lassan folydogál, szépen fokozatosan építette fel Szerb Antal az egésznek a vázát. Egy hétköznapi helyzetből indulunk, nevezetesen Károly és Erzsébet nászútjából. Ebben nincs semmi különös, hiszen konvencionálisan elfogadott dolog a társadalomban. Megismerhetjük ezt a „polgári idillt”, azonban egy múltbéli ismerős felbukkanása mindent összezavar. Az író remekül meg tudta közelíteni ezt a szituációt mindenféle szemszögből. Megismerjük Károly múltját, milyen is volt az, amikor az Ulpius testvéreknek köszönhetően kiszakadt a „hétköznapi mókuskerékből” és igazán különlegesnek érezhette magát. Sajnos ennek is vége szakadt, mégpedig egy elég tragikus eseménnyel, így visszatért a „normális” élethez. Viszont mindez rányomta a bélyegét a jelenre is. Mindezt kezdetben Károly szemszögéből láthatjuk, de ahogy haladunk előre a történetben, Szerb Antal megsokszorozza a nézőpontokat. Bepillantást nyerhetünk abba, mit gondol a felesége, a gyerekkori barátja…stb. A cselekmény követi a fentebb felvázol nyomvonalat. Kezdetben szinte unalmas, alig történik valami. Viszont ahogy haladunk előre az események, egyre bonyolultabb helyzetekkel találjuk szemben magunkat. Kezdve azzal, hogy Károly megszökik a saját nászútjáról és elkezd Olaszországban kóborolni. A felesége beleveti magát a párizsi életbe, igyekszik elég sok mindent kipróbálni. Persze a múltbéli alakok is belecseppennek a jelenbe, összefonódnak a szálak. Minden mindennel összefügg.

A karakteralkotás nagyon furán alakul Szerb Antalnál, viszont remekül bebizonyította, mennyire bonyolult jellem is alkalomadtán az embert. A főszereplők közül szinte senkit nem tudtam megkedvelni igazán. Inkább csak a negatív tulajdonságok jöttek át, a szereplők gyávák, gyengék és jellemtelenek.  De ha már „választani kell”, az én személyes kedvenceim az Ulpius testvérek, Éva és Tamás voltak. Bármennyire is nyakatekert életet éltek, még mindig ők voltak a legbátrabbak és a legőszintébbek. Még ha sok dologgal nem is értek egyet, amiket csináltak…

Szerb Antal egy nagyon érdekes szereplője a magyar irodalomnak. Különleges módon megírt regény tarthatunk a kezünkben. Egy egyszerű, hétköznapi szituációból filozófiai magasságokig juthatunk a történet végére. Szerintem ez is egy olyan könyv, amit egyszer mindenkinek érdemes a kézbe venni!

Találtam egy érdekes dokumentumfilmet a regénnyel kapcsolatban, itt meg tudjátok nézni! (A minősége sajnos nem a legjobb.)

Kiemelt kép: www.libri.hu

Szerző:

"A kutyán kívül a könyv az ember legjobb barátja. A kutyán belül meg túl sötét van az olvasáshoz." /Groucho Marx/