Canterburyi mesék a csillagok közül – ajánló Dan Simmons ‘Hyperion’ című regényéről

Canterburyi mesék a csillagok közül – ajánló Dan Simmons ‘Hyperion’ című regényéről

Dan Simmons ‘Hyperioni énekek’ sorozatának első kötete 1989-ben íródott, azóta alapműnek számít a sci-fi irodalomban, a tudományos fantasztikum rajongói számára kötelező olvasmány. Egy óriási képzelőerővel rendelkező szerző igazi mesterműve, egy téren és időn átívelő, lélegzetelállító kaland.

Akik nem csak nézni, de olvasni is szeretik a sci-fit, azok számára biztosan ismerős ez a könyv. Nem véletlen, hiszen megjelenését követően (1989) hamar korszakalkotó és meghatározó műként kezdtek beszélni róla. Dan Simmons amerikai író Chaucer híres műve, a ‘Canterburyi mesék’ alapszerkezetét felhasználva tárja elénk a ‘Hyperioni énekek’ első felvonását. Aki már olvasta ezt a könyvet (ahogyan én is), az szinte biztosan nem tud róla elfogulatlanul beszélni. Igazán egyedi hangvételű, változatos, magával ragadó és rendkívül intelligens módon megírt regény, amely az első oldaltól kezdve leköti az olvasó figyelmét. A cselekménye szerteágazó, ám ennek ellenére nem csapongó, mindvégig érthető. Legalábbis folyton azt hihetjük, hogy értjük, amit olvasunk, csak hogy aztán kiderüljön, hogy szinte minden mozzanatnak mélyebb jelentősége van, mint ahogyan képzeltük.

 

A 29. században járunk. Az általunk ismert Föld már rég elpusztult, ám az emberiség egy galaxisokra kiterjedő birodalmat hozott létre: a Hegemóniát. Most azonban háború van kibontakozóban a Hegemónia és a Számkivetettek között. Az első összecsapásra egy félreeső bolygón, a Hyperionon kerül majd sor.

A közelgő háború ellenére hét zarándok indul útnak a Hyperionra, hogy felkeressék a természeti törvényeknek ellentmondó Időkriptákat, melyek az időben visszafelé haladva közelednek egy döntő pillanat felé. Egy pap, egy katona, egy költő, egy tudós, egy detektív, egy templomos és egy konzul együtt utaznak az Időkripták felé, hogy ott találkozzanak a szinte istenként tisztelt és félt lénnyel, a Shrike-al. A prófécia szerint csak egyikük élheti túl az utazást, azonban neki megadatik, hogy teljesüljön leghőbb kívánsága.

A regény legnagyobb vonzereje talán abban rejlik, hogy anélkül éri el a sokszínűséget és a változatosságot, hogy csapongónak, összetákoltnak hatna és megtörné a műfaj alapvető, átható légkörét. A szereplők által elmesélt történetek és a közben kibontakozó cselekmény egyvelege igazán letehetetlenné varázsolja ezt a könyvet. A mesterien kidolgozott karaktereknek és a szemléletes leírásoknak köszönhetően még az is könnyedén beleélheti magát a történetbe, aki nem igazán járatos a science fiction műfajában.

Ha azt gondolod, olvastál már ilyet, tévedsz. Bátran merem ajánlani mindenkinek ezt a regényt, aki szereti az igazán egyedi mesterműveket. Szóval kezdjetek csak neki, garantálom, hogy hamar a következő részek után fogtok nézelődni… Addig is a Shrike legyen veletek!

Kiemelt kép: omni.media

Szerző:

Írok, olvasok, rajzolok, szeretem az óceánt, a kutyákat, a cilinderes polipokat… és létezem.