Csatabárdban az igazság – avagy ajánló Malcolm J. Hunt Bosszúangyal című könyvéről

Csatabárdban az igazság – avagy ajánló Malcolm J. Hunt Bosszúangyal című könyvéről

Körülbelül tizenöt évvel ezelőtt kezdtem el fantasy könyveket olvasni. Az első rögtön egy magyar szerepjáték koncepcióhoz, a M. A. G. U. S.-hoz kapcsolódó regény volt. Játszani soha nem játszottam, de rögtön beleszerettem a világrendszerbe.  Így számomra öröm, hogy a 90’-es évek óriási sikerei után – talán – ismét fellendülőben van a magyar fantasy ezen szekciója.

Amint megneszeltem, hogy jelennek meg újra regények, rögtön be is szereztem néhányat. Ekkor találkoztam először Malcolm J. Hunt nevével. Azóta váltottunk is pár levelet egy későbbi könyve, a Kígyószív kapcsán. Nos, ekkor döbbentem rá, hogy a Bosszúangyalról írott ajánlóm csak számomra létezik, ugyanis egyelőre még csak papírra vettem. Így hát itt az ideje, hogy ti is megismerkedjetek vele! Kezdem talán azzal, hogy a kötet a maga kicsit több, mint 300 oldalával szerintem gyorsan olvasható, én két nap alatt a végére jártam. A mérete miatt ráadásul nagyon utazóbarát, így könnyen magunkkal vihetjük bárhova. A könyv kötése is első osztályú, bátran lehet forgatni. Esetleg a borító vékonysága miatt érdemes odafigyelni, nehogy megtörjön. Ha esetleg a borítókép miatt fogná valaki kézbe a könyvet, jól teszi, tökéletesen tükrözi történet kissé sötét hangulatát.

www.deltavison.hu

Az újabb M. A. G. U. S. kötetek közül ennél éreztem leginkább, hogy képes hűen megjeleníteni Ynev világát. Mivel egy hitetetlenül zseniális és összetett rendszerről van szó, én meg sem próbálom teljes körűen bemutatni. A legegyszerűbb és legjobb összefoglalót itt találjátok a világgal kapcsolatban. Viszont néhány általános dolgot azért leírok, bár ez így elég sok világrendszerre ráhúzható lenne. Szóval az általam emlegetett Ynev maga a földrész. Különféle államalakulatok, társadalmi csoportok alakulnak ki, attól függően éppen milyen korban járunk. Ugyanis mára Ynevnek megvan a kialakult történelme is. A legkülönfélébb vallásoknak ad otthont, de az istenkultuszok mögött tényleges entitások bújnak meg, akik (vagy amik) alkalomadtán jelentős hatalmat juttatnak a híveiknek. Mágiában nincs hiány. Sokféle lényt találhatunk itt: emberek, elfek, orkok, gnómok, törpék és még sorolhatnám. De itt abba is hagyom, mielőtt nagyon belemerülnék.

Nagyon tetszett a könyv szerkezeti megoldása. Alapvetően csak novellák füzére lenne, Ynev minden történeti korszakába kapunk bepillantást. Azonban az első és az utolsó rész mintegy keretül szolgál, így egységgé formálja ezeket a különálló történeteket. A mű végén találunk egy szószedetet, ami rendkívül sok információt tartalmaz a regény szempontjából, az egyes helyszínektől kezdve, az isteneken át egészen az idegen kifejezésekig. Az írói stílus nagyon jól alkalmazkodott a megteremtett közeghez. Mindegyik történetben képes volt Malcolm J. Hunt érzékeltetni, hogy eltérő korszakról és eltérő társadalmi helyzetű szereplőkről van szó. Mindemellett nagyon választékosan fogalmaz, anélkül, hogy átesne a ló túl oldalára. Nem kell eltúlzott szóvirágoktól tartani.

www.hu.magus.wikia.com

A történet – mint már írtam – több novellából áll össze egysége egésszé. Ezeket egy mágiával átitatott csatabárd kapcsolja egymásba. Viszont mindegyik megállja a helyét akár önállóan is. Érdekes, hogy a kerettörténet egyes szám harmadik személyben íródott, míg a többi novella viszont egyes szám első személyben. Egy kicsit bepillanthatunk általuk Ynev történelmébe és bonyolult társadalmi rendszerébe. Egyébként nem vagyok egy nagy novellaolvasó, de sikerült az írónak mindegyiket izgalmassá varázsolni. A kerettörténetben megismerünk egy csapatot, akik a társukat próbálják megmenteni, akit a rejtélyes csatabárd taszított önkívületi állapotba. A többi novellában pedig a csatabárd korábbi birtoklóinak történeteit ismerhetjük meg. Tanúi lehetünk egy rabszolga-lázadásnak, egy gyilkosság utáni nyomozásnak, egy elf kálváriájának, egy snil (gyíklény) feledésbe merült hőstettének, végül eljutunk a fegyver készítőjének „személyéhez”. Meglepetésekben sem volt hiány. Ilyen irányú végkifejletre pedig nem is számítottam, mint ami végül kerekedett a történetből. A karakteralkotás nagyon jól sikerült, teljes mértékben el lehetett dönteni a szóhasználatból, a novellák hangvételéből, hogy ki milyen társadalmi körből származik, milyen egyéb sajátos vonásaik vannak. Egyöntetű kedvencem az elfekről és kyrekről szóló részek voltak. Valahogy mindig is vonzottak a hosszú életű, akár több száz évig élő népek.

Összességében azt tudom írni, hogy a könyv vérbeli M. A. G. U. S alkotás, nagyon jól helyezkedik ebben a világrendszerben. Malcolm J. Hunt nagyon kreatív módon  fűzte egybe ezeket a novellákat, mindegyik tartogat meglepetéseket. Ez a könyv egy nagyszerű bevezető lehet bárkinek Ynev világába, ajánlani tudom minden fantasy rajongónak!

Kiemelt kép: www.diceandsorcery.blog.hu

Szerző:

"A kutyán kívül a könyv az ember legjobb barátja. A kutyán belül meg túl sötét van az olvasáshoz." /Groucho Marx/