Dolgok, amiket ne mondj annak, aki szorong

Dolgok, amiket ne mondj annak, aki szorong

Én magam is szorongással küzdök, ezért nagyon sokszor hallottam már ezeket a mondatokat és bizony néha nagyot tud ütni, hogy az emberek mennyire nem érzik át, amit másoknak mondanak. A szorongás lemerít, megfullaszt. Mintha csak egy vendég lennél a saját elmédben. Ezt mások nem érthetik meg, azért mondanak dolgokat, amikkel megbántanak. Persze a legtöbben segítő szándékkal teszik mindezt, ugyanakkor ez kicsit sem segít rajtunk. Ha te magad is szorongsz, vagy van olyan ismerősöd, barátod, aki ettől szenved (mert igen, ez szó szerint szenvedés tud lenni), akkor remélem, hogy ez a cikk hasznos lesz számodra.

„Engedd el.” – Ez a legrosszabb, amit valaha mondhatsz bárkinek, aki szorong. A szorongás annyit tesz, hogy szó szerint képtelen vagy elengedni a gondolatokat a fejedből. Én ezt a mondatot hallom legtöbbször az ismerőseimtől. Higgyétek el, ez nem segít, sőt, ettől az illető csak még idegesebb és frusztráltabb lesz. Ha lehet, próbáljátok elkerülni ezt a kifejezést, amikor valaki a problémáiról beszél nektek, akkor is, ha talán bagatell dolognak tűnhet számotokra, hogy „apróságokon” miért akad fenn valaki, és miért nem tudja egyszerűen csak „elengedni” azt, ami bántja. Hogy miért nem tudjuk elengedni? Képzeljétek el, hogy a probléma, ami nyomaszt benneteket egy idegesítő dal, ami folyton ismétlődik a fejetekben újra és újra, akkor is, ha már ki akarjátok kapcsolni a belső rádiót. Mintha egy tű lenne, amibe mindig mellé dugod a cérnát. Minta egy zár lenne, amibe beletört a kulcs.

„Ez mind csak a te fejedben van.” – Igen, tudom, ki más fejében lenne? De ettől nem lesz kevésbé érvényes. Ha valakinek ilyet mondasz, azzal gyakorlatilag degradálod az illetőt és azt érezteted vele, hogy az ő gondolatai és érzései nem érvényesek a valóságban. Mintha minden, ami nyomasztja, csak a saját képzeletének a szüleménye lenne. Butának és szánalmasnak fogja érezni magát. Ezzel pedig szintén csak rontasz a helyzeten. Talán még azt is eléred, hogy többé nem fog a problémáiról beszélni neked, hiszen úgy érzi majd, hogy nem bízhat benned.

„Nyugodj meg.” – Soha ne mond egy embernek, aki szorongással küzd, vagy pánikrohama van, hogy nyugodjon meg. Mert lehetetlen. Három mély levegő, öt mély levegő, ezer mély levegő sem fogja megnyugtatni. Vannak bizonyos technikák, amik segítenek kezelni az ideges helyzeteket, de ezt mindenki a saját maga módszereivel tudja elérni. (A cikk végén leírok pár tippet ezzel kapcsolatban.)

„El fog múlni.” – Igen, ez valóban igaz, mert minden elmúlik. De amikor valaki szorong, egy perc felér egy órával. Nem csak mentálisan, de fizikailag is megterhelő tud lenni egy szorongásos roham. Mintha szó szerint kiszippantanák belőled az erőt, és olyankor az illető úgy érzi, ez sosem fog elmúlni. Talán nem tudtátok, de vannak bizonyos emberek, akiknél a szorongásos rohamok akár napokig is eltarthatnak.

„Gyere, igyál valamit.” – Sokszor kapom meg, hogy azért vagyok feszült, mert nem ittam meg két felest és nem tudom elengedni magam. Nos, az alkohol nálam egyébként tényleg segíteni szokott leküzdeni a gátlásokat, ugyanakkor tudom, hogy nem minden szorongással küzdő embernél működik. Nem vagyunk egyformák, ez a betegség nem egyformán hat ki ránk. Nem mindenki fogja jobban érezni magát, ha iszik. És habár nekem segít, nem leszek tőle extrovertáltabb.

„Ne gondold túl.” – Támasztja alá Occam borotvájának az elmélete is, miszerint két, az adott jelenséget egyformán jól leíró magyarázat közül azt érdemes választani, amelyik az egyszerűbb. Nos, ez nálunk lehetetlen küldetés. Legtöbbször azért analizálunk túl egy amúgy egyszerűnek tűnő helyzetet is, mert nincs rá konkrét magyarázatunk és mindennek tudni akarjuk a miértjét, különben erősebben szorongunk. Így tehát ez a mondat is fölöslegesnek bizonyul. Én még akkor is túlgondolom, ha amúgy nem gondolom túl.

„Megértem.” – Ezt is nagyon sokszor hallom, főleg a barátaimtól. De nem, sajnos nem értik meg. Sajnos soha senki nem értheti meg, hogy mi zajlik le egy olyan ember fejében, aki szorong. Ezzel nem azt mondom, hogy csak akkor érthetsz meg valakit, aki szorong, ha te magad is szorongsz, hiszen minden ember szorongása más. Mi sem értjük meg egymást, csupán mélyebben tudunk együtt érezni a másikkal. Én is gyakran elkövetem azt a hibát, hogy azt mondom „megértem”, holott valójában nem érthetem meg.

Tehát a szorongás nem egy hétköznapi aggodalom. Megérteni lehetetlen, elfogadni viszont lehetséges. Sok-sok türelem kell, hogy kezelni tudj egy embert, aki szorong, főleg, ha az az ember a mindennapjaid része. Ha segíteni szeretnél azon, aki szorong, akkor van egy-két tipp, hogy ezt hogyan teheted meg. De jöhet a kérdés, hogy „Mit mondjuk ezek helyett a mondatok helyett?”

– Először is, ne mondj, hanem kérdezz! Kérdésekre sokkal könnyebben fog tudni reagálni a másik ember és úgy fogja érezni, hogy tényleg érdekel téged a problémája.
– „Milyen érzéseket kelt benned, hogy…”,
– „Miben tudnék én segíteni?”,
– „Mi/ki váltotta ki belőle ezeket az érzéseket?”
– „Mi az, amit szeretnél/akarsz?”
– „Mire lennél hajlandó, hogy ezt a problémát megold?”
– „Mi az, ami visszatart?” … és még sorolhatnám.

És végül egy pár tipp, amit én magam gyűjtöttem, hogy könnyebb legyen átvészelni egy szorongásos rohamot.
– Keress egy mantrát! Az én személyes mantrám a „Sa-Ta-Na-Ma”. Ez egy meditációs mantra, amit először egy sorozatban hallottam, majd utána néztem és nagyon sok mindent elolvastam róla. Lényegében a Kundalini Jóga egyik mantrája, ami a tudatalatti olyan részére visz el, ami segít megtörni a rossz szokásokat, és változást idéz elő.

A szótagok jelentése:
Saa = Végtelenség, a kozmosz összessége
Taa = élet (forma születése)
Naa = halál (vagy átalakulás)
Maa = Újjászületés

Használat a gyakorlatban:

https://2.bp.blogspot.com/

Ahogy a kép is mutatja, miközben kimondod a szótagokat, kövesd ezeket a mozdulatokat az ujjaiddal. Az első két szótag közben szívd be a levegőt, a második kettőnél pedig fújd ki.

– Add ki magadból! Ha már semmi nem segít, akkor ki kell adnod magadból. Néha ez nagyon nehéz, főleg ha munkában/iskolában vagy, de keress egy olyan helyet, ahol nincs senki, ahol egyedül tudsz lenni és csönd van. Mindenki máshogy adja ki, én sírni szoktam. Ez azért hasznos, mert így nem tart olyan sokáig a szorongás, mintha magadba fojtanád.

– Beszélj róla! Írj a barátaidnak, hívd fel őket. Mond el nekik, hogy mi van benned, hogy mit érzel. Ez is egy módja annak, hogy kiadd magadból, anélkül, hogy fel kéne robbannod. Nem baj, ha néha önző vagy.

– Edz/tornázz/sportolj! Nekem nagyon sokat segít, ha edzek egy kicsit legalább egy héten 2-3 x. Segít levezetni a felgyülemlett feszültséget és dühöt.

– Nézz filmet/sorozatot/olvass vagy hallgass zenét! Nálam nem mindig hatékony, de néha bejön. Ez akkor tud hasznos lenni, ha nem olyan súlyos a szorongásod, vagy ha épp nincs senki, akivel beszélgetni tudnál. Ha nem is tereli el teljesen a figyelmed, a tudatod egy részét mindenképp leköti.

– Írd ki magadból! Nekem ez a kedvencem. Írd ki magadból. Nem számít, hogy két sor vagy három oldal, de írj. Addig írj, amíg a szívverésed le nem lassul egy kicsit. Addig írj, amíg a sírás abba marad. Írj.

Remélem hasznos volt a cikk számotokra és egy picit átfogóbb képet kaptatok a szorongásról. És ne feledjétek, minden gondolat érvényes!

Kiemelt kép: http://way.aub.ac.uk/

Szerző:

“Mindünk anyaga sugárzó lehetne, ha mernénk hasadni.” /Fodor Ákos/