Egy könyvfüggő igazi vallomásai – interjú Mikula Eszterrel

Egy könyvfüggő igazi vallomásai – interjú Mikula Eszterrel

Néhány hete bemutattam nektek Mikula Esztert, aki egy különleges könyves blogot vezet. Őszintén szólva nem találkoztam még ilyen sokoldalú könyves bloggal, és szerintem ha benéztek hozzá, ti is csak ámulni fogtok. Hosszas böngészés után legalább öt könyvvel bővült az olvasnivalóim listája. Tehát Eszter eléri célját – meghozza kedvünket az olvasáshoz.

Szülők kedvükre válogathatnak kis csöppségüknek az esti meséhez, de fiatalok és idősebbek is találhatnak olyan olvasnivalót ami biztosan elnyeri tetszésüket.

Ajánlói mellett mindenféle „extra dologgal” várja olvasóit, mint például a különböző kihívások, az összefoglalók, könyvtárkifosztásai, Kedd Top10 és a többi „nyalánkság”.

Ismerjétek meg jobban Esztert és kövessétek blogját! Higgyétek el, így biztosan jól értesültek lesztek a könyvekkel kapcsolatban!

Mikula Eszter

Mikula Eszter

Hogy jött a blog ötlete? Mi alapján választottad neki az Egy Könyvfüggő Vallomásai címet?

Olyan 5-6 éve folyamatosan blogolok, hol csak a mindennapi gondolatokat, hol pedig fotókat töltöttem fel, szóval nem áll tőlem távol ez a világ. Olyan két hónapja lehettem a Könyvfalók blog szerkesztőségének a tagja, amikor már elég tapasztaltnak éreztem magam, hogy megnyissam a saját blogomat, mert azért mégis más, kicsit személyes, a saját ízlésem szerint állítgathatok mindent. Igazából sokáig agyaltam a címen, és egyszer csak ez pattant ki a fejemből. Lehet, hogy szerepet játszott benne egy bizonyos Egy rossz anya vallomásai c. könyv… 🙂

Milyen könyveket olvasol szívesen?

A legkedvesebb műfaj számomra a disztópia, és nem keresem az ilyen könyveket, de mindig megtalálnak, és ez meg is látszik a blogomon, szinte csak ilyen könyveket olvasok. Az ifjúsági, és YA (young-adult) könyvek is közel állnak hozzám, nem csak a korom miatt, de valahogy jobban bele tudom élni magam, mint egy komolyabb hangvételű regénybe.

Mi a kedvenc könyved?

Ez nagyon nehéz kérdés egy könyvmolynak… Mindig változik, nálam Az éhezők viadala-trilógia, és a Harry Potter sorozat örök kedvencek, de a jelenlegi kedvencem Kiera Casstól a Párválasztó.

Mi alapján választod ki a bemutatandó könyveket?

Van egy véget nem érő könyvtári listám, onnan szoktam válogatni. Inkább arra figyelek, hogy érdekeljen a könyv, csak azért nem olvasnék el egy könyvet, hogy bemutassam, mert ha nem érdekelne, nem is tudnék mit írni róla.

Sokoldalú a blogod, még a gyerekeknek is jut egy külön sarok. Mik a tapasztalataid a gyerekek illetve a szülők motiválásával kapcsolatban?

Sajnos egyre inkább háttérbe szorulnak azok a közös kis szülő-gyerek szertartások, amikben a mi generációnknak része volt még, hogy a szülők lefekvés előtt esti mesét olvastak a gyerekeknek. Ezért is tartom kiemelten fontosnak, hogy a szülőket a gyerekek olvasóvá nevelésére ösztönözzék, mert szerintem ez felejthetetlen élményt nyújt.

Mi alapján választasz a gyermekeknek könyvet? Mit tartasz a legfontosabbnak? Hogy tanuljanak vagy szórakozzanak?

A legjobb, ha egy könyv ötvözi ezt a két lehetőséget. Olyan könyveket igyekszek választani, amelyek játszva tanítanak, anélkül adnak valami plusz tudást, hogy az száraz, tanulásszerű lenne. Így a gyerekek nem kötik össze az olvasást a tanulással, unatkozással, és talán később maguk is könyvmolyokká válnak.

kép: google.hu

kép: google.hu

Mesélnél a keddi TOP10-ről és a kihívásokról? 

A Keddi Top10 rovatot a The Brook and The Bookish külföldi könyves blog indított el, és a többi könyves blogger pedig átveheti ezt a rovatot. Ők előre meghatározzák a kérdéseket, minden hét keddjén különböző kritériumok alapján kell összeválogatni 10 könyvet.

A kihívások szintén nem saját ötletek, a tumblr.com-on találtam rájuk. Ez is ilyen továbbvihető, blogba beilleszthető cikk, amely általában egy-egy kultikus könyvsorozatról szól, és 30 vagy 31 kérdésből áll.

Mesélnél a Könyvfalók blogról?

A Könyvfalók blog 2009 októberében jött létre, én 2013. augusztus 1-én csatlakoztam. Több blogger szerkeszti egyszerre, mindenki igyekszik egy kis pluszt, a saját stílusát hozzátenni a bloghoz. Rengeteg rendszeres olvasója és követője van a blognak, és örülök, hogy ehhez valamennyivel én is hozzá tudok járulni.

Honnan gyűjtöd az információkat a jövőben megjelenő könyvekről?

Át szoktam nézni a kiadók honlapját, és a moly.hu-n is nyomon lehet követni a várható megjelenéseket, valamint a kiadók által küldött sajtóanyagokból.

Mit gondolsz, melyik rovatod a legnépszerűbb?

A statisztikák alapján a Könyvtárkifosztás a legnépszerűbb, az aktuális rész mindig benne van a top 10 leglátogatottabb bejegyzésben.

Mi a véleményed arról hogy manapság egyre kevesebbet olvasnak az emberek? Szerinted, hogy lehetne őket motiválni?

Sajnos egyre inkább átvette az uralmat a könyvek felett a technika, sokan inkább a tv-t és a számítógépet választják, és azok közül, akik olvasnak, rengetegen használnak elektronikus könyvolvasót. Ez persze nem baj, mert így is olvasnak, de számomra soha nem tudná visszaadni a valódi könyv érzését, ha egy képernyőt bámulnék. Szerintem ha az emberek kevesebbet dolgoznának, és nem lenne ennyire elterjedve a média, biztosan több ember olvasna.

Te miért tartod fontosnak az olvasást?

Amikor elkezdtem könyv után könyvet olvasni, épp egy depressziós időszakban voltam, és ez segített túllépni rajta. Úgy éreztem (és még mindig így vagyok vele), hogy az olvasásba el tudok menekülni. Hogy amikor olvasok, kizárom a külvilágot, és valahogy leszáll rólam minden teher, ami rám rakódott a nap során. Én így kapcsolok ki. És persze az sem utolsó, hogy rengeteg új információt lehet így szerezni, a könyvek gondolkodásra késztetnek.

Mit üzennél azoknak, akik keveset olvasnak? Vagy esetleg nem tartják fontosnak?

Csak annyit üzennék, hogy akkor valamit eddig rosszul csináltak, ha nem élvezték az olvasást. 🙂

 Látom, hogy rengeteget olvasol. Mégis hogy jut minderre időd?

Ha végignézzük egy napomat, akkor ez nem is olyan meglepő: reggel a kocsiban, az iskolában unalmas órákon, a buszmegállóban, hazafelé a buszon, itthon, lefekvés előtt olvasok. Elég vicces, mert minden nap ugyanazzal a busszal járok haza, és mikor meglát a buszsofőr, felkapcsolja a lámpát az addig sötét buszon. 🙂 Úgy vagyok vele, hogy amikor ráérek, és nem olvasok, az elvesztegetett idő, így rágom át magam olyan gyorsan a könyveken.

Mi az a könyv, amiről azt gondolod, hogy mindenképp el kéne olvasnia mindenkinek?

Ez egy jó kérdés… Szerintem ez Jodi Picoult – Tizenkilenc perc című könyve. Rendkívül izgalmas, és emellett tanulságos. Nekem könnyeket csalt a szemembe.

Köszönjük Eszternek a válaszokat!

És ne feledjétek:
„Egy szoba könyv nélkül olyan, mint a test lélek nélkül.”

 Kapcsolódó linkek:

http://mostjo.blogspot.hu/

https://lenduletmagazin.hu/egy-szoba-konyv-nelkul-olyan-mint-a-test-lelek-nelkul-bemutato-mikula-eszterrol/

 

 

 

Szerző:

"Amikor 5 éves voltam, anya azt mondta a boldogság a kulcs egy szép élethez. 6 évesen, amikor iskolába mentem és megkérdezték, mi akarok lenni, ha nagy leszek, azt írtam: "boldog". Azt mondták, hogy rosszul értelmeztem a kérdést. Azt mondtam, rosszul értelmezték az életet." /John Lennon/