Fogtál már szavakat a kezedben? – A Weöres Sándor kiállításról a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Fogtál már szavakat a kezedben? – A Weöres Sándor kiállításról a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Manapság kevés olyan ember akad, aki szabadidejében szívesen látogat meg egy-egy múzeumot. Ha mégis, leggyakrabban nem önszántunkból fizetünk (akár) borsos összegeket azért, hogy egy csendes, nyugodt helyen üssük el az időt ide-oda bámészkodva, mondjuk ki, teljesen lelassítva és féken tartva magunkat. Mert a nagyvárosok, mert a rohanás, mert a tömegközlekedés, mert a menetrendek, a mozik, a plázák, a szórakozóhelyek… Mára már nem szerepel a mi saját menetrendünkben sem a nyugalom.
Általános iskolás koromban én sem értettem, hogy az osztálykirándulások és egyéb iskolai szervezésű „kalandok” miért tűznek ki célul múzeumokat, mikor egyszerűbb, olcsóbb és élvezhetőbb lenne a diákságot egy mozira befizetni, vagy pizzát majszolva egy plázában szabadjára engedni. Az égnek hála, akkor is voltak körülöttem okosabbak, akik tudtak választ adni a miértekre. És a majdnem 18 életévem alatt eljutottam addig, hogy én is tudjak.

Február végén egy évfolyam kirándulás keretein belül mi is célba vettük Budapesten a Petőfi Irodalmi Múzeumot. Célunk egészen konkrét volt: szombathelyi gimnázium lévén a szintén szombathelyi származású Weöres Sándor születésének tavaly ünnepelt 100. évfordulója alkalmából megrendezett kiállítást szerettük volna megtekinteni. Ezt szeretném az Olvasóknak most egy kicsit részletesebben bemutatni.

A kiállításon megjelenő téma, azaz Weöres Sándor egész munkásságának bemutatása képviseli azt a fajta kincset, megőrzésre és ápolásra méltó örökséget, amiért a múzeumokba járó közönség rajong, a modernitás pedig, ami mindennek egy izgalmas eszközeként jelenik meg képes megcélozni minden korosztályt, és élménnyé tenni a látogatást. A teremben lévő 11 interaktív installációt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Kreatív Technológia Laborja tervezte, nem kis munkát végezve. Ezek leírásához segítségül hívtam a múzeum honlapját.

„Utazások
A világtérképen nyomon követhető, hogy a korabeli korlátozások ellenére milyen sokfelé eljutott Weöres Sándor. A megjelölt városokhoz kapcsolódó képek, versek és dokumentumok felidézik az egyes utazások élményeit és hangulatát.
 
Keresztöltés
A Keresztöltés című a Weöres-vers csupán 16 szóból áll, 4×4-es rácsszerű elrendezésben, írásjelek nélkül. A címe is arra buzdít, hogy nem kell sorról-sorra haladnunk az olvasás során. Az installáció célja, hogy a keresztszemes hímzés technikájához hasonlóan szóról-szóra öltögetve minél több értelmes olvasatot találjunk. A látogatók által versnek tartott szóláncokból egy folyamatosan bővülő hímzésminta-gyűjtemény jön létre.
 
Fogadófal
A kiállítótérbe érkező látogató előtt a szótár hirtelen megmozdul, és animációk sokaságával invitál a terembe. A kiállítás címadó versének szójátékai Weöres Sándor rajzstílusában elevenednek meg a fogadófalon. A “szólények” a terem felé repülnek, ugrándoznak, bukfenceznek, akárcsak a weöresi fantáziavilág jellemző figurái.
 
Verstapintó
Milyen érzés lenne egy verset kézbe venni? Speciális technikával a költeményeket térbeli objektumokká alakítottuk, és 3D nyomtatóval kinyomtattuk. A hengertestek felületén a rövid és hosszú, puha és szúrós kitüremkedések a versek ritmusát és hangrendiségét teszik tapinthatóvá.

DSC_0192
 
Verskoppintó
Weöres Sándor költészetéről legtöbbünknek a versek zeneisége jut eszébe. A Verskoppintó szórakoztató módon vezet be a szövegek ritmikai világába: a képernyőn megjelenő versek ritmusát kell lekopognunk. Korosztálytól függetlenül érdemes kipróbálni! Ha sikerül, a következő vers biztosan nehezebb lesz…
 
Gyümölcsversek
A gyümölcsöket kezünkbe véve meghallgathatjuk, miről mesélnek. Az almák, a galagonya és a szőlő mind egy-egy ismert vagy kevésbé ismert mondókát vagy verset tartogatnak.
 
Versfal
Fedezzük fel együtt, milyen versekkel ajándékozta meg Weöres Sándor  feleségét, Károlyi Amyt! A költő  színes rajzai mögé rejtett versek a látogatók mozgására hallhatóvá válnak.
 
Versrajz
A látogató kipróbálhatja, hogy milyen érzés lehet, amikor versek áramlanak ki a költők tollából. Rajzolhatunk, kísérletezhetünk, szabadon létrehozhatunk új verssorokat! Mialatt a vonalakat kanyarítjuk, halljuk is a verseket, éppen onnan, ahol a sorok rajzolásában tartunk. Az installáció nyomán saját alkotásunkon keresztül fedezhetjük fel az írás élményét, nehézségeit és lehetőségeit.

DSC_0195
 
Gondolatfújás
A látogató belélegezheti, majd kifújhatja a költő gondolatait. Minden egyes fújással újabb és újabb versrészletek jelennek meg a vásznon. Az installáció a gondolatok szépségét és illékonyságát teszi láthatóvá.
 
Versfoltozó
Weöres Sándor állatversei életre keltek. Ebben az interaktív játékban a betűk megelevenednek, a fényt a tenyerünkbe vehetjük. Keressük meg, kapjuk el és tegyük a helyére az elkóborolt szavakat!

DSC_0198
 
Galaxis
A képernyőn Weöres költészetének univerzumát reprezentáló 80 verset látunk interaktív adatvizualizációban. A látogató galaxisszerű elrendezésben hasonlíthatja össze egymással a verseket különböző szempontok alapján, mint például a költemények tematikája, a versbeli beszélő és a megszólított viszonya, a költemény térszerkezete vagy metrikája. Minden egyes szempontváltáskor a galaxis átrendeződik, a hasonló elemek közelebb kerülnek egymáshoz, az eltérőek viszont kiszorulnak a képernyő szélére.  Az installáció segítségével új versekre, szempontokra bukkanhatunk, de nyomon követhetjük egy-egy kiválasztott vers mozgását is. A versek teljes szövege olvasható is a képernyőn.”

A kiállítás 2014. június 1-jéig látható Budapesten, majd továbbáll, hogy minél nagyobb közönséget hozzon pár lépéssel közelebb a magyar irodalmi élethez, Weöres Sándorhoz, a múzeumokhoz, magunkhoz.
Én jó szívvel ajánlom Mindenkinek megtekintésre! 🙂

 

 

Szerző:

Ott vagyok valahol a népzene és rock között, egy zongora és egy mikrofon mögé bújtatva, verseskötetek és divatlapok alá temetve, fényképezőgéppel bohóckodva mindenhol, Marilyn Monroet és Audrey Hepburnt bálványozva, és vintage ruhákat aggatva magamra. Ja, és persze kell lennie valahol egy rúzsnak is. ;)