…hatni akarok az emberekre, érzelmet kiváltani bennük vagy belőlük – interjú Belányi Józseffel

…hatni akarok az emberekre, érzelmet kiváltani bennük vagy belőlük – interjú Belányi Józseffel

Belányi József (37) első verseskötete Jártam a Holdon címmel, 2015 júniusában jelent meg a Colorcom Kiadó gondozásában. A civilben reklámszövegíróként dolgozó szerző könyvében, a versek mellett, slam szövegeket is találhat az olvasó. Ráadásul QR-kódok „színesítik” a felfedezni való lírai univerzumot, amely szépen formált röppályát ír le a Holdig és vissza, miközben érinti az élet és a halál, a család és az egyén, a szerelem és a magány, a vér és a víz, a csalódás és a remény, a gyermekkor és a felnőtt világ egyes állomásait.

Most ismerkedjetek meg vele ti is!

Mióta írsz? Hogyan jött az ötlet, hogy alkotni kezdj?

Óvodásként, nővéremmel szemben ülve tanultam meg írni és olvasni, ezért egy ideig fejjel lefelé, jobbról balra vetettem a betűket és bogarásztam a szavakat. Az óvónő írógépéből kikunkorodó levelek például tökéletesek voltak számomra. Amikor ezeket elkezdtem hangosan felolvasni, akkor derült fény a tudásomra. A helyesírás viszont sokáig mumusom volt… Édesanyám mesekönyvekből másoltatott velem szövegeket, hogy ne csak arra figyeljek, hogy mit írok, hanem arra is, hogyan. Ez végül olyan jól sikerült, hogy később (korábban) dolgoztam országos napilapnál is korrektorként.

Alkotni valamikor 10-11 évesen kezdtem. Egy fiatal magyartanár érkezett az iskolánkba, aki észrevette a fogékonyságunkat, és kísérleti tananyagokkal és kreatív feladatokkal nyitotta fel a humán területre addig nem fogékony agyamat. Az első zsengéket és jobban sikerült fogalmazásokat ebben az időszakban írtam. Szerencsémre a középiskolában is ilyen pedagógusokat fogtam ki, ráadásul nemcsak magyarból, hanem angolból is, így 18 éves koromra minimum száz verset és egy angol nyelvű drámát is összehoztam, pedig reál tagozaton, matek faktosként érettségiztem kitűnőre.

12356898_1321580421192703_6304258925897905727_oMi inspirál? Mi motivál?

Inspiráció lehet akár egy hang, egy illat, egy szó, egy érzés vagy egy kép is. De alkotásra tud sarkallni egy zene, egy buli vagy egy mozifilm ugyanúgy, mint egy csalódás vagy egy tragédia. Mióta lediplomáztam (marketing szakirányos közgazdász), azt érzem, hogy mindent meg akarok mutatni másoknak, hatni akarok az emberekre, érzelmet kiváltani bennük vagy belőlük.


Mit jelent számodra írni, alkotni?

Mivel reklámszövegíróként dolgozom, ezért egyszerre munka és önkifejezés. Mindkét területen próbálom kerülni az öncélú dolgokat, igyekszem látni magam előtt az olvasókat, akiknek írok.

Alkotsz más műfajokban is?

Nem tudnék hirtelen olyan területet mondani, ami írással kapcsolatos, és még ne próbáltam volna ki magam benne… Vers, novella, slam, angol és magyar dalszöveg, tárcanovella, színdarab, cikk, beszámoló, esszé, rádióreklám, honlapszöveg, Facebook poszt, reklámfilm, szlogen, márkanév, újsághirdetés, forgatókönyv… Ráadásul a második verseskötet mellett egy önéletrajzi alapokon nyugvó társadalomkritikán, egy mesekönyvön és egy sci-fi regényen is dolgozom párhuzamosan. Amikor a munkám engedi.

Bár nem vagyok bölcsész, azért igyekszem a humán vonalat is erősíteni tanulással: elvégeztem annak idején egy forgatókönyvírói tanfolyamot, illetve jártam kiscsoportos szemináriumra is, amelyet két kortárs költő tartott nekünk.

borito3Van valaki, akire felnézel, esetleg olyan művész, akit példaképednek tekintesz?

Tisztelek minden művészt, aki előbb megismeri a szabályokat, hogy aztán áthághassa őket. Tisztelek minden embert, aki tud és mer újat alkotni, de képes arra is, hogy lerombolja a saját művét. Nem vagyok „példaképes” személyiség, nem akarok senkit sem másolni, nem akarok senkihez sem hasonlítani. Így is gyakran kevernek össze másokkal, mindig van valaki, akire hasonlítok.


Hogyan találtál a Colorcom Kiadóra?

Az egész könyvkiadást máshogyan közelítettem meg, mint általában a szerzők. Én előbb az olvasókat akartam megtalálni, csak nem házalással, mint annak idején a fiatal költők (Petőfi, József Attila stb.), hanem „reklámos” eszközökkel. Készítettem egy oldalt, ahol 2500 like elérését tűztem ki célul. Úgy voltam vele, hogy ennyi támogató láttán bármelyik kiadó dörzsölni kezdi majd a tenyerét. Aztán elértem a 2500-as követői számot, de nem tolongtak az ajtóm előtt a könyvpiac szereplői…

Talán így kellett történnie, mert végül a fodrászomon keresztül jutottam el a Colorcom Kiadó tárgyalójába, ahol olyan nyitottságot tapasztaltam, amire nem lehetett nemet mondani.

Több borító is készült a könyvhöz. Miért? Honnan jött az ötlet?

Az előbb említett oldalon nemcsak leendő olvasókat akartam gyűjteni, hanem egy aktív közösségben gondolkodtam. Szerintem jobban kötődnek az emberek egy olyan „termékhez”, aminek beleszólhatnak a készítésébe. Az Akkor lesz neked önálló köteted, ha ember lép a Holdra oldalt kedvelő emberek választották ki a kötet címét, ők választották ki a szerző fényképét és rövid életrajzát, ők választották ki a QR-kódos megoldást, ők választották ki, hogy melyik szervezetnek juttassak el 10 forintot minden megvásárolt példány után, és úgy volt, hogy ők választják ki a borítót is.

Aztán jött a kiadói nyitottság, és azt mondták a fiúk, hogy akkor hét különböző borítóval lehessen inkább rendelni. Itt is szeretném megköszönni az alkotóknak és a kiadónak is, hogy ez az egyedülálló megoldás létrejöhetett.

borito4Mi az, amire a legbüszkébb vagy, mióta írással foglalkozol?

Nem szeretem a szuperlatívuszokat, szóval inkább itt sem egy dolgot emelnék ki, ha lehet. Nagyon büszke voltam az első 5-ös fogalmazásomra, aztán arra, hogy a gimnáziumi meghívóra az én egyik versemet választották az osztálytársaim. Nagyon büszke vagyok arra, hogy megjelent végül a kötet, és arra is, hogy két középiskolában voltam már érettségi tétel. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a Magyar Íróválogatott kapusa lehetek, na meg arra, hogy a Magyar Művészválogatottban is védhetek. Nagyon büszke vagyok arra, hogy sok barátom van, és arra is büszke vagyok, hogy a Wikipédián a Kiskunhalas és a Mélykút szócikk végén is feltűnik a nevem.

És végül, mi az, ami boldoggá tesz téged?

Emberként egy mosoly, aminek én vagyok az okozója. Íróként egy gondolat, amit én indítottam el. Kapusként egy hárított lövés. Tenorkürtösként egy jól eljátszott darab. Olvasóként egy elgondolkodtató félmondat. Szurkolóként (Csak A Kispest és Geaux Saints) pedig a bajnoki cím. Na jó, néha már egy győzelem is…

 

Köszönöm az interjút! Várjuk a második verseskötetet! 🙂

 

Ha tetszett az interjú, vagy érdekel a kötet,

ITT látogathatsz el Belányi József facebook oldalára és

ITT rendelheted meg a könyvét.