Hogyan válasszunk jó könyvet?

Hogyan válasszunk jó könyvet?

Hogy választjuk ki a megfelelő könyvet magunknak? Ha épp befejeztünk egyet és indulunk a könyvtárba, könyvesboltba, vagy egyszerűen csak a saját gyűjteményünk között nézelődünk. Mik azok a szempontok, amik közül kiválasztunk egy alkotást? Igazából három + egy momentum az ami szerint ki tudunk választani egy könyvet. De először is érdemes azon a ponton elindulnunk, hogy ismerjük-e a saját stílusunkat? Mit szeretünk olvasni: kalandregényt,? Krimit, horrort? Szórakoztató irodalmat? Esetleg történelmi regényt? Thrillert? (…) Ha kategóriák között tudjuk mit keressünk, már jó úton haladunk. Aztán jöhetnek a szerzők: Stephen King, Jane Austin, Fejős Éva, Sophie Kinsella… akkor könnyebb választanunk az ő műveik között. 

foto: pinterest

foto: pinterest

Viszont, ha nincs kiindulópontunk, esetleg még teljesen kezdők vagyunk, hogyan válasszunk jó könyvet? 

1.Cím: Amikor a polcon válogatunk, először a címen ragad meg a tekintetünk. Ezért is fontos a jó cím, legyen figyelemfelkeltő. 2.Borító: A cím után leemeljük a könyvet, majd a borítója a következő, ami, ha elég kreatív, és ötletes, megfogja a fantáziánkat. 3.Tartalom: Amint kipipáltuk az első két pontot, késztetést érzünk, hogy a könyv hátán pihenő rövid tartalmat habzsolva olvassuk el. És, ha ebben a pár sorban megragadott minket a regény szelleme, akkor bizony nyert ügyünk van és kis barátom azt kell mondjam, megtaláltad a jó könyv.

Megmondom őszintén jelen pillanatban könyvválasztás előtt állok. Két könyv került ki a gyűjteményemből, amik közül nem tudok választani. Az egyik a már világban oly ismert: E L James – A szürke ötven árnyalata, a másik pedig Jessica Back – Cukormázas gyilkosság. Igen tudom… Még nem olvastam az 50 árnyalatot, pedig több mint egy éve megvan a könyv és már a film is nemsokára készen lesz. De ez már csak az én rossz szokásom, hogy mindig megvárom míg az emberi figyelem másfelé fordul, és mikor majd nem minden csapból ez folyik, és az öröm ujjongás és kemény kritika áradata sodor le minket a pályáról. Na, akkor veszem elő a nagy marketinggel körbe kötött nagy sikerű regényt. Ezért is gondolkodtam egy fánkos gyilkosságban, mi lenne, ha azzal terelném el a fantáziám a nehéz napok után? Az a baj, hogy a három kritériumnak mindkét könyv megfelelt, úgy hogy most már csak rajtam a sor. 

foto: pinterest

foto: pinterest

A + egy pont, amiről pedig az elején beszéltem. Az nem más, mint maga a könyv. A belseje. Nagyon sok múlik azon, hogy a szép és megfogó külső mögött, milyen történetet rejt magában. A szerző tényleg olyan jó, mint amennyire mások mondják. És amennyire a rövid tartalom bemutatja. 

Annyi biztos, hogyha mégsem tetszene, amit olvasunk. Merjük bevallani magunknak, és rakjuk vissza a polcra. Személy szerint én is vettem már olyan könyvet, ami megfelelt minden várakozásomnak, de mikor a lelkébe olvastam, egyszerűen nem tudtam beleélni magam. És ilyenkor higgyük el, jobb, ha nem is erőltetjük. Nem lesz semmi baj, Tegyük vissza a helyére és kezdődhet újra a keresgélés.

Szerző:

„A legvarázslatosabb táncok olykor pirkadatkor történnek, egy álmatlan éjszaka után.”