Így motiváld a gyereked az olvasásra!

Így motiváld a gyereked az olvasásra!

Manapság egyre többször szembesülök azzal, hogy az olvasást feleslegesnek találják a velem egykorú fiatalok, sőt, az egyel alattam lévő generáció is inkább a filmen nézi meg a kötelező olvasmányokat, minthogy elolvassa (tisztelet a kivételnek). A legdurvább kritika, amit hallottam, hogy „az írók kezét egyesével el kellene törni, nehogy írni tudjanak”.

Na jó, ez a szemlélet nem a legelterjedtebb, sőt, ilyet nagyon kevesen gondolnának. Az én tapasztalatom inkább az, hogy az érdeklődés az irodalmi művek befogadása felé megcsappant, és a fiatalokat más dolgok érintenek meg, ami a technika fejlődésének is betudható. Ez vezethet a sztereotípiákhoz, hogy az „olvasás unalmas és felesleges”.

Az én célom ebben a rövidke cikkben nem az, hogy mindenkit rászoktassak az olvasásra, vagy elítéljek amiatt, mert nem ez a kedvenc elfoglaltsága. Az én célom csupán annyi, hogy eloszlassam a sztereotípiákat, és megmutassam, nem felesleges elfoglaltság olvasni, hanem pont ellenkezőleg.

Olvasni öröm. Bizonyára sokan szerettek megnézni egy jó filmet, és azon kikapcsolódni. Egy könyv még erre is képes! Sokszor mondogatom, hogy minden oldal egy-egy jelenetet, egy-egy képsort rögzít, Te pedig úgy képzeled el, ahogyan szeretnéd. Lehet, hogy kicsit időigényesebb, de szerintem nagyon izgalmas és szórakoztató.

Nagyon sok stílus létezik. Természetesen ott vannak a kötelező olvasmányok, amelyek legtöbbször szépirodalmi művek, de az irodalom nem csak ennyiből áll. Ha már fiatalok, rengeteg nekik szóló könyv íródik, amelyeken belül bőven lehet csemegézni. Ezek jóval egyszerűbbek, mint a szépirodalom, de legalább annyira szórakoztatóak. Érdemes megismerni megismerkedni a kötelező olvasmányokon kívüli világgal!

pinterest.com

pinterest.com

Az olvasás műveltet. Amellett, hogy jó szórakozási lehetőség, sokszor rengeteget lehet tanulni belőlük (például szókincs). Ezáltal színesebben és érdeklődőbben figyelhetjük a világ nagy dolgait. Létezik persze szakirodalom, de a kifejezetten szórakoztatás céljából megírt könyvekben (csúnyábban mondva ponyvákban) is ott van sokszor a tanulság. Kikapcsolódásnak így mindenképpen hasznos lehet.

Olvasni menő dolog. Na jó, lehet ezt a kijelentést megvétózzátok, de én így gondolom. Tájékozódni, új ismereteket és dolgokat megismerni dicséretes dolog! Szeretem, ha van miről beszélni, még ha az egy jó történet vagy egy vers. Mert egy jó olvasmány ablakot nyit a körülöttünk lévő világra, nekünk pedig csak ki kell nyitni, és máris elmélyedhetünk benne!

A kortárs irodalom közel áll hozzánk. Ismét a kötelező olvasmányokkal példálózom. Viszont tudni kell, hogy azok legtöbbször egy másik korban íródtak, másik kor embereinek. Ez nem feltétlenül baj, hiszen jó megismerni az akkori gondolkodást. Véleményem szerint, azonban, ha igazán meg akarjuk szerettetni a fiatalabb generációval az olvasást, akkor érdemes kortárs szerző művéhez nyúlni. A legjobb ok az, hogy ők közelebb állnak hozzánk, hasonló gondolkodásúak. És ne feledjük, ugyanabban a világban élnek, mint mi, így aktuális problémákat is feltárhatnak, ami még vonzóbbá teheti az olvasást. Olvassunk bátran kortársat, legyen az magyar, vagy külföldi!

Gyors összefoglalóként annyit: az olvasás lehet, hogy időigényes a mai gyors világban, de rengeteg értéket rejt magában. A sokszor ismételt sztereotípiákkal ellentétben nem unalmas és érdektelen, csupán meg kell találni, mi miért is szeretnénk olvasni. Hogy egy jót szórakozzunk, esetleg bővítsük a tudásunkat. És miért ne lehetne mind a kettőt egyszerre?

Mindenkit csak bíztatni tudok.

Szerző:

"Aki nappal álmodik, sok olyasmit tud, ami rejtve marad a csupán éjszaka álmodók számára." - Edgar Allan Poe