Vloggerség és olvasás – interjú Mick Kramerrel

Vloggerség és olvasás – interjú Mick Kramerrel

Mick Kramer, a YOU MUST READ megálmodója azzal a céllal készíti kis videóit, hogy meghozza – a ma már egyre kevesebbet olvasó – emberek kedvét a könyvekhez, olvasáshoz. Őszintén szólva, videoblogokkal még nem nagyon találkoztam, de a YOU MUST READ lekötötte figyelmemet, szórakoztatott és még az olyan művekhez is meghozta kedvemet, amelyeket sosem szerettem.

A kis videókban Mick az általa olvasott könyveket mutatja be, egyéni véleménnyel, humorral és némi intrikával fűszerezve. Nem vagyok nagy rajongója a horroroknak, vagy pszicho horroroknak, de miután megnéztem egy-egy kis filmjét, még kedvet is kaptam hozzá.

Kicsit elbeszélgettem Mick-kel, hogy jobban megismerhessem őt, és be tudjam nektek mutatni. Következzen a vele készített interjú.

Mick Kramer

Mick Kramer

1. Hogy jött a blog ötlete? Volt valami kiváltó oka, hogy útjára indítottad a YOU MUST READ-et?

Videós játék- és filmkritikákkal már 2011 óta foglalkozom, de a kamera elé állni nagyon sokáig nem volt merszem. Aztán jött 2012 novemberében a Bónusz Brigád Álommelós felhívása, amire pályáztam is egy bemutatkozó videóval. Valamiért rögtön megtetszett, hogy a kamerának magyarázzak. Azt hiszem már akkor eldöntöttem, hogy ezzel kezdeni fogok valamit, aztán karácsony előtt jött a nagy ötlet: könyvajánló vlog! Olyan sorozatot szerettem volna, ami valamennyire egyedi és még szól is valamiről, tehát valamiféle értéket közvetít és nem csak öncélú magamutogatás. Visszatekintve az első tíz videóra a YMR nem más, mint az én saját online olvasónaplóm.

2. Mikor és miért lettél a könyvek “rabja”?

Ez nagyon könnyű kérdés. Két szó a válasz: Harry Potter. Úgy emlékszem harmadik osztályos voltam mikor megkaptam a Harry Potter és a bölcsek kövét a születésnapomra. Először semmi kedvem nem volt elkezdeni, mert a kötelező olvasmányokat nagyon rühelltem és nem tudtam elképzelni, hogy ez vajon mivel lenne különb, mint a többi könyv. Végül csak rávettem magam és annyira beszippantott a varázslóvilág, hogy egy fekvő és ültő helyemben elolvastam. Ha nincs J. K. Rowling nemcsak a YMR sorozat nem létezne, de én se az az ember az lennék, mint aki most vagyok.

4. Miért pont videoblog? Talán ezzel a módszerrel több esély van arra, hogy olvasásra biztasd az embereket? 

Azért a videoblog, mert ilyen sorozat magyar nyelven még nem volt. Azt nem mondom, hogy én csináltam ezt először Magyarországon, mert könyvekkel foglalkozó videókat már előttem is készítettek, de kifejezetten csakis ezzel foglalkozó youtube csatorna és sorozat még nem létezett. Az egyediség mellett pedig az is pozitívuma az ilyen jellegű kritikáknak, ajánlóknak, hogy több eszköz áll a rendelkezésemre, mint egy írásos kritika írójának. Nem csak a puszta szavak, hanem a kép és a hang nyújtotta lehetőségek is. Nagyon szeretek például humort vinni az ajánlóimba és szerintem ezt így sokkal könnyebb, valamint a könyvek hangulatát is könnyebb átadnom például egy hanghatással. Erre példa mondjuk Az ördögűzővel foglalkozó videóm. 🙂

5. Mik az eddigi tapasztalataid? A kis filmek elérték céljukat?

Mindenképpen. Több olyan hozzászólást is kaptam (főleg az első négy-öt videó alá), amikben azt írták a nézők, hogy újra meghoztam a kedvüket az olvasáshoz vagy az adott könyvhöz. Ha egy videómban van mondjuk egy ütősebb poén, akkor azt a hozzászólók a videó alatt idézik és újra nevetnek rajta. Ez csodálatos érzés.

6. Milyen könyveket olvasol legszívesebben? Van kedvenc íród? 

Szinte bármire vevő vagyok ami regény (kaland, fantasy, thriller, krimi), de aminek nem tudok ellenállni az a horror. Ezelőtt két évvel volt egy olyan időszakom, amikor csak Stephen King könyveket olvastam. Akkor azt mondtam volna, hogy ő a kedvenc íróm, de négy évvel korábban még azt mondtam volna, hogy Ken Follett. Viszont mióta létezik a YOU MUST READ azóta próbálok minél többfélét olvasni, hogy a lehető legszínesebb legyen a sorozat és mindenki találjon valami olyan tartalmat a csatornán, ami felkelti az érdeklődését. Ebben az is sokat segít, hogy a nézők néha számomra teljesen ismeretlen könyveket is ajánlanak. Jelenleg egyébként azt hiszem nincs kedvenc íróm.

7. Mi a kedvenc könyved? 

Azt hiszem nekem nincs olyan. Régebben még próbáltam számon tartani, hogy melyik könyv melyik másiknál volt jobb vagy rosszabb, de már jó ideje nem foglalkozom ezzel. Persze, most írhatnék címeket, hogy éppen mikor mi volt “a kedvencem”, de ebből csak annyi derülne ki, hogy az adott időszakban milyen hangulatban voltam és mi volt az, amire a leginkább rá tudtam hangolódni, illetve mi volt rám hatással.

8. Szerinted milyen típusú könyvek hordoznak magukban leginkább értéket?

Bármi, ami az emberre pozitív hatást gyakorol, de ez személyenként változik. Valakinek ez Rómeó és Júlia, míg másnak a Harry Potter sorozat.

9. Írtad nekünk, hogy Frei Tamásra nagyon felnézel. Az oldaladon nem találtam a nevéhez fűződő videót. Mit gondolsz az ő könyveiről? Én eddig (sajnos) csak az Egy riporter dossziéját olvastam. Ha te is olvastad, mit gondolsz róla?

Így van. Egy hihetetlenül intelligens embernek tartom, aki a Dossziés tapasztalatai révén szinte teljesen tisztában van a világ működésével. Az Egy riporter dossziéját még nem olvastam, de A Megmentőt és A Bankárt már igen, valamint a 2015 is itt vár már a könyvespolcomon. Azokat imádtam, a 2015 pedig biztosan kap majd egy YMR videót. Eddig azért nem készült olyan epizód, ami az ő könyveivel foglalkozna, mert mindig friss élményen alapulnak a videóim és az első két regényét még bőven a sorozat előtt olvastam.

10. Úgy vettem észre, hogy közel áll hozzád a horror, illetve pszicho horror. Mi az, ami ennyire megfog bennük? 

A pszicho horrort tartom az egyik legnehezebb műfajnak. Óriási teljesítmény azt elérni csupán szavakkal, hogy rettegjen az olvasó és szerintem élménynek sem utolsó. Hiába tudom, hogy amit olvasok az nem igaz, néhány író mégis képes olyan hatást elérni, ismétlem, csupán szavakkal, hogy kételkedjek a biztosban. Persze ehhez szükség van az olvasó képzelőerejére is. Néha azt hiszem az enyém már túl jó. Megint csak Az ördögűzővel tudok példálózni. A világ legijesztőbb horrorfilmjétől sem tudnék úgy félni, mint attól amit Az ördögűző olvasása közben elképzeltem.

11. Stephen Kingről több videót is készítettél. Melyik a kedvenced? Mi a véleményed a munkásságáról?

Igen, azért King könyveiről van a legtöbb videó, mert ő az az író, akinek a legtöbb munkáját olvastam. Szerencsére elég termékeny és ahogy elmondtam a Tortúrával foglalkozó videómban: “…őt tartom a félelemkeltés mesterének.” De ettől függetlenül neki is voltak nagy baklövései, az egyikről talán még videót is készítek majd, de az a könyve szerintem annyira rossz, hogy eddig háromszor hagytam abba. A kedvenc King könyvem egyébként A ragyogás, mert attól féltem a legjobban.

12. Milyen élményekkel gazdagodtál mióta blogolsz?

Már a rengeteg pozitív kritika és a tudat, hogy sikerült szórakoztatnom is nagy élmény, de van egy konkrét dolog, ami az eddigi legnagyobb elismerés volt számomra. Pár napja azzal keresett meg egy fiatal író, hogy lenne e kedvem majd videókritikát készíteni a két-három hét múlva megjelenő első könyvéről. Hihetetlen jó érzés, hogy ennyit számít valakinek a véleményem, illetve az hogy a YMR sorozat már egy olyan felületnek számít, ahol reklám szempontjából is érdemes lehet megjelenni.

Kapjatok kedvet az olvasáshoz, és kövessétek Mick blogját! Íme egy kis ízelítő: YOU MUST READ – William Peter Blatty: Az ördögűző

Köszönjük Neki a válaszokat!

Blog

Facebook

 

Szerző:

"Amikor 5 éves voltam, anya azt mondta a boldogság a kulcs egy szép élethez. 6 évesen, amikor iskolába mentem és megkérdezték, mi akarok lenni, ha nagy leszek, azt írtam: "boldog". Azt mondták, hogy rosszul értelmeztem a kérdést. Azt mondtam, rosszul értelmezték az életet." /John Lennon/