Interjú a Project for a Better dream-mel

Interjú a Project for a Better dream-mel

Egy hónapja megismerhettetek egy tehetséges együttest, a Project for a better dreamet. Az első, „Rebirth” címre hallgató albumukról már olvasható egy ajánló, eljött az idő, hogy egy kicsit jobban is megsimerhessük őket. Fogadjátok őket szeretettel.

Beszéljünk egy kicsit az együttesről! (Hogyan alakultatok, kik a tagok, honnan jött a nevetek, mióta zenéltek?)

2010 elején alakult a zenekar, akkor még kicsit más felállásban. Elég sok tagcserénk volt, de ezzel nem untatnánk senkit, idő kell ahhoz, hogy összeálljon a megfelelő csapat. A zenélést mindenki különböző platformokon kezdte, volt, aki zeneiskolában, volt, aki otthon, volt, aki más hangszeren, de alapvetőleg az elmúlt években már együtt fejlődtünk, egy közös irányba mentünk. Kezdetben nagy terveink voltak, innen a nevünk: az álmunk az, hogy a zene által kiteljesedjünk, amit mi egy plusz dolognak látunk az úgymond hétköznapi élethez képest. A tervek még mindig megvannak, tehát szeretnénk komolyabb turnékat, több lemezt, klipeket, de közben arra is rájöttünk az évek során, hogy ezt az egészet azért csináljuk, mert minden percét élvezzük, így tehát már be is teljesült az álmaink egy része. Ha egy szóval kéne összefoglalni, amit képviselünk az a pozitivitás.

Tagok:

Chris: Ének

Iván: Gitár, vokál

Máté: Gitár, vokál

Dávid: Bass, vokál

Kristóf: Dob

pfabd-erdo

Hogyan definiálnátok a stílusotokat?

Sub-genre besorolásokba nem megyünk bele, ha definiálni kell, maradjunk a metalnál. A magyar szintéren (sajnos) lassan öreg zenekarnak számítunk, mert akikkel anno elkezdtünk szinte száz százalékban feloszlottak már. A koncepciónk egyszerű. Olyan zenét játszunk, amit mi szeretünk. Nyilván mindenki ezt mondja, de az utóbbi években kicsit elment mellettünk a trend, hiszen a riffes, dallamos metal most éppen nem akkora divat (bár azért érdemes volt lemenni Killswitch Engage koncertre a Parkba, ott kiderült, hogy ennek a stílusnak igen is van közönsége ebben az országban). Mindenesetre mi ezt szeretjük, szívesen játsszuk. Fontos szempont számunkra a zenei igényesség, ha meghallgatod a lemezünket felfedezhetsz egy csomó kis érdekes részletet a gitárban, a dobban, a kíséretben. Gondolok itt sok klasszikus hangszer és percussion használatára. Ez szerintünk viszonylag egyedi dolog, próbáltunk egy kicsit újabbat alkotni az általunk kedvelt összes stílus ötvözéséből.

Milyen típusú zenék inspirálnak/hallgattok (külföldiek és magyarok közül)? Esetleg zenészek, akik miatt elkezdtetek rajongani a stílus iránt?

Mivel a zenekar minden tagja kicsit más zenei ízléssel rendelkezik, konkrét előadót nem emelnénk ki. Ami fontos nekünk egy zenekarban:

Zenei igényesség, és érzékenység: teljesen mindegy, hogy milyen gyorsan arpeggiozol ha nem érzed a zenét és a dallamot. Igyekszünk mi is törekedni erre.

Minőség: Mindig megpróbáltunk figyelni arra, hogy a kiadott anyagaink hangzásban vagy esztétikában magas minőséget képviseljenek. Lehet, hogy elfogultak vagyunk, de úgy érezzük a nagylemeznél ez maradéktalanul sikerült is.

Stílus: A zene előadóművészet, ezért szerintünk arra kell törekedni, hogy a koncerten megjelenő vagy az interneten böngésző hallgatót szórakoztassuk. A zenekar, amelyik egy koncerten unottan álldogál számunkra negatív példa.

Mennyi idő volt, míg elkészült az album? Mennyi idő telt el az ötlettől a megvalósításig?

Jellemzően lassan dolgozó zenekar vagyunk. Számunkra is megdöbbentő, de az album felvételei már 2012-ben megkezdődtek. Sokat rontott a helyzeten hogy a lemez énekfelvételei előtt két héttel az akkori énekesünk kilépett a zenekarból. Így új énekest kellett keresnünk, a dalok több mint felét újraírni. Ez körülbelül másfél éves késést eredményezett a munkában. Igazából csak most kezdjük kiheverni.

pfabd-clark-adam-ter

Hogyan zajlik a zeneírás? Általában milyen gyorsan készül el egy-egy szám?

A zeneírást a próbateremben kezdjük, jammelgetünk. ilyenkor főként gitár témák, riffek születnek meg. Közösen gondoljuk át, hogy mit hogyan kellene, melyik riff után mi jöjjön, felépítjük a szám struktúráját. Ezek után rendszerint demo felvételek készítése jön (csak gitár takkjelre). Az ilyen clikck trackeket a dobosunk általában otthon kidolgozza, pontosítja a dobtémákat, filleket. A basszusgitár kérdésében egyszerű a helyzet, Dávid az első próbája óta leköveti a szólógitáros riffeket a legtöbb esetben. Ez egyébként nagyon fontos tényező a zenénkben.

A szövegek hogy születnek? Mi ad témát, ki írja őket? Miért pont angolul?

A szövegeket egymás között elosztva írjük, a basszus és a dob szekció kivételével. Ők a zenei lüktetésre koncentrálnak kizárólag. A dallam szekció (gitárosok és énekes) pedig akkor írnak szöveget ha kedvük van, senkit nem lehet ilyesmire kényszeríteni. Mivel három ember ír a szövegeket sokszor eltérő gondolatvilágot képviselnek, de mégis egy stílusban íródnak. Az alaptémák általában egyszerűek, néha egy rövid gondolatból születik meg egy szöveg, inkább a megfogalmazás és a metaforák szoktak nálunk monumentálisak lenni. Sokszor szeretjük behozni a természetet is az érzelmek leírásába.

A szöveg vagy a zene születik meg előbb?

Ez változó. De sokszor független a kettő egymástól. Lehet, hogy egy dal megvan már fél éve, és nem sikerül rá semmit alkotni, majd egy borús estén valaki megírja az egészet egy másik számra. Aztán kiderül, hogy arra a számra pont nem jól viszont egy másikra tökéletes. Igyekszünk ezeket a folyamatokat nem szabályozni, hadd menjen a maga útján.

Mennyire fontos, foglalkoztok a zenekar imidzsével? Ki tervezte az album borítóját?

Mint azt már korábban említettük a zene előadóművészet, tehát az alapvető cél, hogy saját magunkon kívül a közönséget is szórakoztassuk, élőben és a médiafelületeinken is. Úgy gondoljuk, hogy egy zenekarnak ugyanúgy, mint egy cégnek vagy vállalkozásnak szükséges van a saját arculatára, ami definiálja magát, és mindig felismerhető. A lemezborítót és a bookletet Kókai Barnabás (Barber’s Art) rajzolta, főként a saját terveink alapján. Rengeteg energiánk és munkánk van a tervezésben, ő pedig remekül valósította meg az elképzeléseinket, ezúton is köszönjük!

Számunkra az egész zenélés lényege az, hogy nem sajnáljuk a belefektetett időt, energiát és pénzt, mert szuper élményeket szerzünk, és ha eközben még másokat is szórakoztatni tudunk, akkor duplán megérte.

Köszönjük Nekik a válaszokat, további sok sikert és zenéléssel eltöltött időt!

 

Képek forrása: Project for a better dream

Szerző:

"Aki nappal álmodik, sok olyasmit tud, ami rejtve marad a csupán éjszaka álmodók számára." - Edgar Allan Poe