“Ez egy zenei szafari lesz”

“Ez egy zenei szafari lesz”

Nagyszerű zenészek, különleges hangzásvilág, egyedi dalszövegek és fülbemászó dallamok, így jellemezném pár szóban a Császári Pillanatműveket. A banda már 5. életévét tapossa, hiszen 2011-ben alakultak. Ekkor még Császári Gergely meghívásos-duós-triós-improvizációs-dalszerzős klubestjeit, performanszait és az ott előadott szerzeményeket nevezte PillanatmŰveknek. Majd az évek során jobbnál jobb zenészekkel társulva koncertezett. Számos zeneművész megfordult a bandában, több felállásban is láthattuk, hallhattuk őket. Azonban most összejött 6 fő és kiadták az első nagylemezt, a Zöldhullámot. Ennek apropóján Császári Gergővel készítettem interjút.

 

Azoknak, akik nem ismernék a zenekart, (reméljük, nem sok ilyen ember van), hogy mutatnád be röviden, tömören?

Császári Gergő vagyok, pillanatmŰveket készítek, legalábbis így hívom azokat a dalokat, amiket írok. Kiváló zenésztársakkal előadjuk őket, hangszereken játszunk, ilyenkor mi vagyunk a Császári PillanatmŰvek.

Igazából népzene vagy jazz kategóriába sorolnám, ha nagyon muszáj.

 

https://www.facebook.com/csaszikoma

https://www.facebook.com/csaszikoma

 

„Fölsorolni is nehéz lesz azt a sok zenészt mind, aki megfordult a Császári Pillanatművek körül”-írjátok honlapotokon. Az albumhoz azonban kialakult egy hat fős felállás, ez most végleges, vagy továbbra is jönnek-mennek még zenészek?

Valóban, lassan készült a weboldal és volt egy ilyen átmeneti állapot, de már pótoltam a lemaradást. 2011 óta 29 zenésszel játszottunk együtt a pillanatmŰveket, mindenki név szerint van említve. Eléggé színes társaság.

A lemez az elmúlt időszak jazz-kombós felállásait tükrözi, a következő megint új lesz. 

 

Hogyan alakult ki ez a 6 fős felállás?

Budapest a hátrányaival együtt egy nagyon izgalmas pezsgő zenei színtér. Kapkodom a fejem, olyan jó zenészekkel találkozom. Különösen gazdag táptalaj keddenként a Song-óra, ahova a világ minden tájáról érkeznek egymásra nyitott fülű zenészek egy szabad, improvizációs hangszeres diskurzusra.

A pillanatmŰvekkel próbálok én is olyan helyzeteket teremteni, hogy létrejöhessen valami új. Semmi extra, zenélünk. Ha mosolygunk folytatjuk. Aztán minden megy tovább. Valakinek egyéb fontos dolga lesz, valaki jön a következőre is.

 

Hogy jellemeznéd a csapatot? Ki milyen személyiség a bandában?

Szabad, kreatív emberek játszóháza, alkotóközössége. Nem egy gépezet, nincsenek fogaskerekek, nincsenek szerepek, helyettesek. Na jó, az én hülyeségeim, azokat muszáj elfogadni, még nekem is.

Mindenki hozza a saját világát. Érdemes a pillanatmŰveken kívüli tevékenységeiknek is utánajárni.

 

https://www.facebook.com/pillanatmuvek/

https://www.facebook.com/pillanatmuvek/

Honnan merítetek ihletet? Hogy születik meg egy dal?

Lehet az ihlet spirituális élmény, számomra egyfajta különlegesen koncentrált tudatállapot, amivel dolgozom. Nekem ez az itt és most megélése. Ott van mindenhol, mindenkinek elérhető, csak el kell húzni a függönyt. Reggel, fogmosáskor, a dugóban, a vegyesboltban sorbanálláskor, a mozgólépcsőn, a bringán a városon keresztül átsuhanva vagy a csekkekkel való bíbelődés közben.

 

Milyen érzés volt mikor végre elkészült az első nagylemez?

Vegyes. Felemelő, büszkeség, tanulságos. 

 

A most megjelent albumotok a Zöldhullám címet kapta. Miért pont ez a dal lett a címadó dal?

Volt egy csomó munkacím, de egyikben sem éreztem, hogy igazán passzolna. A Zöldhullám dal, az ami utoljára kapta meg címét. Kakukktojás volt az eredeti koncepciómban, de mégis nagyon találó lett az egész lemezt illetően. Mint egy megfejtés.

 

https://www.facebook.com/pillanatmuvek/

https://www.facebook.com/pillanatmuvek/

 

Melyik a kedvenc dalod a lemezről? Van olyan dal, melyet kevésbé szeretsz az album dalai közül?

Mindig más. Úgy tekintek rájuk, mint ajándékokra, amiket én is kaptam és az a dolgom, hogy gondoskodjak róluk. Ez nem “szeretem-nemszeretem” dolog. Valamelyik több törődést igényel, valamelyik magától virágba borul.

A lemezen, úgy érzem sikerült szép kompozícióban egymás mellé ültetni és valahogy egymást erősítik most.

 

Kik a célközönség? Melyik korosztályból kerül ki a legtöbb rajongó? 

Nem szeretem a rajongósdit. Kicsit ilyen birkaság érzésem van tőle. A birkaként működő embertől viszont tartok. Inkább legyen kevesebb, de józan. A közönségünk tehát inkább önálló emberek izgalmas társasága, akiket nem tudsz beterelni egy skatulyába sem. 

 

Melyik volt a legemlékezetesebb koncertetek?

Szeretünk utazni, szeretjük az új kihívásokat. Emlékezetes pillanatokat szerzünk egymásnak. Legutóbb a Szabadság hídra mentünk ki zenélni. Szuperemlékezetesre sikerült.

 

 

Mik a jövőbeli tervek?

Várjuk a meghívásokat még idén. A szervezők meg húzzanak bele, mert januártól áprilisig Afrikában utazunk, zenélünk, népzenét gyűjtünk, családfát kutatunk Songoro Fatimével. 

Koncertszervezések tekintetében már jövő nyárnál tartunk. Európai turné is körvonalazódni látszik. Itthon próbáljuk elkerülni a konzum-fesztiválokat és inkább a vadregényes dolgok érdekelnek.

 

Miért pont Afrika?

Fatime édesapja Tanzániából származik, de ő még sosem járt Afrikában. Én szeretem a kihívásokat és ketten már nem ismerünk lehetetlent. Ötvözzük a családfakutatást egy zenei expedícióval. Internet és tömegmédia által még kevésbé fertőzött, tradicionális, eredeti zenei formákat és kifejezéseket keresünk. Megyünk a fülünk szimata után.

Nézetünk szerint a népzene természeti kincs és úgy kell kezelni, óvni, és kutatni. Pláne ha kiveszőfélben van. Ez egy zenei szafari lesz. Hangfelvételeket fogunk készíteni elsősorban, de videót is fogunk dokumentálni, blogolunk is. SongoChaango a nevünk.

Most támogatókat keresünk és indiegogo kampányt indítunk, a közösségi finanszírozásban bízva.

 

 

Köszönjük a válaszokat Császári Gergelynek!

 

(kiemelt kép: https://www.facebook.com/pillanatmuvek/)

Szerző:

*"a narancsnak nincs szíve" bárcsak narancs lehetnék*