Kortárs költészetet a szívetekbe! – Interjú az InstaNőkkel

Kortárs költészetet a szívetekbe! – Interjú az InstaNőkkel

Az InstaVers projekt 2014. április 11-én indult útjára azzal a céllal, hogy népszerűsítse a kortárs költészetet. Mivel az irodalom egyre inkább háttérbe szorul – valljuk be, az emberek nagy része már csak akkor olvas ha „muszáj” – ezért jómagam és a Lendület csapata is örültünk a kezdeményezésnek melyet Kele Dóri (szerkesztő), Borda Réka (szerkesztő), Szabó Imola Julianna (design) és Vadkerti-Tóth Réka (reklám) indítottak útjára. 

A lányok nap, mint nap azon dolgoznak, hogy minél több helyre és még annál is több emberi szívbe eljuttassák kortárs költőink műveit. Mindezt úgy, hogy egyedi képeket készítenek egy-néhány verssorral, majd a képeken keresztül továbbvezetik olvasóikat a teljes művekhez. Kezdeményezésüket nem csak az olvasók, hanem a József Attila Kör is támogatja.

Mi, a Lendület Magazin csapata is úgy éreztük, hogy szeretnénk őket támogatni és munkájukat minél több emberhez eljuttatni, ezért készítettünk velük egy interjút (kérdéseinkre Kele Dóri válaszolt). Fogadjátok szeretettel!

Imola, Réka, Réka, Dóri

Imola, Réka, Réka, Dóri – Az InstaNők

 

1. Hogy jött az oldal létrehozásának ötlete?

Van egy Instagram profilom, többnyire olyan képeket töltök fel, amiket csak egy szűkebb közönségnek szeretnék megmutatni. Októberben Pion Istvánt, Áfra Jánost és Petrit olvastam, megtetszett két-két sor tőlük, lefotóztam és feltöltöttem az oldalamra. Nagyon sokaknak tetszett, ennek hatására kb. januárban döntöttem el, hogy szeretnék egy olyan oldalt létrehozni, amely populáris eszközökkel mutatja be a kortárs magyar irodalmat.

2. Miért pont az InstaVers nevet választottátok?

Röviddel azután, hogy elhatároztam ezt az egészet, felkerestem Imust (Szabó Imola Julianna- az InstaVers dizájnere), hogy ötleteljünk, és kezdjük el felépíteni a projektet. Ekkor jött az InstaVers név, ami magában hordozza a képi megjelenés mikéntjét, mivel egy Instagramos szűrőt kapnak a képek, és a költészeti jelleget is, mert többnyire versekkel foglalkozunk. Innen már egyszerű volt mottót találnunk, az instant oldódó szövegek azonnali hatására utaló „azonnal oldódik” mondatot.

3. Április 11-én hoztátok létre, a Magyar költészet napján, és persze nem mellékesen híres költőnk, József Attila születésnapján. Szándékosan választottátok ezt a napot? És mit gondoltok, szerencsét hozott nektek?

Miután megvolt a név és az alapkoncepció csatlakozott hozzánk Borda Réka is, aki a szerkesztésből veszi ki a részét. A dátumot természetesen szándékosan választottuk, egy ilyen projektet csak úgy érdemes bemutatni, ha valamilyen fontosabb naphoz kötjük. Pár nappal előtte létrehoztuk az oldalt és közzétettünk egy bejegyzést: ezek vagyunk mi, ez a mi izénk és ha tetszik, akkor lájkold.
A költészet napján négy képet tettünk közzé. A legelső bejegyzés a nemrég elhunyt Borbély Szilárdtól idéz, ezzel állítva emléket neki.

4. Hárman szerkesztitek az oldalt. Meg van határozva, hogy kinek mi a feladata?

A három azóta néggyé bővült: csatlakozott Vadkerti-Tóth Réka is, aki a különböző reklámtevékenységekért felel. Borda Réka és én olvasunk, figyeljük a friss megjelenéseket, majd kiválasztjuk az adott sorokat, befotózom, ráteszek egy szűrőt, és Réka vagy Imola elhelyez rajta egy InstaVers logót. Igazából elég demokratikus a dolog: mindenki azt csinálja, amit szeret, vagy amit éppen hasznosnak lát. Amikor valamilyen fesztiválra vagy felolvasásra készülünk különösen jó, hogy mindannyian más-más személyiségek vagyunk, különböző ötletekkel és világlátással.

Dóri, Petri György munkáival a kezében

Dóri, Petri György munkáival a kezében

5. A verseket olvasóitok küldik be? Vagy ti kutattok az újdonságok után?

Vannak szabad-és tematikus hónapok is az InstaVersen, a szabadhónapba bármi jöhet, nem egyszer küldtek már olvasók kedvenc idézetet, vagy ajánlottak kortárs szerzőt, akitől szívesen olvasnának. A szabadhónapok idézeteihez többnyire folyóiratokat használunk, pl. Műút, Élet és Irodalom, Bárka, Új Forrás, de online megjelenéseket is figyelünk. A tematikus hónap több felkészülést igényel, olyankor rengeteget kell olvasni.

6. Elég „fiatal” még ez a közösség és mégis nagyon sok követőtök van. Szerintetek minek köszönhetitek az ekkora sikert?

Három és fél hónapja csináljuk, ebben a pillanatban 2.688 ember kedveli az oldalt. A sikerhez köze lehet a populáris jellegnek, a rendszerességnek, a kortárs magyar költőknek, de nem nagyon gondolkozom a siker –már ha ez, viszonyítás híján, nevethető annak- okain. Mindenesetre eléggé örülök.

7. Mit gondoltok, mi motiválhatná legjobban a fiatalokat arra, hogy olvassanak?

Szerintem az elsődleges könyv-és olvasásélmény nagyon meghatározó, ezért mindenképpen fontos gyerekkorban gyerekeknek írt könyveket olvasni. Nyilván elsődlegesen a korosztályom olvasási szokásait ismerem, sokak keresik az őket foglalkoztató kérdésekre válaszokat, de gyorsan élünk, nincs időnk hosszan keresni. A mi generációnk a bizonytalanság generációja, mi nem tudunk arra a kérdésre röviden válaszolni, hogy mi leszel, ha nagy leszel. Éppen ezért érezzük magunkénak az ilyen azonnal ható, gyors, instant gondolatokat- és ezzel nem azt szeretném mondani, hogy az InstaVerssel kellene motiválni a fiatalokat. De mindezek mellett látom, hogy sokakat veszünk rá egy-egy vers elolvasására azzal, hogy kicsit felpimpeljük a szöveget.

8. Milyen terveitek vannak a jövőre nézve?

A fesztiválszezon most számunkra véget ért, ott lehettünk a VOLT Irodalmi sátrában, az ARTplacc tihanyi fesztiválján és a debreceni Campus Fesztiválon is lehetett InstaVersre bulizni. Tervezünk egy kiállítást az eddig megjelent képekből, ahol meghívott költők is közreműködnének- a hogyant és a mikéntet még kitaláljuk, addig meg folytatjuk ezt az izét.

Köszönjük szépen Dórinak a válaszokat, és további sok sikert kívánunk az InstaNőknek!
Kövessétek munkáikat és engedjétek, hogy a költészet belopja magát a szívetekbe!

Nagy Kata - A leghosszabb hónap című versébeől

Nagy Kata A leghosszabb hónap című verséből

 

Szerző:

"Amikor 5 éves voltam, anya azt mondta a boldogság a kulcs egy szép élethez. 6 évesen, amikor iskolába mentem és megkérdezték, mi akarok lenni, ha nagy leszek, azt írtam: "boldog". Azt mondták, hogy rosszul értelmeztem a kérdést. Azt mondtam, rosszul értelmezték az életet." /John Lennon/