Kötelezők röviden, avagy legjobb és legrosszabb kötelező olvasmányos élményeink

Kötelezők röviden, avagy legjobb és legrosszabb kötelező olvasmányos élményeink

Valljuk be őszintén, hogy egy kicsit mindenki utál/utált kötelezően elolvasni egy művet. Nyűgnek éreztük és egyébként is a tanulás mellett erre is sort keríteni… Hát az ember kellemesebb dolgokat is el tudott gyermek fejjel képzelni, mint hogy a Kőszívű ember fiait vagy Két Lottit bújja órákon keresztül. Persze közben próbálja megfejteni mit is akart mondani az író, hogy az olvasónaplóban, vagy a tanórán feltett kérdésekre nagyjából helyesen tudjon válaszolni. Nekem első négy osztályban nem egy olyan olvasmány volt, amit a szüleimmel “együtt” olvastunk, mert annyira nem mutattam hajlandóságot, hogy kezembe vegyem a könyvet.

Viszont azt is tegyük hozzá, hogy szerencsére vannak olyan  olvasmányélmények – számomra a Harry Potter könyvek jelentették  a fordulópontot -,  amelyek pozitívan befolyásolták az embert, sőt netalántán megszeretteti veled az adott művet, vagy akár szerzője egész munkásságát. Akár még ha kötelező is. Ha már a héten már sulis lázban égtünk, arra gondoltunk, nézzünk meg, hogy szerkesztőinknek melyik volt a legjobb és legrosszabb élményük kötelezők terén!

Kata

10511291_1101070833243325_720517591024313357_nA legjobb…  Madách Imre: Az ember tragédiája
A legkedvesebb élményem talán Az ember tragédiájához fűződik: már az első olvasáskor igazi szerelem volt, magával ragadott az őszintesége, az ötletes szókimondása, minden szava. Azóta is a kedvenc könyveim egyikeként tartom számon, és még mindig képes újat mondani.

A legrosszabb…  Móra Ferenc: Kincskereső kisködmön, Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig
Talán a Kincskereső kisködmönt és a Légy jó mindhalálig-ot szerettem a legkevésbé – az előbbit még alig értettem, amikor olvasnunk kellett, és mindkét könyv valamiféle sűrű keserűséget hagyott maga után.

Attila, alias pupillatágító

Rásó AttilaA legjobb… Molnár Ferenc: Pál utcai fiúk
A Pál utcai fiúk azért tetszett, mert a korosztályomról szólt, ezért nagyon bele tudtam élni magam, mintha én lennék Nemecsek vagy Boka, plusz maga a történet is nagyon vonzó volt számomra, élveztem harcolni a grundért.

 

A legrosszabb…. Arany János: Toldi
Ami a legkevésbé tetszett az a Toldi, az ok pedig elég ironikus, a lírai formája miatt.

Niki 

NOW_7422A legjobb… Madách Imre: Az ember tragédiája
Ebben az időszakban talán jobban megértem a kötelezőkre, itt több kedvencem volt, de azt hiszem ez vitte a prímet. Igaz versesség miatt kicsit nehézen lehetett követni, de ez a történet elég komoly hatással volt a világlátásomra. A változatos színek, bemutatás ötletessége, és Arany János segítségével líraivá szelídülő párbeszédek miatt, azt hiszem ez a hazai legjobban megírt dráma.

A legrosszabb…. Jókai Mór: Aranyember
Igazából ma már nem ezt mondanám, de gimnáziumban elátkoztam a tájleírásokat és a hajózási alapismereteket, amik az első néhány 100 oldalt tették ki. El is vesztettem a fonalat a történetben, átbukdácsoltam a számon kérő dolgozatokon és annyiban is hagytam. Csak évekkel később, a film alapján raktam össze az amúgy zseniális cselekményszálat. Megfogadtam, hogy újra elolvasom, de még gyűjtöm hozzá az erőt.

Bence 

Nagy Bence

A legjobb… Egyik sem… 
Sajnos ilyen pozitív élményem nem volt. 

A legrosszabb…. Mindegyik!
Mindet gyűlöltem mert sohasem szerettem olvasni. Mindig nyűgként tekintettem rá és mindig olyan sok időt kellett rápocsékolni hogy inkább mindig csak a rövidített változatát vagy az olvasónaplót olvastam el.

Zsú

DSCN5511-815x611A legjobb… Henrik Ibsen: A Vadkacsa
A legszebb olvasmányélményem pedig A vadkacsa, talán nem is kötelező, csak ajánlott olvasmány volt, de én voltam olyan kis stréber, hogy az ajánlottakat is elolvastam. A Vadkacsa viszont egy olyan történet, melyből megtanultam, mit is jelent élethazugságban élni, és, hogy az embereket nem lehet akaratuk ellenére boldogítani. Számomra ez volt a legtanulságosabb történet, mindenkinek érdemes lenne elolvasnia.

A legrosszabb….Homérosz: Odüsszeia
Kötelezőkkel kapcsolatban a legrosszabb élményem, mikor helyettesítő tanár jött órára a kedvenc magyartanárom helyett, és ki akarta olvastatni velünk 2 nap alatt az Odüsszeiát, szerencsére másnap visszatért a saját tanárunk, és kiderült, hogy az nem is kötelező olvasmány, így megúsztuk.

Rose

large (2)A legjobb… Antoine de Saint-Exupery: A kis herceg
Szerintem az egyik legjobb kötelező olvasmány A kis herceg. Egy olyan mű, amelyből kicsik és nagyok egyaránt tanulhatnak. A világirodalom egyik legmeghatóbb, legtanulságosabb írása. A mai napig bármikor képes vagyok a kezembe venni, elolvasni és a végén kisgyermek módjára sírni. Egyszerűen zseniális.

A legrosszabb…. Gárdonyi Géza: Egri csillagok
Az egyik legrosszabb élményemet az Egri csillagokhoz tudom kötni. Kövezzen meg bárki, de egyszerűen képtelen voltam elolvasni. Vagy nem voltam hozzá elég érett, vagy nem tudtam a kor szellemével azonosulni, vagy tényleg nem tudom elolvasni az olyan könyveket, amelyekben túl hosszúak a táj, vagy személyleírások (igen, Jókai műveivel sem voltam túl jóban). Minden esetre az biztos, hogy sokszor megpróbáltam, de sajnos sikertelenül. A filmet megnéztem, de az is szenvedés volt…

Vera

10884399_10203426867527642_1265418653_nA legjobb… Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig
Tisztában vagyok vele, hogy a legtöbb diák nem szereti a kötelező olvasmányokat (én sem), de én mégis a Légy jó mindhalálig után iratkoztam be a könyvtárba és lettem könyvmoly. Imádtam azt a könyvet és valami elképesztő élményt adott tizenöt évesen. Persze tudom, hogy a legtöbb gyerek utálja, jogosan. Nekem csak egy szerencsés találkozás volt a könyvvel, általában a diákokkal inkább megutáltatja az olvasást.

A legrosszabb…. Voltaire: Candide
Egyszerűen nem értem az a könyv hogyan kerülhetett bele a kötelezők listájába. Borzasztó volt olvasni tizenöt évesen, de szerintem ma sem változna a véleményem.

Még néhány záró gondolat Verától:
Szerintem a kötelezők túl nehézek ezekben az életkorokban. Senki sem fogja Jókai szavait megérteni hetedikesen, vagy élvezni a Candide-ot kilencedikesen. Sokkal inkább unja vagy megutálja, ha egyáltalán elolvassa. A klasszikusok nem véletlenül klasszikusok. Kellenek, de mértékkel, és azt is jól át kell gondolni, hogy mikor.

Én például szívesen olvastam volna alsóban Momót vagy Harry Pottert, Abigélt tizenöt évesen és Ida regényét középiskolában. Szerintem egy-egy szerzőnek nem mindig a legjobb és legélvezhetőbb könyve a kötelező olvasmány és ez baj. Mert amellett, hogy fontos lenne kortárs könyveket is beemelni a kötelezők listájába, nem feltétlenül kéne a klasszikusokat sarokba söpörni. Sőt. Annyi nagyszerű könyv van,  amivel helyettesíteni lehetne a mostaniakat.

Emellett még az lenne fontos, hogy az irodalomtanár minél több műfajú regénnyel, minél több szerzővel megismertesse a gyerekeket. Sokszor nem is tudják a diákok, hogy léteznek a kötelezőkön kívül más könyvek is. Pedig biztos vagyok benne, hogy az a gyerek, aki utál olvasni, az is találna magának olyan könyvet, amit nem bírna letenni, ha elég lendületet kapna a környezetétől.