Marie Kondo: Rend a lelke mindennek

Marie Kondo: Rend a lelke mindennek

KonMari: a varázslatos japán módszer, amellyel örökre száműzheted a rendetlenséget az otthonodból.

Számos bloggert, vloggert, youtube csatornát követek szabadidőmben. A tavalyi esztendőben Marie Kondo neve villámsebességgel kezdett terjedni az interneten és gomba effektusként mindenhol felbukkant az életemben. Hiába olvastam posztokat és néztem videókat nem értettem mi ez a nagy hype körülötte, egészen addig, amíg be nem szereztem a könyvet.

Elektronikus formában sikerült hozzájutnom, holott én csak papír alapon szeretek olvasni. Ám miután nekiveselkedtem, annyira magával ragadott, hogy nem is tudtam letenni. Mivel instagramon, youtube-on és más közösségi felületen már láttam az elérhető eredményeket, és az olvasmányélmény is hozzá társult, meg vagyok győződve a módszer zsenialitásáról. ( Bár azt zárójelben megjegyzem, hogy magyar szemmel vannak benne elég elvont japán kultúrköri furcsaságok. Például zokni simogatás vagy beszélgetéssel a lakásoddal.)

Azt azért mindenképpen hozzá kell tennem, hogy teljesen megértette velem, miért is lett ennyire népszerű ez a könyv. A saját példámból kiindulva imádom a ruhákat és vásárolni is szeretem őket. Viszont ha a szekrényem zsúfolásig tele van, akkor a reggeli öltözködés kicsit sem mondható problémamentesnek.  Mivel a reklámoknak elég nagy szerepe van, így igen sokan vásárolnak felesleges dolgokat, majd visznek haza olyan termékeket, melyek számára sem tárolókapacitás, sem pedig használatra fordítható idő nem jut. 

Mutatok Nektek egy példát:

http://coolmompicks.com/blog/2015/03/05/konmari-method-for-families/

Marie Kondo módszere igen egyszerű és elképesztően hatékony. Megpróbálom Nektek pontokba szedni a lényeget:

  • Ha „jól” teszel rendet, akkor életedben csak egyszer kell.  Ez nem azt jelenti, hogy a házimunka nem lesz a jövőben az életedben. De ha eddig 30 bögréd volt a konyhaszekrényben, mindig másikat vettél elő, akkor sokkal több munkád volt. Hiszen 30-at elmosogatni, eltörölni….. Viszont ha csak 2 bögréd van, akkor a konyhára szánt házmunka idején sokat spórolhatsz.
  • Válassz ki egy kategóriát: mondjuk legyenek a ruhák. Vedd ki az összeset a szekrényből, fiókból és egyéb tárolókból! Az írónő szerint a szobánkénti rendrakás nem igazán jó, mert így nem tudod, miből mennyid van. Most viszont látod a padlón magad körül.
  • Minden egyes ruhát kézbe kell venned és el kell döntened, hogy örömet okoz-e. Érdekesen hangzik, de magamon azt tapasztaltam – ugyanis a könyv olvasása óta figyelem a szokásaimat -, hogy nem azokat a darabokat hordom, amelyek jól állnak rajtam, hanem azokat, amelyeket szeretek. A könyv szerint azokat a tárgyakat kell megtartanunk, amelyek boldoggá tesznek minket.
  • Természetesen vannak ruhák, melyeket bár nem hordunk, nem tudunk tőlük megválni. Itt kell igazán megtanulni az elengedés művészetét.  Ha rájuk nézel, és nincs benned öröm, vagy bármiféle jó érzés, akkor egyszerűen csak válj meg tőlük! A rendguru szerint az alábbi módon köszönj el tőlük: gondolj arra a személyre, akitől kaptad őket, köszönd meg neki, majd a tárgynak is köszönd meg a veled töltött időt. Egyre több adománybolt várja az olyan tárgyakat, melyek új otthont keresnek!
  • A KonMari módszer alapján lehet a leghatékonyabb a rendrakás sorrendje. Könnyebb a ruhákkal kezdeni, majd a könyvekkel, iratokkal, ezt követően mindenféle apró tárggyal (komonókkal). Csak miután ezeken a területeken túl vagy, akkor tudsz áttérni  a szentimentális értékekkel bíró fényképekre, albumokra. A sorrend azért fontos, mert a könnyebb részektől  haladni az érzelmekkel bíró tárgyak felé sokkal optimálisabb, hiszen mire ezeken a tárgyakon már túl vagyunk, addigra formálódunk annyira, hogy a személyes dolgokról belsőnkre hallgatva könnyebben jussunk a megfelelő álláspontra.
  • A tárolóknál is az egyszerű négyzet vagy téglalap alakúakat részesíti előnyben. Ehhez pedig Marie mutat egy remek hajtogatási módszert, mellyel megtanít szabályosan és helytakarékosan összehajtogatni a ruháinkat.

Ha csak az marad a lakásodban, amit tényleg szeretsz és használsz, akkor sokkal jobban fogod becsülni a tárgyaidat és jobban ráirányítják a figyelmedet arra, ami igazán fontos. Példának okáért csak olyan könyvek maradnak a polcaidon és az életteredben, amelyek igazán érdekelnek.

Tavaly ősszel költöztem el a KonMari-módszer figyelembe vételével, jóval kevesebb tárggyal. Az egyik leglátványosabb tapasztalatom az volt, hogy sokkal, de sokkal kevesebb dolog van azóta körülöttem. Amim maradt, azokat rendszeresen használom. Mindemellett a vásárlási szokásaim is változtak. Teljesen mindegy mi az akciós, vagy éppen milyen kuponnapok vannak, azt veszem meg, amire valóban szükség van. Így sokkal kevesebbszer csúszik be a kosaramba felesleges akciós kacat.

Sajnálom, hogy én nem örökítettem meg fotóval, de nagyjából az én piperéim is ilyen változáson mentek keresztül:

http://www.marieclaire.com/beauty/news/a14463/konmari-declutter-method/

Kifejezetten ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, aki úgy érzi, gyakran kell takarítania és utálja a házi munkát, vagy az otthoni kupit. Ha másért nem is, de legalább egyszer leselejtezheted az összes lomot, és ez talán már önmagában örömöt okoz. 

A kedvenc idézetemmel búcsúzom a rendrakás bibliájából:

A tér, amelyben élünk, azt az embert kell, hogy szolgálja, akik most vagyunk, és nem azt, akik voltunk!

 

A könyv itt vásárolható meg.

Kiemelt kép: https://okl.scene7.com/is/image/OKL/one_kings_lane_catescloset_folded%20shirts%20drawer?wid=1066&op_sharpen=1

Szerző:

Imádok olvasni és imádom az érzést, amikor a fantáziám csak az adott könyv körül forog. "Aki könyvet olvas, maga idézi fel a látványt, maga teremti meg a hangokat, maga alkotja meg a mozdulatokat, az arcvonásokat, az érzelmeket. Maga alkot meg mindent, ami több a puszta szónál. És aki a legcsekélyebb örömét leli az alkotásban, annak olyasvalamit nyújt a könyv, amit a televízió soha." /I. Asimov/