Ti mit tennétek, ha több lenne belőletek? – Orphan Black sorozatajánló

Ti mit tennétek, ha több lenne belőletek? – Orphan Black sorozatajánló

Gondolkodtatok már valaha azon, mi lenne, ha egy nap szembe jönne veletek a hasonmásotok? Sőt esetleg nem is egy bukkanna fel? Azt gondolnátok, hogy ikrek vagytok, vagy csak a természet furcsa játéka? Esetleg gyanakodni kezdenétek, hogy talán nem is a természet áll az egész mögött?

Nemrég épp izgalmas sorozat után kutakodtam, amikor rábukkantam az Orphan Black-re, melynek ez a kérdés áll a középpontjában. Bár nem vagyok sci-fi rajongó, de ez már az első résszel a szívembe lopta magát, annyira, hogy az első évadnak pár nap alatt a végére is értem. Jelenleg a második évadot vetítik, így hétről hétre várom az új epizódokat. Ugyan a magyar csatornák még nem kaptak rá, de online folyamatosan követhető, és a magyar feliratkészítők sem lustálkodnak.

A történetről csak röviden írok pár szót, hogy nehogy spoilerezzek. Az első részben az egyik főszereplő, Sarah szembetalálkozik egy nővel, aki teljesen olyan, mint ő, csak az öltözködési stílusuk különböző. Ugyan ez már magában is elég sokkoló élmény, de a nő ekkor a vonat elé veti magát. Sarah pedig felveszi a személyazonosságát, remélve, hogy így meg tudja oldani saját problémáit, de még nem is sejti, hogy egy sokkal nagyobb probléma közepébe kerül bele. Amíg az öngyilkos hölgy bőrébe bújva próbálja helyrehozni saját életét, felbukkan még egy hasonmás, majd napról napra egyre több. Közben kiderül, hogy nem ikertestvérek, nem is csupán hasonmások, hanem klónok. Persze ez idő alatt izgalmasabbnál izgalmasabb események zajlanak, hiszen attól még, hogy azonos a DNS-ük, mind különböző környezetben nőttek fel, és nagyon is különböző személyiségük van.  Hol együtt nyomoznak, hol szabadulni próbálnak a gonoszoktól, de egyre több részlet lát napvilágot, és egyre jobban belebonyolódnak az ügybe. Nem tudni, mi lesz a vége, hány klón kerül elő, és hány tűnik el, de a forgatókönyvírók nem hagynak bennünket unatkozni, ebben biztosak lehetünk.

Tatiana Maslany játssza a főszerepet, aki a sorozatban nyújtott alakításáért elnyerte a legjobb drámai színésznőnek járó díjat a Critics’ Choice Television Awardon. Tagadhatatlanul meg is érdemelte, hiszen nagyszerű alakítást nyújt, számtalan különböző karaktert jelenít meg, és olykor el sem hinnénk, hogy ugyanaz a színésznő játssza az összes szerepet. Mellette még nagy kedvencem, Sarah homoszexuális mostoha testvére, Felix, aki sok vidám pillanatot okoz a történetben. Őt Jordan James Gavari személyesíti meg.

Ugyan sci-fi műfajba sorolták be ezt a sorozatot, de talán nem is annyira a távoli jövőről vetít elő egy víziót, mint gondolnánk. Talán mindez már megtörtént valahol valamikor, csak nagyobb titokban. Amennyire fejlett a tudomány, és amennyi mindent nem tudunk, egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy nem csak a sorozatbeli Sarahnak vannak klónjai.

Bizonyítva, hogy nem elképzelhetetlen dolgokat hoz fel a történet, érdemes megemlíteni W. J. T. Mitchell, a Chicagói Egyetemen anglisztika és a művészettörténet professzorának A mûalkotás a bio-kibernetikus reprodukció korszakában című írását, amelyben ő  is körüljárja ezt a témát, és egyáltalán nem tartja elképzelhetetlennek a klónozást, sőt sokkal közelebbinek gondolja, mint talán mi. Véleménye szerint a biológia és a számítástechnika forradalmának korát éljük, amikor a képek és a dolgok életre kelnek „Walter Benjamin a tömegpusztítás rémképével zárta meditációját a mechanikus reprodukcióról. Korunk legveszélyesebb esztétikai élménye már nem a tömegpusztításban, hanem az új, egyre valószerûbb és életképesebb képek és életformák tömeges elõállításában rejlik. Így korunkban nem az jelzésértékû, amit a modernista mond, hogy „a dolgok széthullanak”, hanem az a még inkább baljóslatú szlogen, hogy „a dolgok életre kelnek”.”-írja.

Érdemes kitérni arra, hogy emberekről van-e szó vagy dolgokról? Egy ember által előállott lény, mennyire mondható emberinek? Ugyan anya szülte a klónokat is, de sokkal többet avatkozott bele a folyamatba a tudomány, mint az helyes lenne a jelenlegi vélekedések szerint. Hol húzódik a határ emberi és nem emberi között? Talán épp ez lesz korunk egyik legfontosabb kérdése, és nem tudni, milyen válaszok fognak rá születni. Lesz-e egyáltalán helyes válasz. Ez a kérdés természetesen felmerül a szereplőkben is. Sokszor megkérdőjelezik kik vagy épp mik is ők valójában, de ennek ellenére próbálják emberként tovább élni életüket, és folytatni mindennapjaikat, ahogy azelőtt, több-kevesebb sikerrel.

http://d1mxyp5ceukbya.cloudfront.net/images/orphan-black-tatiana-maslany-clones-sarah-alison-cosima-helena-rachel.jpg

http://d1mxyp5ceukbya.cloudfront.net/images/orphan-black-tatiana-maslany-clones-sarah-alison-cosima-helena-rachel.jpg

Azonban további gondok is adódnak. Például, mi történik, ha előkerül egy eredetinek mondott alany, aki azt állítja őt klónozták, ő az igazi? Valóban ő az? Egyáltalán beszélhetünk eredetiről? Vajon ő jobb, mint a többi? Hiszen klónozáskor igyekeznek kiküszöbölni a hibákat, és sokkal tökéletesebb újat alkotni. Mi történik, ha a másolat jobb, mint az eredeti? Persze hibák is adódhatnak, ahogy azt majd a sorozatban is láthatjuk, egyáltalán nem biztos, hogy az ember tud tökéletest alkotni. Ahogy az is kiderül, attól még, hogy létrehoztak teljesen egyformának tűnő egyedeket, különböző környezetbe helyezve egészen más természetre tesznek szert. Lesz, aki saját klóntestvérei ellen fordul, míg a többiek inkább igyekeznek összetartani. Mindeközben még ők azt hiszik, hogy szabadok, folyamatosan figyelik őket, nyomon követve fejlődésüket. Aztán az is kérdésessé válik, mennyire szabadok a klónok. Hiszen valaki alkotta őket, ráadásul beléjük is véste a copy right-ot. Mit tesz az az ember vagy épp klón, aki megtudja, hogy szerzői jog védelem alatt áll, és egyáltalán nem szabad emberi lény?

Rengetek kérdés felmerül a téma kapcsán, ahogy azt a sorozatban is láthatjuk. Számtalan problémát járnak körül az alkotók, és olykor megdöbbentő válaszokat kapunk izgalmasabbnál izgalmasabb epizódokba csomagolva.

Nem tudni, hogy fog végződni a történet, ahogy azt sem tudhatjuk, mennyire távoli vízió a klónozás. Talán nem is annyira kitalált eseményeket nézünk, mint gondolnánk. Mindenesetre érdekes problémák kerülnek elő a sorozatban, melyeken nekünk is hasznos lenne elgondolkodni, sosem tudhatjuk, mikor lesz valóság, amiről azt hisszük csak a fantáziák szüleménye. Persze mindenféle komoly filozofálás nélkül is élvezető a sorozat, szóval én ajánlom mindenkinek!

Szerző:

*"a narancsnak nincs szíve" bárcsak narancs lehetnék*