OSHO – Nők könyve

OSHO – Nők könyve

Tavaly karácsonykor édesanyám meglepett két Osho könyvvel (Nők könyve és Bátorság könyve). Borzasztóan örültem nekik, mert már nagyon régóta szerettem volna tőle olvasni. A barátaim mindig dicsérték műveit. Viszont arra is felkészítettek, hogy sok mindenen meg fogok majd rökönyödni, rengeteg dologgal nem fogok egyetérteni, sőt, néhány kijelentésen fel is háborodhatok.
És valóban… Igazuk lett. Nagyon sokszor kikerekedett a szemem olvasás közben, és elég nehezen hittem el, hogy van, aki kimondott olyan dolgokat, amiket más sose mondana ki. Na, de erről majd később…

Osho, azaz Chandra Mohan Jain 1931. december 11-én született. Vallási vezető, tanár, író, filozófus és egy új mozgalom megalapítója volt. Születésekor azt jósolták, hogy még életéveinek hetedik esztendeje előtt el fog hunyni, ezért szülei az anyai nagyszülőkhöz küldték. Osho későbbi elbeszélései szerint ez nagy hatással volt életére, fejlődésére, hiszen teljes szabadságra és tiszteletre tett szert, már egész kicsi korában.

Tanításai, vallási nézetei nagyon megosztóak, – erre nem is nagyon szeretnék kitérni, érvelni bizonyos dolgok mellett illetve ellen –  könyvei magas példányszámban kelnek el.

És akkor térjünk ki a Nők könyvére (bevallom, a Bátorság könyvét még nem volt lehetőségem elolvasni). Íme a fülszöveg:

kép: moly.hu

kép: moly.hu

„Könyv szeretetről, szerelemről, szexualitásról, házasságról, kapcsolatokról, anyaságról, családról, öregkorról és arról, ahogyan a nők gondolkodnak, alkotnak és helyt állnak az élet sodrásában.

Osho több oldalról vezeti végig az olvasót a nők szerepein, gondolkodásán, tevékenységén. Olyan gondolatokat fejteget, mint például:
„Szerethetjük-e igazán a másikat, amíg egóval rendelkezünk?”
„Meddig kell kitartanunk partnerünk mellett, és mikor kell elhagynunk valakit, mert már reménytelenné vagy épp rombolóvá vált a kapcsolat?”
„Milyen felelősséget jelent egy nő számára szülőnek lenni?”

Osho a maga sajátos megvilágításában tükrözi a női szerepeket, hiszen szerinte a legtöbb dolog, amiben nő és férfi különbözik, csupán viszonylagos. „Ezeket a különbségeket inkább megbecsülni kellene, hiszen ezek teszik vonzóvá a két nemet egymás számára, mert a szeretet nem megköt, hanem szabaddá tesz.”

Tudjátok, elég nyitott személyiségnek tartom magam, viszont ez a könyv nekem kicsit sok volt. Olyan látásmódot, életutat mutat be, amivel egyszerűen képtelen vagyok azonosulni. 

Nem, nem azt mondom, hogy nem jó a könyv. Csak valahogy… Nem az én világom.

Remekül fel van építve, lépésről lépésre halad és folyamatosan adagolja világszemléletét, vallási nézeteit, gondolatait. Szinte kiskanállal adja, egész kicsi porciókban, nehogy túl sok legyen egyszerre.
Nagyon érdekes világot tárt elém, örülök, hogy olvashattam és más utakat is bejárhattam.
Azonosulni sajnos nem tudok vele, mert én ennél sokkal földhözragadtabb típus vagyok, de örülök, hogy ezen a területen is megvethettem a lábamat, bejárhattam ezt a világot is. Valahogy az ilyen tapasztalatok mindig segítenek utat találni, bebizonyítani, esetleg megcáfolni azt, hogy jókor vagyunk-e a jó helyen.

Azt javaslom, hogy legyetek nyitottak! Olvassátok el! Tanuljatok belőle ti is! Megerősíthet a hitedben, de el is bizonytalaníthat.
Az a jó, ahogy mi látjuk a világot? Vagy akkor élnénk békében egymás mellett, ha az ő nézeteit vallanánk?

Más világ, más érzések, más szemléletek. Kóstoljatok bele!

 

Kiemelt kép: www.artesmagazine.com

Szerző:

"Amikor 5 éves voltam, anya azt mondta a boldogság a kulcs egy szép élethez. 6 évesen, amikor iskolába mentem és megkérdezték, mi akarok lenni, ha nagy leszek, azt írtam: "boldog". Azt mondták, hogy rosszul értelmeztem a kérdést. Azt mondtam, rosszul értelmezték az életet." /John Lennon/