Stieg Larsson – Millenium trilógia: a svéd krimisiker

Stieg Larsson – Millenium trilógia: a svéd krimisiker

Biztos sokan ismeritek már A Tetovált lány című könyvet, vagy esetleg a filmet. Bevallom, nekem nagyon a szívemhez nőtt, sőt, nem csak az első kötet, hanem a Millenium trilógia mindhárom része. Igaz, ezeket a könyveket csak az tudja élvezni, aki nyitott is rá. Fő vonala rejtélyek felderítése, és mindezt megspékeli egy kis csavar egy családi kalamajka keretében, ami persze összefügg a bűntényekkel. (És azt hiszem, most nagyon finoman fogalmaztam 🙂 )

A svéd író, Stieg Larsson 1954-ben született Umeå-ban. A tekintélyes, Expo nevű stockholmi politikai-társadalmi folyóirat főszerkesztője volt. A lapnál folytatott munkáját megelőzően hírügynökségi munkatársként tevékenykedett. 2004 novemberében hirtelen hunyt el Stockholmban. Halála után 9 hónappal jelent meg a trilógia első kötete, A Tetovált lány, ami rögtön bombasikert aratott. Majd ezt követte a két második kötet, A Lány, aki a tűzzel játszik illetve A Kártyavár összedől. A trilógiát meg is filmesítették. Először 2009-ben, majd a Tetovált lányt ismét vászonra vitték 2011-ben.

A főhősök, Mikael Blomkvist – a rámenős újságíró – és Lisbeth Salander – a furcsa, zárkózott, ijesztő külsejű, de elképesztően tehetséges lány – kalandja egy véletlennek köszönhetően kezdődik el. Persze már az első kötetben nyomozásba kezdenek, hogy egy régi rejtélyt derítsenek fel. Kutatás közben egyre több érdekességre bukkannak, és rájönnek, hogy az ügy, ami után nyomoznak sokkal bonyolultabb, mint azt az elején gondolták volna.

kép: google.com

kép: google.com

Kalandjuk nem fejeződik be az első kötet végén. Sőt, a második az, ahol igazán közel kerülhetünk Lisbeth Salanderhez, a családjához és az ő igazi történetéhez. Persze mindez úgy, hogy nem is köré épül az alapszál, hanem Mikael tényfeltáró riportja (amely a prostitúcióról szól) az, ami mondhatni, robbantja a bombát. Fenekestül felfordul mind Blomkvist, mind a Tetovált lány élete. Az amúgy is furcsa szálakon futó történet oldalról oldalra bonyolódik, sötétebbnél sötétebb titkokra derül fény. Sokszor ijesztő, elrettentő, de mégis lebilincselő jeleneteket tár elénk az író. Belevisz a korrupció és a maffia életének bugyraiba, meghökkentő fordulatokkal gazdagítja a történetet. Életveszélyes sérülések, hajtóvadászat főhőseink ellen. Ennek tetejében a második kötet végén egy hatalmas kérdőjel marad az olvasókban, és senki sem sejti, hogy igazából mi is történhetett.

A harmadik részben derül ki csak igazán, hogy ki milyen szerepet is tölt be Lisbeth életében. Ebben kötetben nyer értelmet az egész történet. Itt válik kerekké minden. Természetesen, ha veszélyről van szó, ezek a lapok sem szegényesek benne. Ha még nem állt eléggé a feje tetején minden, akkor itt aztán tényleg nagy felfordulás kerekedik. Mindeközben folytatódik a hajtóvadászat, rendőrök, maffiózók és főhőseink között. Blomkvist folyamatosan nyomoz, hogy segítse Lisbethet és, hogy a Millenium legyen az a lap, ami a legvalósághűbb módon tárja fel a titkokat a nagyvilág előtt.

Évekkel ezelőtt mikor először a kezembe vettem A Tetovált lány-t, nem is sejtettem, hogy ennyire el tudok majd merülni benne. Az első kötet után, késztetést éreztem, hogy minél előbb beszerezzem a folytatást. Az igazság az, hogy szeretem a krimiket, de csak azokat, amelyeknél nem tudom a könyv felénél megfejteni a titok nyitját. Stieg Larsson annyi csavart vitt a történetekbe, hogy úgy éreztem, sötétben tapogatózom. Képtelen voltam letenni a könyveket. Ahogy A Tetovált lány hátulján is olvasható: „Stieg Larsson Millenium trilógiája, amelynek első kötetét tartja a kezében az olvasó, minden idők legnagyobb svéd krimisikere. Milliók olvassák világszerte. Ahogyan a francia Le Nouvel Observateur írta: Több mint regény, függővé tesz!”. És igen… Tényleg függővé tesz.

Azt hiszem mindezt elmondhatom a filmre is (vagy ha úgy jobban tetszik, akkor a filmekre). Akárhányszor véletlenül rábukkanok, hogy épp leadja egy csatorna, biztosan megnézem. Persze, a filmek sosem azt adják vissza, amit a könyvek, de szerintem ahhoz képest egész jól meg van csinálva. Mindenkinek ajánlom, aki szereti a krimiket, szereti a nyomozást és bírja a kicsit gyomorforgató jeleneteket (ezekből nincs benne sok, de azért 1-2 akad).

Jó szórakozást mindenkinek! 

kép: google.com

kép: google.com

 

képek: google.com

Szerző:

"Amikor 5 éves voltam, anya azt mondta a boldogság a kulcs egy szép élethez. 6 évesen, amikor iskolába mentem és megkérdezték, mi akarok lenni, ha nagy leszek, azt írtam: "boldog". Azt mondták, hogy rosszul értelmeztem a kérdést. Azt mondtam, rosszul értelmezték az életet." /John Lennon/