Üdvözlet az Örök Fény Csúcsain! – ajánló Kim Stanley Robinson Vörös Hold című regényéről

Üdvözlet az Örök Fény Csúcsain! – ajánló Kim Stanley Robinson Vörös Hold című regényéről

Könyvajánlóm ezúttal Kim Stanley Robinson legfrissebb regényéről fog szólni, amely a külföldi megjelenéssel egy időben került ki a magyar piacra is. A szerző, ahogy korábbi alkotásaiban, most is  a világűr felfedezését és a politikai forradalmakat tűzte ki témájául. Ő a modern sci-fi egyik legismertebb és legtöbb díjjal kitüntetett alakja, olyan  bestsellerek szerzője, mint a  2312, Aurora és New York 2140. Köszönöm a recenziós példányt az Agave Könyveknek!

Egy olyan jövőben járunk, ahol Kína meghódította a Holdat és szorgosan azon dolgozik, hogy minél jobban beépítse és lakhatóvá tegye azt. Fred ebbe a „Lunáris Kínába” érkezik meg, ahol az a feladata, hogy leszállítson egy spéci kommunikációs eszközt. Sajnos a küldetése kudarcba fullad, amikor a célszemély mérgezés következtében meghal, sőt Fred is áldozatául esik a merényletnek, amellyel később őt vádolják. Utastársa Ta Su, a híres kínai fengsuj szakértő, költő és világutazó kutatni kezd utána, amikor Fred nem jelenik meg a megbeszélt reggelin. Végül előkerül meggyötörten Csan Csí oldalán. Csí a pénzügyminiszter várandós lánya, aki annak ellenére, hogy kínai hercegnőként tartják számon, dacol az édesapjával és a kommunizmus elleni harc arca és éllovasa.

A sok diplomáciai és politikai csatárázás, valamint terjengős leírás közepette számomra üde színfolt volt Fred és Csí kapcsolata, főképp az, hogy egy aspergeres személy hogyan éli meg ezt a viszonyt, a folyamatos változást és a meneküléssel járó izgalmakat. Szeretem, ha egy regény sarkalatos társadalmi problémát boncolgat, vagy a fogyatékkal élők mindennapjaiba vezeti be az olvasót, érzékenyítve ezáltal erre a témára. Nagyon jó ötlet volt megtenni ezt az informatikus fiút főszereplőnek, főleg, hogy egy saját világába zárt, az emberek szabályait nehezen beazonosító karakteren keresztül pontos magyarázatokat kaphattunk normákról és viszonyrendszerekről. A Kínában játszódó jeleneteket sok esetben feleslegesnek éreztem, a két főszereplő bujkálásának idején a regény közepe emiatt unalomba fulladt számomra. Rövidebben is ki lehetett volna fejteni a két szereplő egymásra hangolódását, hetekig tartó összezártságát és talán az olvasó nem teszi félre hetekre egy izgalmasabb olvasmány után kutatva.Továbbá kulcsszerepet kap egy mesterséges intelligencia is a történetben, amelynek kezdetleges mivolta Brandon Hackett novellái után illúziórombolóan hatott, viszont igazán ötletes, ahogy egy önmagát fejlesztő program „gondolataiba” is bepillantást nyerhetünk.

Alapjában véve egy komoly regényről van szó, de Ta Su bohókás alakja és Fred setesutasága gyakran mosolyra fakasztott, főképp, amikor utóbbi a tolmácsszemüveg segítségével igyekezett megérteni a kínai szereplők párbeszédeit és a látóterébe bekúszó google fordító színvonalú szózöldségeket olvasgatta, majd azokra reflektált önmagában. Ugyan a könyv fordításával nem mutatkozott ilyen szintű probléma, de a korrektúra nem sikerült tökéletesre, több helyen kiszúrtam hibákat, ami valószínűleg az idői nyomás miatt kerülte el a szakemberek figyelmét. Ennek ellenére a holdi tájleírások, a napfelkelte érzékletes bemutatása és a holdon élők súlytalanságban töltött napjak olyan realisztikusra sikerültek, hogy szinte én is ott éreztem magam olvasás közben. Mintha az író is tett volna egy körutazást az égitest felszínén.

A Holdon könnyű lenne valódi élménynek tartani egy álmot, gondolta, mert ha az ember kinéz az ablakon azokra a kaotikus fehér hegyekre, könnyen elveszíti a valóságtudatát. Ez a táj egy gyakori álmára emlékeztette, amelyben nagyon erősen úgy érezte, hogy egy hosszú zsineghez kötve él, amely a biztonsághoz rögzíti, egy olyan kötelék végén, amit bárhol és bármikor el lehet vágni.

Összességében a Vörös Hold egy jól kidolgozott sci-fi regény, ami a nem is az olyan távoli jövőbe kalauzol el minket. Aki a világűr felfedezéséről és a politikai forradalmakról szeretne olvasni, érdekli a kínai filozófia és irodalom, annak teli találat ez a történet. Bár az én ízlésemnek nem feküdt maradéktalanul a kötet, az író más könyveinek adok egy esélyt, mert, ha nem is komfortzónámon belül helyezkedett el a Vörös Hold, sok új benyomással gazdagodtam általa.

 

kiemelt kép forrása: Agave Könyvek promóciós anyag