Vigyázz, mit kívánsz, mert megkapod! – avagy ajánló a Zátony című filmről

Vigyázz, mit kívánsz, mert megkapod! – avagy ajánló a Zátony című filmről

Igazából erre a filmre már a bemutatójakor felfigyeltem, de moziban aztán mégsem néztem meg. Pedig piszkálta a fantáziámat, mégis hogyan oldották meg, hogy egy – szinte – egyszereplős film ne váljon unalmassá. A legutóbb így ezt a DVD-t is beszereztem, győzött a kíváncsiságom.

Végre sikerült olyan filmre rányúlnom, ami nem adaptáció. Talán leginkább a dráma, akció, a feszült történetvezetés miatt esetleg a thriller kategóriába tudom sorolni. Ha hasonlítanom kéne valamelyik alkotáshoz, nekem a 127 óra jut eszembe. De csak általánosítások szintjén lehet a két filmet egy lapon említeni. Alapvető különbség, hogy a Zátony fikciós sztori, erős hollywoodi hatással…

A történet középpontjában Nancy áll. A fiatal, egyetemista lány Mexikóba utazik, mert egyedüllétre vágyik, de nem egészen azt kapja, amire vágyott. Személyes okokból egy elhagyatott tengerparti öblöt választ, hogy hódolhasson szenvedélyének, a szörfözésnek. Ám a paradicsomi állapot nem tart sokáig, egy cápa keresztülhúzza a lány számításait. Komolyan megsebesül, ezek után kénytelen egy szikladarabon vesztegelni, és várni a segítségre…

www.imdb.com

Nos, azt kell írjam, nekem az ilyen egyszereplős filmek nagyon ritkán jönnek be. De ebben az esetben a kivétel erősíti a szabályt! Azt hittem, hogy egy zátonyon elmélkedős, haldoklós, kis túlzással dögunalmas filmet hoztak össze, de ennél nagyobban nem is tévedhettem volna! Az is szimpatikus volt, hogy nem akarták elhúzni a sztorit, nincs 1,5 óra az egész.  Az elején megkapjuk a kellő körítést, hogy Nancy miért pont akkor és pont azon a partszakaszon köt ki. Az édesanyja halála után úgy érzi, nincs értelme folytatni az orvosi egyetemet. Így azon a helyen próbálja kitalálni, mi legyen az életével, ahol a szülei korábban már jártak.

Nem tudom pontosan, hogy hol forgatták a filmet, de gyönyörű helyet találtak. Nekem nagyon tetszett a képi világ, amit összehoztak. Eltökélt szándékom, hogy eljutok egyszer valami hasonló helyre. Nagyon látványosra sikerültek az elején a szörfös jelenetek is, mindig is ámulva figyeltem, milyen trükköket tudnak végre hajtani. Jó lett mindehhez a zenei aláfestés, hangulatos kezdést kapott a film. Ezek után szinte izgatottan vártam, hogy mikor bukkan fel a beígért cápa. Nos, nem kellett sokat várni, nagyon éles váltás volt. Innentől mondhatni felpörögtek az események. Nancy sebesülten a zátonyon ragad, a kezdeti pánikon gyorsan túllendülve próbálja kiötölni, hogyan jusson ki a partra. Szerintem eleinte még egész hihető a dolog, hogy ellátja a sebet, próbál valahogy jelezni a parton mászkáló embereknek és így tovább. Viszont egy idő után kissé túlzásokba estek a készítők. A céltalan orvostanhallgatóból hirtelen Rambo lesz, a cápából meg stratéga, így kissé elvesztettem az érdeklődésemet valahol a film kétharmadánál. De ezen gyorsan átlendültem, és drukkoltam Nancy-nek hogy sikerüljön kijutnia a szárazföldre…

www.imdb.com

Azt már írtam, hogy – szinte – egy egyszereplős alkotásról van szó. Speciel engem a színésznő személye meg is lepett. Nem gondoltam volna, hogy Blake Lively-t hasonló szerepben fogom látni. Az én fejemben még mindig a Gossip Girl Serenájaként él. Viszont ennek ellenére azt kell írjam, egyáltalán nem állt neki rosszul a vagány, sportos nő szerepe sem. Sőt, szívesen megnézném, mire képes komolyabb műfajokban. Ha jól láttam, erre 2018-ban lesz is alkalmam, mert vagy 2-3 film kapcsán is felbukkant a neve. A film többi szereplője szerintem nem olyan lényeges, igazából nem is találtam közöttük olyat, akinek ismerősen csengene a neve. Semmi kifogásom nem volt az alakításukkal kapcsolatban…

Összességében számomra ez a film „egyszernézős” alkotás volt. Szerintem ha valaki nem vár túl mély mondanivalót és valósághű megközelítést, akkor jól fog rajta szórakozni  Nagyon látványos és izgalmas akciófilm egy kis drámai beütéssel!

Kiemelt kép: www.imdb.com

Szerző:

"A kutyán kívül a könyv az ember legjobb barátja. A kutyán belül meg túl sötét van az olvasáshoz." /Groucho Marx/