A hatalom eltorzít – ajánló Tomi Adayemi Erény és bosszú gyermekei c. regényéhez

A hatalom eltorzít – ajánló Tomi Adayemi Erény és bosszú gyermekei c. regényéhez

Tomi Adayemi sorozata folytatódott. Februárban olvastam el az írónő Orisha legendája című trilógiájának első kötetét, amely a Vér és csont gyermekei címet kapta, és rögtön lecsaptam a második részre is, amely tavaly év végén jelent meg a Maxim Könyvkiadó Dream válogatás sorozatának tagjaként. A nigériai származású szerző sokat merített az afrikai kultúrából és mondavilágból, amely már az első kötetet is különlegesség tette,ám az új részben a mágusok mellett két új varázserővel rendelkező teremtmény is beszáll a küzdelembe!

Rossz világ van odakint.

Három főszereplőnk továbbra is Zélie, Amani és Inan. A két barátnő az előző kötet végén visszahozta a mágiát, ám valami balul sült el. Nemcsak az elnyomásban élő mágusok jutottak hatalomhoz, hanem a nemesek körében is többek részesültek az ajándékból, amely nemcsak a két lány kapcsolatát változtatja meg, hanem az erőviszonyokat is. A két fél háborúban áll és már senki sem bízik senkiben sem. Az egész kötetet áthatja a düh, a gyász és bűntudat érzése. Újabb és újabb stratégiai megbeszéléseknek, csatáknak és fordulatoknak vagyunk tanúi, a főszereplők folyamatosan azon dolgoznak, hogy túljárjanak mindenki más eszén, mindannyian a békének a forrását kutatják, ám senki sem hajlandó engedni a saját igazából. Mert az igazság relatív, a hatalom pedig sokakat eltorzít. Zélie egyre több veszteséget szenved el, gyászolja hallottait, a sebeit nyalogatja, míg Amani és Inan is igyekszik hatalmas áldozatokat hozni, önmagukat és szeretteiket háttérbe szorítva az ország javát szem előtt tartani. A karakterek nem látnak tovább a sérelmeiken, a szüleiktől kapott örökségen, ezért hibát hibára halmoznak és folyamatosan mások bocsánatáért esedeznek.

A szenvedés elviselhetetlen, mégis ettől kapok szárnyakat. Az olyannyira rettegett fájdalomtól tudom, hogy még élek. Ebből tudom, hogy van még valamim, amivel harcolhatok.

Az első kötet jobban magába rántott a mesés és kegyetlen világával, a második viszont több váratlan fordulatot tartogatott magában. Háború van, amely folyamatos harcot és áldozatokat követel, miközben a szereplők közötti küzdelmek gyengítik a mágusok és a nemesek sorait is. Egyesek csak a célt látják maguk előtt és dehumanizálják az ellenséget, kegyetlen zsarnokká válnak, míg másokat megtörnek a veszteségei. Mindenkire rájár a bot, és mivel egy függővéget kapunk, ahogy az előző kötet végén is, nem tudhatjuk hová vezet a történet. Zélie talán elengedi a dühét és képes hideg fejjel gondolkodni? És vajon a gyötrődő trónörököst, vagy a messzi földről érkezett zsiványt válassza? Amani vajon képes lesz feldolgozni a tetteinek súlyát és bűnbocsánatot nyer? Inan végre átvette az irányítást, kilép szülei árnyékából, vagy ismét csak sodródik mások akaratától függve, akár egy marionett bábú? Vajon sikerül majd egyesíteni Orishát? Talán a zárókötetben ezekre is választ kapunk.

Nem vagy azonos a tévedéseiddel!

Az Erény és bosszú gyermekei számomra azt nyújtotta, amit vártam tőle. Ha az érzelmi szál olykor sok is volt, egy young adult kötetben ez nem meglepő. A világ továbbra is elvarázsolt, a szereplőknek pedig továbbra is drukkolok, hogy megleljék a helyes utat, amely közelebb hozzá őket egymáshoz és a békéhez is. Ajánlom ezt a sorozatot mindenkinek, aki szereti a erős női karaktereket, és akit érdekel az afrikai mondavilágon alapuló fantasy történetek. Ez a regény jól megmutatja, hogy a jó szándék gyakran nem elég, a vezetők kezébe háború idején túl sok hatalom összpontosul eltorzítva a valódi jellemet, eltántorítva őket a valódi céltól, a döntéseik pedig hatalmas áldozatot követelnek. Ilyenkor nincs jó és nincs rossz oldal, csak fájdalom.

 

Ha tetszett az ajánló, a könyvről többet itt olvashatsz:

olvas.hu

moly.hu