Egy jó sci-fit olvasnál? Meghiszem azt! – ajánló George R. R. Martin Tuf utazásai című könyvéről

Egy jó sci-fit olvasnál? Meghiszem azt! – ajánló George R. R. Martin Tuf utazásai című könyvéről

George R. R. Martin nevét folyton a Trónok harca című sorozat és annak regény változata kapcsolatában szokták emlegetni, pedig az író ifjabb korában számtalan sci-fi és fantasy regénnyel meg novellával örvendeztette meg olvasóit. Ezek közül egy novelláskötetről, az Éjvadászokról már írtunk is itt a magazinban, most pedig az Agave Könyveknek hála idén magyarul is megjelent Tuf utazásai került sorra. Eredetileg még a születésem előtt 1986-ban látta meg a napvilágot. Tehát nem egy mai darab, de a klímaválság idején nagyon is aktuális a mondanivalója! Ez a kötet az Éjvadászokhoz hasonlóan szintén novellákból áll, ám ezen történeteknek ugyanazok a főszereplői (tudniillik Tuf és a macskái), illetve időrendben is sorba lehet őket állítani, így szinte egy egységes egészt alkotnak így együtt. Mindezt kiegészítik Janet Aulisio illusztrációi, amelyeket elsőre túl sötétnek és rusztikusnak találtam, de amikor már belemélyedtem Haviland Tuf bizarr és érdekes világába, be kell hogy valljam, igazán passzolnak az író stílusához és a karaktereihez.

Az élet sokkal kívánatosabb, mint az alternatívája. Viszont tapasztalatom szerint minden jó dolgot túlzásba lehet vinni.

A kötet egy érdekes prológussal, egy “felvétellel” indít, amelyet egy olyan bolygón rögzítettek, amelyen bizonyos időközönként megjelenik a pestiscsillag és megtizedeli az élővilágot. Az első novella rögtön ehhez csatlakozik, mert szereplőink úti célja a rejtélyes Pestiscsillag. Itt tűnik fel a botcsinálta kereskedő, Haviland Tuf első ízben, de mivel utastársainak is hasonló figyelmet szentel a szerző, még nem emelkedik ki túlságosan a karakterek sorából, ha csak azzal nem, hogy két és fél méter magas, szőrtelen és Asperger-szindrómára hajazó konkretizálásaival derűs pillanatokat szerez az olvasónak. Na jó, talán már ekkor is gyanús, hogy különc a fickó. De csak akkor kedveli meg az ember igazán, amikor színre lépnek a macskái. Hol fogynak, hol gyarapodnak, egyesektől elbúcsúzunk, míg máskor örvendezünk az új családtag érkezésének. A macskák nagyon fontos szerepet játszanak, hiszen vérbeli telepaták, szinte körülöttük forog főhősünk élete, aki az embereket csak szükséges rossznak tekinti, az üzlet velejárójának, míg a macskákat igazi társnak. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy Tuf vega étrenden él, olyannyira tiszteletben tartja az állatokat.

Egy macskáról készült felvétel és egy hús-vér macska azonban bizonyos szempontból két különböző dolog, és mindkettőnek más bánásmódra van szüksége. A felvételeket polcon is lehet tárolni. A macskákat nem.

És akkor ott a T-rex is. Igen, egy zsarnokgyík is található a Pestiscsillag fedélzetén, amiről időközben kiderül, hogy nem is csillag, és nem is a pestist teríti már évszázadok óta. A borítón a címer alatt szereplő  Ökomérnöki Alakulat felírat itt nyer értelmet, mert kiderül, hogy nemcsak egy mérhetetlen pusztításra képes hajóval állnak szemben, hanem új világok teremtésére is alkalmas. Az univerzum számtalan bolygójáról szerzett milliárdnyi minta lelőhelye, amelynek hatására Haviland Tuf, aki az elvei miatt egyébként sem túl sikeres kereskedő, a pályaelhagyás mellett dönt és felcsap autodidakta ökomérnöknek.

A szabályok a játékok esszenciái, a szívük, ha úgy tetszik. Szerkezetet és értelmet adnak a pitiáner marakodásainknak.

Tuf nem érti a viccet, mindent szó szerint vesz, mindenkit kioktat, a stílusa pedig nehézkes és modoros. Ez megakaszthatja az olvasót, de ha megbékél ezzel, és átadja magát a számtalan bámulatos világnak és fajnak, amit Martin a lapokra varázsolt, nem panaszkodhat többé. Önjelölt ökomérnökünk sajátos igazságérzete által vezérelve választja meg kuncsaftjait és csavaros elméjével jár túl a kapzsi, környezetüket kizsigerelő embereken. Túlnépesedett életigenlők, állatviadalokon meggazdagodott házak és álságos próféták keresztezik az útját, ő pedig mindenhol ott hagyja a nyomát. Vajon egy ekkora hatalommal rendelkező ember, még ha nehezen is megrontható, csapdájába eshet saját önhittségében?

Akárhová megyek, úgy találom, hogy a hős egy kihalófélben lévő faj.

A Tuf utazásai visszahozza a nyolcvanas években klasszikussá vált űroperák hangulatát úgy, hogy közben témái égetőbbek, mint valaha. Aki szereti a sci-fiket, vagy a macskákat, esetleg a sci-fiket és a macskákat, az megtalálja a számítását George R. R. Martin korai novella-füzérében. Ha kedved kaptál hozzá, téged is köszöntelek a Bárka fedélzetén!

 

Ha tetszett az ajánló, a könyvről többet:

Agave webshop

moly.hu