Pozitív testkép 3 lépésben

Pozitív testkép 3 lépésben

Ismert emberek és cégek csatlakoznak a Body Positive mozgalomhoz. És te, mit teszel azért, hogy jóban legyél a külsőddel?

Szűrők által tökéletesített világban élünk, legalábbis, ami a közösségi felületeinket illeti. A reggeli kávénktól a bikinis fotónkig mindennek kifogástalanul kell kinéznie. Miért? Mert ezt várja el a TÁRSADALOM. Így van kire irigykedni, hiszen de jól megy neki megint a tengerparton sütteti a hasát, én meg még a Balatonra sem jutok el.
Mire jó ez a nagy tökéletes test mánia? Miért hazudunk ahelyett, hogy felvállalnánk magunkat: „Nézz rám! Ez vagyok én.” Miért csak „az a szép, akinek a szeme kék”, akinek sima a bőre, lapos a hasa, „kerek a feneke, szép a melle”, és egy grammnyi súlyfelesleg sincs rajta? Ha valaki sovány biztosan anorexiás, ha három kg-val többet nyom, mint ideális, akkor már „le kéne fogynod Drágám!” Ha se így se úgy nem vagyunk jók, akkor mégis miért hajszoljuk annyira a tökéletes test képet? „Lefogyok, mert akkor a Béla biztos rám fog nézni, és még a hajam is befestetem, ő a szőkéket szereti.” Kicsit igazítok itt, kicsit ott, hogy jobban tetsszem mindenkinek. Miért nem inkább arra törekszünk, hogy derűsen lássuk a külsőnket?

Nos, Kedves Olvasóim van egy rossz hírem: A pozitív testképhez vezető út nem ott kezdődik, hogy Bélának, vagy bárki másnak meg akarunk felelni. Ahhoz, hogy az ember szeresse a testét először is fejben no meg lélekben szükséges rendet tenni. Miután megszabadultunk a negatív gondolatoktól, például „úgysem kellek senkinek, mert kövér vagyok, bárcsak úgy néznék ki, mint Jennifer Lopez vagy Britney Spears, akkor mindenkinek megfelelnék. Világsztárokhoz hasonlítani magunkat: hiba. Én sem leszek soha Jennifer Lopez, – bár fenék méretben van hasonlóság, viszont tudjátok ki tudok lenni? Önmagam jobb verziója. Ahogy ti is. Szóval, visszatérve az előző gondolathoz, miután fejben, és lélekben rendben vagyunk, jöhet a külső.
A pozitív testkép kialakításának első lépése: Fogadd el, amin nem tudsz változtatni, és szeresd magad! Jómagam régen nem rajongtam a széles csípőmért, sőt alacsony és törékeny alkatra vágytam. Aztán elkezdtem a külsőm előnyeire koncentrálni. Széles csípő egyenlő könnyebb szülés, magas vagyok, tehát felérem a felső polcot is, kerek a formám, milyen jó, hogy nem úgy nézek ki, mint egy vasalódeszka.

A pozitív testkép kialakításának második lépése: Változtass azon, amin tudsz, és szeretnél! Persze nem kell rögtön kés alá feküdni, mert nagyobb az orrod, vagy mellből kevesebb jutott. Amennyiben súlyfeleslegünk van a sport, egészségesebb táplálkozás segít, de tudjátok kinek a kedvéért tegyétek meg: csakis magatokért. Amikor tükörbe néztek, egy önmagatokat szerető, elégedett embert lássatok. És akkor ne csak azt nézzétek, hogy de jó lapos a hasatok, hanem vegyétek észre a befektetett időt, valamint energiát, amit a pozitív testképetek kialakításáért követtek el. Amikor kiszalad a szátokon az öndicséret: „De szexi vagyok!” higgyétek is el. A lényeg, ha tudtok és szeretnétek változtatni, van rá lehetőség.
Bármilyen hihetetlenül hangzik a pozitív testkép kialakításának nem feltétele a tökéletes külső. Vagyis némi súlyfelesleggel is érezhetjük azt,  bomba jó nők/féfiak vagyunk. Ugyanez igaz az aktuális hajunk színére hosszára, vagy hogy szőrös vagy szőrtelen a hónaljunk. Apropó szőr, mennyire fontos a pozitív testkép kialakításához a csupasz bőr? Nos, utána olvasásaim alapján, nem a modern kor találmánya, a minél simább annál jobb. Már az ősember is szőrtelenített a maga módján, mert a kevesebb szőrzet miatt nem tudta az ellenség a hajánál fogva bántani például. Az Ókortól már a tisztátalanság jelének tartották. Kinél? Nálunk nőknél, mert a férfi még ha olyan szőrös volt is, mint chubakka, annál jobb volt, mert a gazdagságot jelentette. Az idő előrehaladtával, és valószínűleg a divatnak a társadalmi nyomásnak és a pornónak „hála” odáig jutottunk, hogy már mindent is borotválunk, beleértve a szeméremszőrzetünket. Ettől leszünk igazi nők, vagy igényes férfiak? Szerintem attól, hogy ami nem zavar azt nem bántjuk. Ha úgy kényelmes, úgy döntünk, nem borotváljuk le a lábunk, akkor hagyjuk úgy. Ugyanez igaz az urakra is.

kép: Marie Claire

Bőr. Véleményem szerint túl sok kemikáliát használó világunkban szerencsés az, aki nem küzd valamilyen bőrproblémával. Jómagam gyerekkorom óta túlérzékeny vagyok, úgynevezett atópiás alkat, ami kihat az emésztőrendszerre, és a külsőmre is. És, ha ez nem lenne elég az arcom rosa ceás. Vannak olyan állapotok, amiket gyógyítani nem lehet, mint a példám is mutatja, viszont szinten tartani, tünetmentesíteni igen. Én erre törekszem. Elfedjük a bőrhibáinkat? Mindenki maga döntse el. Én ki tudok menni smink nélkül az utcára.

Ezzel el is érkeztünk a pozitív testkép kialakításának harmadik, egyben utolsó lépéséhez: Ne törődj azzal, amit mások gondolnak rólad! Ahhoz, hogy jóban legyünk a külsőnkkel (meg persze a belsőnkkel is), nagyon lényeges a többi ember véleményének kizárása. Miért? Mert soha nem fogunk mindenkinek tetszeni. Viszont, amikor valaki ennek hangot ad gondoljunk a mondásra: „Mindig az keresi a másikban a hibát, aki saját magában nem találja meg.”

kép: reklámklub

Tehát mindösszesen három lépés szükséges a pozitív testkép kialakításához:
Változtass azon, amin tudsz, és szeretnél!
Fogadd el, amin nem tudsz változtatni, és szeresd magad!
Ne törődj azzal, amit mások gondolnak rólad!

 

Kedves Olvasók, szívből kívánom, hogy érjétek el azt a külsőt, amelyet szeretnétek!
Sok sikert kívánok!

Amennyiben tetszik, amit csinálunk itt tudsz minket támogatni. Köszönjük! 🙂

 

Kiemelt kép: popupcafe

Szerző:

Farkas Anita vagyok. Zenemániás, könyvmoly és sorozatfüggő. Szeretek nagyokat sétálni, tartalmasakat beszélgetni. Az írás már tinédzser korom óta része az életemnek. Azzal, hogy a Lendület csapatához csatlakozhattam valóra vált az újságírói álmom. Igyekszem minél több rovatban alkotni, és cikkeimmel hozzájárulni olvasótáborunk bővüléséhez.