Suttogók- József Attila költészete, Andaxínház módra

Suttogók- József Attila költészete, Andaxínház módra

Számomra nagyon szimpatikus, amikor valaki, valami teljesen egyedi, színes, izgalmas módot talál arra, hogy az írott szót, -a verseskötetek papírlapjain nyugvó sorokat- valamilyen módon felelevenítse. Közelebb hozza. Megszemélyesítse. Megidézze!  Úgy gondolom, hogy ez által egészen új megvilágításban szemlélhetjük magát a verset, hiszen csendes magányunkban szorongatva egy-egy ilyen kötetet, teljesen más élményt ad, mint egy darabban, ahol osztozhatunk mások szemléletmódjában, valamint részesei lehetünk annak, milyen is az, amikor a betűk kisétálnak a papírlapokról és a költészet megelevenedik.

József Attila verseivel pont ez történik, így ha szeretitek a költészetét, ráadásul színházrajongók vagytok, akkor ott a helyetek az Andaxínház Suttogók című előadásán.

Az Andaxínház 1990-ben alakult, s a kezdetektől fogva sajátos vonulatot képez a magyar progresszív színházi irányzatok közt. Műfajok közti átlépőnek nevezhetjük, mivel törekvései a műfaj-határok feloldására, az össz-művészet felé való elmozdulásra irányulnak.

Az Andaxínház a különböző művészeti ágak egymásba kapcsolódásának lehetőségeit vizsgálja. Komplex színházi formanyelvében az irodalmi szöveg mellett a tánc, a mozgás, a zene és az erőteljes vizuális hatások egyaránt hangsúlyosak. Előadásaikban feszült atmoszférát teremtenek, fontos szerepet kap az intenzitás, a hiteles jelenlét. Elmélyültség, kutatás, igazán megélt és átérzett pillanatok jellemzik őket. Bemutatóik között találunk szószínházi előadásokat, költői esteket és táncelőadásokat is.

Az Andaxínház jelen van.
Teljesen függőek és függetlenek.

“Az Andaxínház előadása minden pillanatával mondani, közölni akar valamit egy olyan világban, ahol ez már lehetetlen. A világ kaotikus, groteszk, abszurd és ironikus, és csak sokféleségében, többértékűségében szemlélhető. Ebben a világban már nincsenek hősök vagy antihősök, vállalt vagy elszenvedett sorsok: itt egyetlen megfogalmazott cél a túlélés.”

Suttogók

Március 12. RS9 Színház – Vallai Kert 19.00

Cím: 1075 Budapest, Rumbach Sebestyén u. 10.

Előadók:
Hajduk Károly
Jászberényi Gábor
Kroó Balázs
Czitrom Ádám

Rendező:
Zsalakovics Anikó

A Suttogók előadás József Attila verseibe való alámerülés. Befelé hallgatózás. Személyesség, közvetlenség, bensőséges csendekkel. Csupa irónia, kihívó gyengédség, az élet egyszerű igenlése. Éles és lázadó.
Közvetlen jelentés a máról, az egymásrautaltság érzéséről, a szabadságról.
József Attila ismert és kevésbé ismert verseinek, belső hangjainak megidézése, ahogy a mostban bennünk rezdül.

kép forrása: www.andaxinhaz.hu

“…A vers, elhagyván a papírlapot újra rá kell hogy találjon ősi, lényegi és fizikai dinamizmusára… újra fel kell vennie a kapcsolatot (akár agresszív, akár gyengéd kapcsolat ez) az emberrel és ezáltal a történelemmel. A költészet nyitva áll. Most. Mindig.” /Bernard Heidsieck/

„József Attilának semmiféle elismerés nem jutott azok részéről, akik a társadalomban, kultúrában hatalmi pozíciókat birtokolnak. Itt élhet és sikolthat szenvedésében egy nagyszerű ember: süket fülekre talál főképp azok körében, akik a legszívesebben nevezgetik magukat a kultúra hordozóinak.” /Fejtő Ferenc/

Az előadás ajánlóját itt láthatjátok:

 

Remélem, -hozzám hasonlóan- sokatok érdeklődését felkeltette a színház törekvése. Ha a válasz igen, akkor ide, ide, ide és ide kattintva lehetőségetek nyílik követni munkásságukat. 

 

Forrás: www.andaxinhaz.hu; andaxinhazalkotocsoport

Kiemelt kép forrása: www.andaxinhaz.hu 

Szerző:

Álmodozó vagyok, aki képtelen megmaradni a realitás talaján, mert a lelke magasabbra vágyik. Kereső. Utazó a világban és önmagában, nyitottan az egész mindenségre. Csak egy kis lélek, aki valahonnan ide pottyant, s ha már így esett, gondolta körül néz.