Angyalok Pokla – ajánló Tom Sweterlitsch első regényéről

Angyalok Pokla – ajánló Tom Sweterlitsch első regényéről

Tom Sweterlitsch ismét bravúrozott. Bár másodikként írt regénye, A Letűnt Világok jelent meg először és aratott sikert hazánkban, azonban az Egyesült Államokban első írói debütálása az idén az Agave Könyvek gondozásában is megjelent Angyalok Pokla volt. Különbözőségük ellenére számos hasonlóságot is felfedezhetünk a két regényben: mindkettő a nem túl távoli jövőben játszódik, és a főszereplői olyan emberek, akik valami testi fogyatékossággal vagy lelki sérüléssel küzdenek. A Letűnt Világokban egy fél lábbal élő időutazó ügynök volt a központban, a jelenlegi történet főhőse pedig Dominic, a gyászban megrekedt és rengeteg traumát elszenvedő férfi.

Dominic a pittsburghi atomkatasztrófa egyik túlélője, aki a tragédia során elvesztette a feleségét. Ezt egy évtized alatt heverte ki, és minden szabadidejét a virtuális térben tölti, az Archívum nevezetű konstruktumban, amely minden eseményt, amit valaha lencsevégre kaptak, legyen az biztonsági, vagy térmegfigyelő kamera, akár magánfelvétel, képes rekonstruálni. Nem csoda, hogy a feleségét gyászoló Dominic rendszeres vendég a virtuális Pittsburgben, ahol korábbi életét újra- és újraéli. Ezt egy az agyába és szemgolyójába épített műszer teszi lehetővé. Implantátumok, testbe beépített szerkezetek rengeteg történetben előfordultak már felszínesen tárgyalva, sok esetben, mint a hétköznapi élet részei, de ennyire a személyiségbe és emberi létbe ágyazottan nem jelent még meg az olvasmányaim során. Nemcsak kommunikációra, játékra, vagy böngészésre használják ezt a virtuális teret a történet szereplői, hanem konkrét helyzeteket, emlékeket élnek vele újra, feltépve olykor saját sebeiket, vagy megfosztva önmagukat attól, hogy tovább léphessenek egy-egy tragédián. Az internet és a virtuális világ manapság is sokakat beszippant, de ha ilyen minden érzéket hatalmába kerítő illúzióval állunk szemben, amit saját akaratunk szerint újra és újra élhetünk, nem nehéz megmondani, hogy az ember a gyakran nehéz és váratlan eseményekkel teletűzdelt valóságot, vagy a virtuális álomvilágot választja-e inkább. A mai fejlődést tekintve jó úton haladunk, hogy mi is így járjunk.

Nekem rendkívül tetszik az író alkotásaiban, hogy nemcsak bemutatja a jövőt, az eseményeket, hanem a változás – legyen az egy technológiai vívmány, vagy az időutazás felfedezése – társadalmi rétegződésekre, sőt egyenesen az emberek pszichére gyakorolt hatását is átadja az olvasó számára, különösképp a torzulásokat és hátrányokat megjelenítve. Például a reklámok folyamatos támadása, valamint a wifi-vadászat a mai élet velejárói, amely a regényben hatványozottan jelenik meg: láthatjuk, hogyan éli meg azt a jövő embere, amikor a látóterét és az elméjét árasztják el ezek az ingerek.

És ez csak egy aprócska szelete a történetnek.

Dominic nem is igyekszik úrrá lenni a megszállottságán, éjjel-nappal a Archívumban időzik, ami a munkájában, ahol biztosítási és gyilkossági ügyeket göngyölít fel, előny jelent, hiszen ez a leképezett valóság bűntények megoldásában is nagy segítséget nyújt. Főhősünk a legjobb ezen a területen, de egy váratlan találkozás és a rendszeres drogfogyasztás az állásába kerül. De ugyebár, ha egy ajtó bezárul, egy másik kinyílik. Így történik ez Dominic esetében is. A fordulat révén a zárkózott Dominic bekerül a jól menő üzletemberek, művészek és modellek berkeibe, de varázs csak pillanatnyi! Az események hamar egy rémálomba csapnak át. Kezdetét veszi a nyomozás egy eltűnt lány után, amely sokkal súlyosabb következményeket von maga után, mint ahogy a férfi gondolta volna valaha is.

Bár kevésbé olyan pörgős a történet, mint a szerző másik könyve, kezdetben sokkal jobban magával ragadott. A főszereplő élőbb volt, az olvasó sokkal közelebb érezhette őt magához, amiben valószínűleg közrejátszhatott az is, hogy itt E/1-ben mesél a főhős (a naplóját olvashatjuk), amelyben őszintén beszámol a gondolatairól és érzéseiről. A borító is tökéletesen visszaadja az írás hangulatát, a kép pedig gyönyörű.

Sweterlitsch a hangulatteremtés mestere, popkultúrális és vallási utalások, nüansznyi részletek teszik igazivá a világot, amit elénk tár, amely mellett az sem zavart, hogy ezúttal kevésbé pörgősek az események és a regény sem zárul akkora csattanóval, mint elődje. A világ jól felépített, a szereplők valósághűek, és egy olyan rejtély szövi át a sorokat, amelyre csak lassan, több csavar után derül fény. Az Angyalok Poklát azoknak az olvasóknak ajánlom, akik szeretik a társadalmi témákat boncolgató sci-fiket, az emberi tragédiákat és szenvedéseket feldolgozó könyveket, továbbá azok is örömüket lelhetik benne, akiket a bűnügyi történetek bilincselnek le.

 

 

a könyv megvásárolható: https://www.agavekonyvek.hu/konyvek/angyalok-pokla

moly.hu adatlapja: https://moly.hu/konyvek/tom-sweterlitsch-angyalok-pokla

A képek az Agave Könyvek promóciós anyagából származnak