Skandináv mítológia más szemszögből – ajánló Genevieve Gornichec A ​boszorkány szíve c. regényéről

Skandináv mítológia más szemszögből – ajánló Genevieve Gornichec A ​boszorkány szíve c. regényéről

Az Agave Könyvek idén rengeteg remek fantasztikus regényt adott ki, amelyek közül A boszorkány szíve volt az egyik leghívogatóbb a számomra. Csodaszép borító és skandináv mitológia. Azt viszont nem gondoltam volna, hogy az eddig olvasott könyvek, cikkek, regények és képregények után képes lesz majd újat nyújtani ez a történet. Nem is lepődhettem volna meg jobban!

Ki ne ismerné Thor vagy Loki istenséget? Ha máshonnan nem, hát a filmek és képregények világából. Az írónő felkapott, és olykor már elcsépelt témához nyúlt, de nem akárhogyan közelítette meg a témát. Ezúttal nem az Ászok, és nem is a Vánok kerülnek a középpontba, hanem a boszorkány, aki vajákosságra tanította mindkét népet, hogy aztán hátba támadják és máglyán égessék el. Egy kirekesztett, cinikus főhős kapunk, aki visszavonultan és megkeseredetten, emlékeitől megfosztva él egy barlangban és nem is akar hallani a hét világról, amelyben zajlanak az események. A történet java ebben a barlangban zajlik, ami elsőre unalmasnak tűnhet, viszont a vendégei és látomásai kárpótolnak minket.

– Azt hiszem, te vagy az oka, hogy rájöttem, talán én is képes vagyok szeretni. Miért adtam volna vissza a szíved, ha össze akartam volna törni? Gondolom, ez csak jelent valamit, nem igaz?

Sokak örömére olyan szereplők is megfordulnak a boszorkány vaserdei hajlékában, mint Loki, Skadi, vagy Hel, így szórakoztató szócsaták, évődések és elgondolkodtató beszélgetések tanúi lehetünk. A hatalmas isteneket és óriásokat nemcsak jótevők vagy főgonoszok képében ismerhetjük meg, hanem emberivé, férfivé és nővé, esendővé és szinte megfoghatóvá válnak a lapok között.

Az emberek meghalnak. A történetek viszont tovább élnek a versekben és a dalokban. Az ő tetteikről szólnak. Az isteneik tetteiről…

Végigkísérjük a nő sorsát, láthatjuk szerelmesnek, feleségként, anyaként, bosszúálló amazonként és bölcs öregasszony bőrében is. Sok olyan momentum tárul a szemünk elé, amely egy nő vagy asszony számára ismerős lehet, hiszen Angurboda megtapasztalja, milyen a bimbózó románc rózsaszín köde, milyen egy olyan férfit szeretni, akiről tudja, hogy bántani fogja, milyen egy gyermeket imádni, aki mindig idealizálni fogja az édesapját, és milyen megcsalatva, elárulva talpra állni és továbbmenni, mindig csak előre. A boszorkány élete nagyon sok tekinteteben rárímmel mai társadalmi jelenségekre, pszichológiai nehézségekre, úgy, hogy közben magába foglalja, hűen visszaadja a skandináv mitológia elemeit, történeteit és isteneit, mégis más megvilágításba helyez rengeteg eseményt. A számkívetettek, a mások oldalát látjuk ezúttal, az óriások és a szörnyek világát, amely harcban áll az Asgard népével. Odin és Thor, meg a társai, akiket mindig hősöknek és mindenhatónak ábrázolnak, ezúttal gyarló, zsarnok és önző oldalukat is megmutatják. És ez volt, ami különösen tetszett.

– Valójában nem számít, honnan jöttünk, nem igaz? Most itt vagyunk. Önmagunk vagyunk. Hogyan lehetnénk ennél többek?

A boszorkány szíve egy gyönyörű történet a skandináv mondavilágról egy új nézőpontból elmesélve, az ismert történeteket és szereplőket újragondolva. A cím nagyon találó, a szív motívuma végigkíséri az eseményeket és nagyon szép keretet ad a regénynek. Olyan történet ez, aminek mindenki tudja a végét, legalábbis sejti, ha egy kicsit is ismeri a mitológiát vagy a Marvel képregényeket, mégis végig lebilincselő és ámulatba ejtő. Nagyon szerettem.

 

Ha tetszett az ajánló, a könyvről többet:

Agave Könyvek webshop

moly.hu