Képzelt barát – ajánló Stephen Chbosky paranormális horror regényéhez

Képzelt barát – ajánló Stephen Chbosky paranormális horror regényéhez

Az Egy különc srác feljegyzései szerzőjének új története jelent meg idén, amely a Maxim Könyvkiadó horror és thriller regényeit önmagába foglaló Pulse Válogatás sorozatát gyarapítja. Steven Chbosky meglovagolta azt a divathullámot, amelyet Stephen King Az regényének megfilmesítése és a Stranger Things sorozata indított el mostanában, mégpedig hogy a rémisztő történetek középpontjába gyermek főszereplőket állítanak. A kötet ezzel, de már magával a címével is felkeltette a figyelmemet, mert gyermekpszichológusként gyakran találkozom a képzeletbeli barát jelenségével. 

Mama nem szerette, ha rossz dolgokat néz. Így is épp eleget látott.

Vaskos kötetről van szó, ezért kicsit halogattam az olvasását, de amikor belevágtam, rájöttem, hogy nagyon is olvasmányos. Christopher özvegy édesanyjával él, aki a bántalmazó exétől egy névtelen kisvárosba menekülnek utolsó centjeikből. A kisfiú eddig is bukdácsolt az iskolában, peremhelyzetű volt az osztályközösségben, és ez az új körülmények között sem változik. A diszlexiája megnehezíti a gyermek életét, és az csak még nagyobb nyomást helyez rá, hogy bármit megtenne az édesanyjáért. Egy nap aztán egy különleges jelenés az erdőbe csábítja őt, ahonnan hat napon keresztül nem talál haza. Amikor az édesanyja és a seriff kikérdezi, csak annyit tud mondani, hogy a Kedves Ember mentette meg és hozta vissza. Ezt követően Christopher és édesanyja élete száznyolcvan fokos fordulatot tesz. A kisfiú nemcsak hogy megtanul olvasni, de sorban hozza a jeleseket, több barátot is szerez, és ami végképp kirántja a kis családot az anyagi csődből: Christopher hibátlan matek dolgozatának megoldásaival megnyerik a lottót. Csoda csodát követ, de természetesen ez nem maradhat örökre így, hamarosan rosszabb irányt vesznek az események. A kisvárosban egy járvány üti fel a fejét, és egy ötvenéves bűnügy újabb bizonyítékára lelnek.

…lenyelhetjük a félelmünket, vagy hagyhatjuk, hogy az nyeljen le minket…

A történet sok szereplőt vonultat fel, mindenkinek bemutatja a saját poklát és minden vétkét. A városka lakói közül Christopheren kívül a seriff és a nagyszájú veterán, Ambrose lett a kedvenc karakterem. Ám leginkább az foglalkoztatott, hogy ki is lehet ez a Kedves Ember. Talán Christopher elhunyt édesapja, a Mikulás, egy őrangyal, vagy maga a Sátán? És vajon ez a rengeteg csoda vajon áldás, vagy átok?

A történet ígéretesen indul, az első száz oldalát nagyon élveztem, de utána kicsit lelassul. Sok vallási és bibliai vonatkozás jelenik meg a sorok között, sok-sok fordulat követi egymást, és nagyon mélynek és ötletesnek találtam a regény végső üzenetét, ennek ellenére olykor túlírtnak és hosszúnak éreztem egy-egy jelenetet. Talán kevesebb szereplővel, feszesebb történetvezetéssel nagyobbat szólt volna a könyv vége. Emellett vagy a fordítás, vagy az eredeti szöveg tehet róla, de nemegyszer esetlennek éreztem a szöveget, sok szóismétlést találtam benne. Christopher részeinél ez nem is zavart, hiszen illett is egy hétéves gyermekhez ez a narráció, de a felnőttek esetében néhol zavart.

…még a szörnyetegek is imádni valóak, amikor kicsik.

A Képzelt barát egy érdekes teológiai kérdésekkel is foglalkozó horror történet, amelyben a gyermeki ártatlanság, a megbocsátás és a bűnhődés témaköre nagy súlyt kap. Ajánlom mindenkinek, akik szeretik a paranormális thrillereket és horror könyveket, a krimi szálat, a gyermek főhősöket, na meg kíváncsi egy olyan kisvárosra, amelyben egy olyan járvány tör ki, amelyet képtelenség orvosi eszközökkel megfékezni. 

Belebámult a sötétségbe. Itt nincs élet. Nincs halál sem. Csak az örökkévalóság. Életfogytiglani börtön azután, hogy az emberek abbahagyták a meghalást.
Ez itt a halál árnyékának a völgye.

 

Ha tetszett az ajánló, a regényről többet:

olvas.hu

moly.hu