ajánló Philip K. Dick A ​tökéletes fegyver c. regényéről

ajánló Philip K. Dick A ​tökéletes fegyver c. regényéről

Philip K. Dick bár már elhunyt, még így is évente több regénye jön ki nyomtatásban, legyen az egy régebbi elfeledett darab, vagy egy kiforrottabb klasszikusának újrakiadása. Ezúttal A tökéletes fegyver került sorra. A kötet korábban Transz címmel jelent meg magyarul, most nyáron viszont az Agave Könyvek adta ki új fordítással és új címmel. Az első változattal nem találkoztam, de a borítóra pillantva rögtön tudtam, hogy olvasni akarom.

Gyermekek vagyunk, egy apa páncéljának védelmében játszunk.

Főszereplőnk egy médium, aki a drogok indukálta transz állapotában fegyverterveket álmodik meg és vet a papírra, amelyet később megalkotnak. Igen ám, de ezek a találmányok sok esetben csak “mutiból” készültek, túl sok hasznuk a támadásban vagy a védekezésben nincs. Ettől még beindul a marketinggépezet, születnek újabbnál újabb reklámok és elrettentő híradások a rettegett a nemzetről meg megállíthatatlan gépezeteikről, hogy a társadalom kevésbé beavatott tagjai, a tufák biztonságban érezzék magukat. Ám főszereplőnk, Lars tudja, hogy mindez átverés és totálisan inkompetensnek érzi magát (Freud szavaival élve kasztrációs szorongással küzd), ezért a fejébe veszi, hogy a világ túloldalán, az ellenségnek dolgozó másik fegyvermédium személyében lel majd megoldásra. Esetleg kiteljesedésre a nő oldalán. Akár egy bizarr szerelmi történet is lehetne ez, de Dicket ismerve a fókusz nem ezen van természetesen.

– Azt hiszem, beteg vagyok – mondta Lars. – Egy csalóka világban rekedtem. Tufának kellett volna születnem… a tehetségem nélkül az is lennék. Akkor nem tudnám, amit most tudok, nem bentről néznék kifelé. Én is Mázlis Macher meg a reggeli interjúműsora rajongója lennék, aki elfogadja, amit hall, amiről tudja, hogy igaz, hiszen a tévében mondták, a nagy képernyőn a sztereó színekkel, ami élethűbb az életnél.

A tökéletes fegyver eredetileg 1967-ben jelent meg. Nem meglepő módon a hidegháború szatírája, amely ebben a korban áthatott szinte minden irodalmi művet. Benne van a a gyengeségtől való rettegés, félelem egy újabb világháborútól, ott a versenyszellem, na meg persze akkor indult be űrprogram is, amely arra terelte az emberiség figyelmét, hogy mi van odakint, létezhetnek-e más idegen civilizációk a távoli bolygókon. Tehát sok mindenről szól ez a történet, ahogy a szerző összes könyve. Van itt alternatív történelem és disztópia. Keveredik itt a szokásos időutazás témája a hallucinogének és a mentális zavarok olykor követhetetlen őrületével. Ám ami a legfontosabb és ami számomra a legerősebb érv a regény mellett, az a valláskritikai és a filozófiai vonal.

A Teremtő rontott, és javítás helyett kiötlött egy fedősztorit, ami szerint valaki más a hibás. Egy mitikus semmirekellő, aki így akarta.

Bár nem ez lett a kedvencem az író művei közül, a nagyon korai írásaihoz képest fejlődést mutat, a kedvenceimhez viszonyítva kevésbé kidolgozott.  Aki már olvasta a szerzőnek a Csordulj könnyem, mondta a rendőr, vagy a Jones szerint a világ című regényét, pár nagyobb csavart talán előre kitalálhat, viszont a végső üzenet sokkal pozitívabb, mint PKD legtöbb könyvében. Ajánlom azoknak, akik szeretik a rövid, pörgős történeteket és a sci-fi klasszikusokat.

A történelmet két elv irányítja: a hatalomközpontú és a gyógyító, amit „szeretetként” emlegetnek […]

 

Ha tetszett az ajánló, itt olvashatsz a regényről többet:

Agave Könyvek

moly.hu