“A lehetetlen helyeken lehet kapaszkodókat találni” – interjú Bálint Ferenccel

“A lehetetlen helyeken lehet kapaszkodókat találni” – interjú Bálint Ferenccel

Bálint Ferenc humorista 2001-ben kezdte munkásságát a Szomszédnéni Produkciós Iroda társulatában, amelyet Tóth Szabolccsal közösen alapítottak. Mára már kételkedve nézek valakire, ha azt mondja, hogy nem ismeri a “szomszédnéniéket”. Eredeti humorukkal és hatalmas poénjaikkal belopták magukat a nagyközönség szívébe, és sokunknak okoztak már hasfájást meg átmeneti arcizomgörcsöt (persze a sok nevetéstől). Bálint Ferenc novemberben megjelenő első könyve sokak érdeklődését felkeltette, így a miénket is. Már kíváncsian és nagy lendülettel olvassuk, könyvajánlónkat hamarosan megtaláljátok a weboldalon. Addig is feltettünk Bálint Ferencnek egy pár kérdést, válaszait itt olvashatjátok: 

 

Mesélj kicsit magadról! Hogyan jött az ötlet, hogy könyvet írj? Mi inspirálta a nemrégiben megjelent Felelős alkoholista című könyved? 

Meséljek magamról? Az a baj, hogy csak jót tudnék mondani, dicsérném magam – ez meg egyedül csak anyámat érdekli. Ami az írást illeti, amikor tavasszal bezárt a Dumaszínház, és lemondták a fellépéseinket, még nem könyvben gondolkodtam. Egyszerűen csak napról-napra dokumentálni szerettem volna, hogy hogyan éli meg a világjárványt egy humorista – mitől szorong, mi teszi boldoggá, mibe menekül? A visszajelzések azt mutatták, hogy ez másokat is érdekel, foglalkoztat, és szerencsére meg lehet megtalálni a humort a leghétköznapibb helyzetekben is.

 

Mikor alapítottátok barátoddal, Tóth Szabolccsal a  Szomszédnéni Produkciós Irodát? Mit jelentett és mit jelent ma számodra a közös munkátok?

2001-ben volt az első fellépésünk. Mindketten egyetemisták voltunk, és mivel amúgy is rengeteg időt töltöttünk kocsmákban, arra a következtetésre jutottunk, hogy mi lenne, ha két sörözés között néha fel is lépnénk ott? A helyismeret adott volt, egy-két mikrofon mindig akadt, a közönség meg kialakult.  Ami az elmúlt 19 év alatt a legtöbbet változott? Az, hogy az elején attól rettegtünk, hogy előadásunk lesz, most pedig attól, ha nem.

 

Honnan jön az a rengeteg ötlet az előadásokhoz? Hogyan készültök fel egy-egy közös előadás előtt?

Szabolcs például kategorikusan elutasítja azt a közszájon forgó mondást, miszerint a téma az utcán hever. Állítólag ő nagyon sokat kereste az utcán, de nem találta, sőt akadályozta is a közlekedést ezzel. Én kiterjesztettem a megfigyelést a járdákra, közterekre és tömegközlekedési eszközökre  is, de én sem jártam több sikerrel. Egy másik elmélet szerint úgy jönnek a poénok, hogy „nyitott szemmel kell járni a világban”. Azt kell mondjam, hogy ezt is kipróbáltuk, mert ennek gyakorlati haszna is van, de ettől sem lettünk okosabbak. Maradunk a határidőnél: ha egy adott időpontra el kell készüljön egy új előadás, akkor el is készül.

 

Van valaki, akire felnézel, esetleg olyan művész, humorista, közszereplő akit példaképednek tekintesz?

Nagyon szeretem a brit humoristákat, többek között a Monty Pythont, Rowan Atkinsont, Ricky Gervaist, John Olivert, Eddie Izardot és James Acastert. A Monty Pythonból Graham Chapman az egyik nagy kedvencem – zseniális humora van, jól ír, remek előadó, egyetlen hibája van, mégpedig az, hogy halott.

 

Mi az, amire a legbüszkébb vagy, mióta közismert humoristává váltál?

Jó érzés például, hogy az emberek bizalmat szavaznak egy új előadásnak. A „Nem azért mondom” címmel futó új estünknél nem csak a premierre kelt el az összes jegy októberben, hanem előtte a két főpróbára is. Ugyanezt érzem most a könyvvel kapcsolatosan is. Még soha nem írtam semmit, és ennek ellenére az emberek kíváncsiak, és én csak remélni tudom, hogy megfelelek az elvárásaiknak.

 

Mi inspirál, vagy motivál a mindennapokban?

A leglehetetlenebb helyeken lehet kapaszkodókat találni, mondta egyszer egy barátom. Neki elhiszem, mert hegymászó.

 

Humoristaként rengeteg ember arcára csalsz mosolyt, munkásságoddal sokaknak okozol örömet. Mi az, ami téged vidít fel a nehezebb napokon? Ki nevetteti meg a humoristát? 

Az egyik korábbi kérdésben felsorolt britek és a feleségem. Utóbbi nem annyira ismert, de én azért szeretem.

 

Mik a további céljaid az írás terén? Tervezel második, harmadik, majd sokadik könyvet írni?

A könyvet azzal fejeztem be, hogy most egy darabig abbahagyom az ivást és az írást. A kettő közül azt fogom folytatni, amelyikre lesz igény.

 

 

Köszönöm az interjút Bálint Ferencnek! 

 

Szomszédnéni Produkciós Iroda youtube csatornája
Bálint Ferenc könyvét ITT rendelheted meg. 

Előző villáminterjúnkat pedig itt találod:2 perc Bálint Ferenccel 

Kiemelt kép: Tímár Szabolcs

Szerző:

A nevem Gagyi Rita, Erdélyben élek és fiatal orvos vagyok. Az könyvek egyfajta menedéket jelentenek nekem a zűrös hétköznapok zajában. A tudomány a lételemem, de hűen állítom, hogy művészet nélkül az emberi lét értelmét veszti. Szenvedélyem a költészet, a festőművészet és minden, ami lélektől lélekig ér. A kreativitás a mozgatórugóm, és szerintem soha semmit nem lehet elrontani – egy félrecsúszott ecsetvonás, egy oda nem illő hang tesz minket egyedivé.