A meseadatbázis, ahol bárki megtalálja a kedvencét ─ Interjú Gutási Gáborral

A meseadatbázis, ahol bárki megtalálja a kedvencét ─ Interjú Gutási Gáborral

Gutási Gábor webfejlesztő, vállalkozó, családapa, és meseíró a meskete.hu oldalon. Gáborral egyebek mellett a honlap indulásáról, a gyerekeknek szóló történetek fontosságáról, valamint a meseíró  pályázatról is beszélgettünk. 

Kinek a fejéből pattant ki a honlap ötlete?  Mi az oldal célja?

A meskete.hu alapötlete még 2020-ban pattant ki a fejemből, amikor még nagyban egy saját apukás blogot vezettem. Feltűnt ugyanis, hogy annak ellenére, hogy leginkább gyerekprogramokról számolok be a blogomban, mégis sokan érkeznek a Google-ből arra a néhány mesémre, amelyet a kisfiamnak írtam és szintén itt publikáltam. Ekkor fogalmazódott meg bennem először, hogy jó lenne egy külön portál, ahol meséket tehetnék közzé és, hogy milyen jó lenne, ha más írók is írnának arra az oldalra. Ekkor még „ingyen mese” projektnéven hivatkoztam az elképzelésemre és igyekeztem hozzá egy partnert találni.

Mivel ez egy nonprofit oldalnak indult, így csak írókat találtam akik sok-sok meséjükkel, bemutatkozásukkal és tanácsaikkal segítettek, hogy elinduljon az oldal béta verziója. Végül a Meskete márkanév azért tetszett meg, mert nem egy olyan erőltetett, „keresőoptimalizált” név mint az „ingyen mese” vagy az „online mese” vagy az „online mese gyerekeknek”, mégis könnyen megjegyezhető, rövid és szimbolizálja mindazt, ami a látogatót várja majd a domain név mögött.

Sok-sok üzleti tárgyalás után Bokó István volt az első olyan üzleti partnerem, aki pénzt is tett a projekt mögé, hogy nagyobb léptekkel haladhassunk és közösen alakítsuk ezt a számára is szimpatikus kezdeményezést.

A céljaink napról napra körvonalazódtak és egyre több minden került a terveink közé, amelyeket szeretnénk az elkövetkezendő időszakban megvalósítani. Az első mérföldköveket már sikeresen elértük és az oldal tagjainak létszámával, a feltöltött mesékkel és az olvasottsági adatainkkal is elégedettek vagyunk.

Célunk, hogy a Meskete egy egész országban ismert márkanév legyen, hiszen ez nem csak egy webportál, hanem egy olyan közösség és kezdeményezés amely a gyermekekért, szülőkért és pedagógusokért jött létre, hogy egy biztonságos környezetben nyújtson szórakozási lehetőségeket a kisgyermekes családoknak.

kép: Gutási Gábor

Hány írótok van? Bárki írhat mesét a honlapra?

Jelenleg 670 meseíró regisztrált be a rendszerbe, akikből már több, mint 500-an töltöttek fel legalább egy mesét vagy verset az oldalra. A legaktívabb tagjaink bőven 100 mű felett járnak és nem ritka az olyan szerző sem, akiknek már 50-80 hangosmeséjük is fel van töltve. Ugyanis a 3200 feltöltött meséből közel 660 mese, hangosmese formájában is meghallgatható nálunk.

A portálunk létjogosultságát mi sem támasztja jobban alá, minthogy eddig már 420.000 alkalommal olvastak el nálunk valamilyen mesét vagy verset az olvasók és szerzőink publikus profiloldalát is 45.000 alkalommal megtekintették. Így valóban teljesíthetjük az íróknak tett ígéretünket, miszerint új olvasókra tehetnek szert és új olvasótábort szerezhetnek maguknak.

Bárki díjmentesen regisztrálhat és publikálhat nálunk, vannak egészen fiatal, iskolás szerzőink és nyugdíjas nagymama szerzőink is. A meséket az olvasók kedvelhetik, véleményezhetik és a kedvenc szerzőket akár követni is lehet a platformon.

kép: Gutási Gábor

Mire vagy a legbüszkébb a meskete.hu indulása óta?

Arra, hogy valóban működik. Minden vállalkozás kétesélyes, de a visszajelzések és a statisztikai adatok is azt mutatják, hogy egy igazi hiánycikket sikerült létrehoznunk, amelyre mindkét oldalon óriási az igény. Az írók és az illusztrátorok örülnek, hogy megmutathatják a műveiket és az olvasók pedig egy olyan óriási mese adatbázist kapnak, amelyben biztosan megtalálják a kedvenc meséjüket vagy versüket amit keresnek.

Üzletileg a legbüszkébb arra vagyok, hogy nemrégiben társtulajdonosként köszönthettük köreinkben Dintsér Andreát, aki 25 éves vezetői és szakmai tapasztalattal rendelkezik a hazai startup szektorban és egy igen elismert integrált marketing- és kommunikációs ügynökség alapítója, valamint a Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közösség Női Vezető Klubjának kiemelt vezetője. Mentorként és anyaként is segíti a Meskete fejlődését és alakulását.

Szintén büszkeséggel tölt el, hogy a saját gyermekeim által is imádott, Apacuka gyerekzenekar énekesnője és dalszövegírója; Pálfi Kriszta is a csapatunkat erősíti, mint mesenagykövet. Részleteket még nem árulhatok el, de sok-sok együttműködésre számíthatnak tőlünk a követőink a későbbiekben…

Nagy örömmel tölt el az a sok telefon és e-mail amelyekben írók vagy olvasók jeleznek vissza, hogy megtalálták az ideális mesét, hogy új partnerségek, együttműködések, barátságok születtek a közösségi oldalunk által és hogy milyen sok gyereket teszünk ezzel boldoggá.

kép: Gutási Gábor

Van lehetőség nálatok meseíró pályázaton való részvételre. Mesélj erről kérlek!

Valóban indítottunk egy meseíró és illusztráló pályázatot, hogy olyanok is esélyt kapjanak egy valódi, fizikai könyvben való megjelenésre, akik eddig anyagi vagy más okok miatt ezt nem tehették meg. A díjmentes részvétel sok száz szerzőt ösztönzött arra, hogy több, mint ezer művet nevezzen be a pályázatra.

Az írói pályázatunk éppen most zárult le, a héten hirdettük ki a nyerteseinket, akik lehetőséget kaptak arra, hogy az első Meskete mesekönyvben szerepelhessenek. Ez egy gyerekeknek szóló, minőségi mesekönyv lesz, amelyben mesék és versek és gyönyörű illusztrációk is helyet kapnak majd. Szeretnénk, ha már idén karácsonykor sok-sok gyereket tenne majd boldoggá ez a válogatás mesekönyv.

A meséket nem csak az olvasók, hanem egy szakmai zsűri is beszavazta, így biztosan egy remek válogatás anyagot tarhatnak a vásárlók a kezükben a tél legelején. A szakmai zsűri tagjai Hermann Marika – elismert mesekönyvíró, Pálfi Kriszta – énekes, dalszövegíró és Czimer Györgyi – meseterápiás szakember voltak, akik mind más-más szemmel választották ki, a számukra ideális mesét, hogy végül 36 szerző kapjon esélyt, hogy bemutatkozhasson egy csodálatos mesekönyvben.

Eléggé elterjedtek az okos eszközök, már olyan is akad, ami a szülő helyett felolvassa az esti mesét. Szerinted félnünk kell attól, hogy a gépek átveszik az irányítást, vagy mindig lesz igény a klasszikus mesekönyvekre?

Bár éppen most futtatunk egy reprezentatív közvélemény kutatást a témában és tudnék pontos számadatokat, arányszámokat is mondani, én magam is úgy érzem, hogy a fizikai könyv egy fontos, el nem hagyható formája a meséknek. Így nem is szeretnénk mi sem konkurenciaként szolgálni a nyomtatott könyveknek – éppen ezért is adunk ki mi is válogatás könyvet, hogy a papírlap kedvelők kézbe is foghassák kedvenc meséiket.

Viszont az sem elhanyagolható tény, hogy egyre több káros anyaggal, videóval és játékkal találkoznak a gyerekek a mobilokon, tableteken, laptopokon, számítógépeket és a TV-ben is. Ezért a modern technológia adta lehetőségeket kihasználva mi egy olyan védett, kontrollált környezetet kívánunk nyújtani a gyerekeknek és felnőtteknek, ahol biztosan számukra megfelelő tartalommal találkoznak majd. Egyelőre még csak weben vagyunk elérhetőek, de hamarosan Android és IOS telefonokra szánt applikáció formájában is magukkal vihetik az olvasható, hallgatható és nézhető meséket a gyerekek és felnőttek például egy hosszú autóútra, egy unalmas gyermekorvosi rendelő várótermébe vagy ha éppen apa és anya nem ér rá mesét olvasni, legyen, aki átmenetileg helyettesíti őket lefekvéskor.

A Meskete tehát bőven túl kíván mutatni majd egy internetes oldal hasábjain és szeretne valós, fizikai életben való programokat, családi napokat is rendezni, óvodai és iskolai „turnét” vezényelni, mesekönyveket kiadni és minél több gyereket boldoggá varázsolni a mesék csodálatos világa által.

 

Köszönjük Gábornak a válaszokat! 

 

Képek: Gutási Gábor

­

Szerző:

Farkas Anita vagyok. Zenemániás, könyvmoly és sorozatfüggő. Szeretek nagyokat sétálni, tartalmasakat beszélgetni. Az írás már tinédzser korom óta része az életemnek. Azzal, hogy a Lendület csapatához csatlakozhattam valóra vált az újságírói álmom. Igyekszem minél több rovatban alkotni, és cikkeimmel hozzájárulni olvasótáborunk bővüléséhez.