“A regényem egy álomból született – interjú Lione Stanislavval

“A regényem egy álomból született – interjú Lione Stanislavval

Lione Stanislav szakmáját tekintve web-programozó, és ezzel is keresi a kenyerét. A művészet régóta az élete része, járt színjátszóra, zeneiskolába, tanult rajzolni, ír, de kézműveskedik is, amikor ahhoz van kedve. Van egy blogja, Megvalósítás alatt néven, ahol mindig arról posztol, amilyen téma épp foglalkoztatja, például könyvekről, életmódról, lelki és spirituális témákról. Első megjelent könyve a Csillagom, amely egy spirituális, romantikus fantasy, mondhatni mese felnőtteknek. Eljátszott a gondolattal, milyen lehet egy olyan hely, ahol egy buddhizmushoz és tengrizmushoz hasonló filozófia terjedt el világszerte, és hogyan érezné benne magát egy fiatal nő, aki egy a mi világunkhoz kísértetiesen hasonló világból csöppent át oda.

Mesélj kicsit magadról! Hogyan jött az ötlet, hogy alkotni kezdj?

Egészen kicsi korom óta írok. Már gyerekként is történeteket találtam ki, és ezekkel szórakoztattam magam. Imádtam alsóban a fogalmazásórákat, és felsőben novellapályázatra is jelentkeztem (már ekkor Lione Stanislav volt a művésznevem). Irónikus módon a novellával nem értem el helyezést, de a hozzá csatolt illusztrációmra különdíjat kaptam. A tavaly megjelent regényem – a Csillagom – egy álomból született 2014-ben. 2018-ban kezdtem el komolyabban foglalkozni az írástechnikával, és a Csillagomat 2020-ban raktam össze azokból a feljegyzésekből, amelyeket az álom óta folyamatosan küldözgettem magamnak e-mailben.

Mesélj a művészetedről! Mit jelent számodra?

Az írás egyrészt olyan számomra, mint egy terápia, hiszen olyan dolgokról írok, amelyek foglalkoztatnak. A történeteimre jellemző a lelki és filozófiai kérdések boncolgatása, de olykor a szexualitás és az abúzus témája is megjelenik. Továbbá egy könyv megjelentetése hatalmas önismereti út. Meg kell tanulni kezelni a kritikát. Sőt, imposztor-szindrómásoknak meg kell tanulni kezelni a dicséretet is. A Csillagom megjelenése óta magam is hatalmas változáson mentem keresztül, és ezáltal a világ, amit szemlélek, is más lett.

Mi az, amit adni tudsz az embereknek, azáltal amit csinálsz?

Bízom benne, hogy a Csillagom számos dolgot tud adni az embereknek. Például egy izgalmas és szórakoztató történetet, és bepillantást a világlátásomba. Megértést, őszinteséget, megnyugvást és felismerést. Egy olyan világot, amelyben a nehézségei ellenére békére lelhetnek. Egy olyan történetet, amely bár megmutatja, hogy az élet kegyetlen, mégis ráébreszt, hogy csodálatos dolog élni, szeretni és szeretve lenni.

kép: Loine Stanislav

Van valaki, akire felnézel, esetleg olyan művész, akit példaképednek tekintesz? Ha van kedvenc idézeted, oszd meg velünk!

Két legnagyobb inspirációm Jodi Taylor és Vavyan Fable, de emellett Frank Herbert és Arthur C. Clarke is nagy kedvencem. Fable a My Fair Lord című regényében krimibe csomagolta az írói lét nagy dilemmáit, ebből szeretnék most egy idézetet kiemelni, amellyel gyakran bátorítom magam íráskor:

„Aki azt kívánja tőled, hogy mindennek legyél perfekt szakértője, az nem kevesebbet kíván, mint befalazni a képzeletedet. Óvakodj tőlük, az ilyenek mindenre képesek. Láncra vernék a balerinát, és azt követelnék tőle, hogy légiesen táncoljon.”

Mi az, amire a legbüszkébb vagy, mióta ezzel foglalkozol?

Még a tél folyamán meghívást kaptam a SpiroCast spirituális podcastba, mint spirituális szerző. Amikor megláttam az üzenetet, el se hittem, hogy ez velem történik. Remegő kézzel válaszoltam, hogy hát persze, és közben szanaszéjjel izgultam magam. Te jó ég! Olyan nevek mellett szerepelhet a nevem, mint Soma Mamagésa, Cser Zoltán, Balogh Béla és Paksi Zoltán. Még most is alig hiszem el, hogy ez velem tényleg megtörtént.

kép: Lione Stanislav

Mi motivál a mindennapokban?

A visszajelzések nagyon motiválóak tudnak lenni. Örülök, amikor azt látom, hogy mennyien várnak tőlem új történeteket, vagy vágynak vissza a Csillagom világába. Emellett az is hatalmas energialöket, amikor egy spirituális tanító dicséri a regényemet. Jó érzés tudni, hogy amit leírtam, nemcsak egy random agymenés, hanem bizonyos szinten valóság, és egyben megerősítés mások számára is, hogy nincsenek egyedül a transzperszonális tapasztalataikkal.

Mi az, ami boldoggá tesz?

Boldogság? Nehéz megfogni, mi az a boldogság. Kinek mit jelent, nem igaz? Elégedettség? Öröm? Jókedv? A mai napig keresem, kutatom a választ. És ezzel nem vagyok egyedül, mind a hét-nyolcmilliárdan ezt tesszük valamilyen szinten. Egy biztos: a boldogság – tapasztalataim szerint – belül keresendő.

Zárásként kérlek mesélj kicsit a jövőbeli terveidről!

Már írom a Csillagom folytatását, hiszen bár lezártam a történetet, de szándékosan nyitva hagytam néhány kérdést egy esetleges második, harmadik rész kedvéért. De van, aki előzménytörténetet is szívesen olvasna. Emellett írtam egy hosszabb novellát, ez a Tianguo – Az ösztönök nyomában, amely harmadik helyezett lett a Sci-firől Nőktől Nőknek pályázatán. Ez amolyan női sci-fi, éppen nőnapon jelent meg, és szintén belekezdtem már a folytatásába. Hogy ezekből mikor lesz kézzel fogható kötet, az már csak idő és anyagiak kérdése. Ezúttal igyekszem nem nyolc évig kotlani rajtuk úgy, mint a Csillagom esetében. (mosolyog)

Lione-t az alábbi felületeken találjátok meg:

Weboldal: lionestanislav
Instagram: lione.stanislav
Facebook:LioneStanislav
Blog: Megvalósítás-alatt
Tiktok:@lione.stanislav
YouTube: @LioneStanislav

 

Köszönjük Lione-nak a válaszokat!

 

Kiemelt kép: Lione Stanislav

Szerző:

Farkas Anita vagyok. Zenemániás, könyvmoly és sorozatfüggő. Szeretek nagyokat sétálni, tartalmasakat beszélgetni. Az írás már tinédzser korom óta része az életemnek. Azzal, hogy a Lendület csapatához csatlakozhattam valóra vált az újságírói álmom. Igyekszem minél több rovatban alkotni, és cikkeimmel hozzájárulni olvasótáborunk bővüléséhez.