A tinik titkos élete – ajánló Szilágyi Heléna Reménysugár c. regényéről

A tinik titkos élete – ajánló Szilágyi Heléna Reménysugár c. regényéről

Depresszió, öngyilkosság, bullying, magány. Ezek a központi témái az írónő hamarosan megjelenő regényének. Szilágyi Heléna nagyon fontos könyvet írt, amit véleményem szerint oktatni kéne minden iskolában.

 

Fülszöveg: Minek a remény, ha csak csalódás fogan belőle? Miatta lesz a testem a depresszió keltető verme – gondolja Hajnal, aki egy kórteremben tér magához. Azt hitte, a kísérletét siker koronázza, de a halál helyett az újrakezdés lehetősége kopogtat az ajtaján.

Egy kamaszokról szóló naplóregény nemcsak kamaszoknak!

„Megcsillanhat a remény a legmélyebb lelkiállapotban is. Magány, kilátástalanság, depresszió, és a kiút lépései.”
/Kiss-Nemes Veronika, családterapeuta, sportpszichológus/

 

Hajnal
A történetet főleg Hajnal szemszögéből kísérhetjük figyelemmel. Bár nem akar, de kénytelen iskola pszichológushoz járni, a szakember javasolja neki, hogy írjon naplót. Szülei mindent megadnak neki, ami pénzen megvehető a törődést, és a szeretetet leszámítva. Az iskolában sincs könnyű dolga, folyamatos bántalmazás, és kiközösítés jut neki osztályrészül. Amikor megismerkedik A Buszos sráccal új irányba terelődik az élete.

 

Viktor
A fura srác oldscool stílusban éli mindennapjait. Hajnalhoz hasonlóan az ő élete sem fenékig tejföl. Anyagilag teljesen padlón van, édesanyja kórházban, apját örül, ha havonta egyszer látja, a testvérére pedig a legjobb kifejezés a balhés. Viktor a hajával takarja monokliját. Vajon hol szerezte? Mi rejtőzik a búskomor külső mögött? A fiúban sokkal több van, mint amit gondolnak róla, viszont csak egy embernek képes igazán megnyílni: az aranyhajú lánynak.

 

Egy nagyon fontos történet
Akinek része volt iskolai bántalmazásban, biztos magára ismert a sztori központi szereplőiben. Én mindkét fiatallal tudtam azonosulni. Bólogattam miközben egyre jobban megismertem őket, hiszen nekem is szembesülnöm kellett azzal tinédzserként mennyire kegyetlenek tudnak lenni  a kortársak. Minden osztályban van klikkesedés, a két fő csoport a valóságban, és a regényben egyaránt a Menők és a Lúzerek. Bárkit lehet bántani azért, mert külsőleg más, vagy introvertált személyiség. A realitás azonban az, hogy mind a bántalmazók, mind az áldozatok segítségre szorulnak.

kép: Szilágyi Heléna

Amíg nem látunk valakin külsérelmi nyomot azt gondoljuk minden rendben van a másik emberrel. Ebben a történetben is, a valósággal összhangban akkor kap segítséget a szereplő, amikor öngyilkosságot kísérel meg. Miért nem a megelőzésen van a hangsúly? Miért kell megvárni, hogy valaki el akarja dobni az életét, mert más megoldást nem lát? Miért vagyunk közömbösek? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresi a választ Szilágyi Heléna, aki az írás mellett pszichológusként igyekszik segíteni az elkeseredett embereken. Ez a történet a legjobbkor született, hiszen véleményem szerint manapság, amikor a közösségi média a mindennapjaink része a bullying oda is begyűrűzik.

“Hogy valakit kivet magából a tömeg, vagy önszántából lesz remetévé, az mindegy . Ha nem tudsz senkivel sem beszélgetni, lassan megbolondulsz.”

 

A szülők felelőssége

A történetben Hajnal és Viktor sem számíthat közeli hozzátartozóira a bajban. Pedig a rokonok támogatása rengeteget jelentene a gyógyulásban. Az írónő görbe tükröt tart, megmutatja, hogy bizony a szülők felelőssége óriási, mégsem figyelnek oda gyermekeikre, akik így a reményvesztettségbe zuhannak.

 

Miért érdemes elolvasni ezt a könyvet?

Szilágyi Heléna regénye megmutatja a folyamatot, hova vezet az, ha nem figyelünk oda a fiatalabb korosztályra, és hogy létfontosságú feladat az öngyilkossági kísérletek megelőzése. Ez a történet rávilágít arra, milyen könnyen tudomást sem veszünk mentális problémákkal küzdő tinédzserekről. Érdemes elolvasni ezt a könyvet legfőképpen azért, mert nagyon oktató jellegű főleg azoknak, akiknek ismeretlen a bullying vagy a depresszió fogalma. Emellett tökéletesen kifejti milyen érzések, és gondolatok fogalmazódnak meg egy szorongó, mentális problémákkal küzdő fiatal elméjében. Segít megérteni a belül zajló folyamatokat.

 

Ajánlom a Reménysugárt tizenhat éven felül fiataloknak, és időseknek egyaránt. Szilágyi Heléna regénye nagyon fontos történet egyre személytelenebbé váló világunkban. Főleg azok vegyék a kezükbe, akik úgy érzik elvesztették a hitet az életükben. Ez a történet megmutatja, hogy érdemes folytatni, mert mindig van holnap.

 

„Te vagy az én reménysugaram (…)”

 

Köszönöm Helénának, hogy előolvasója lehettem a történetnek!

Tetszett az ajánló? Rendeld elő a könyvet: Reménysugár előrendelés

 

Szerző:

Farkas Anita vagyok. Zenemániás, könyvmoly és sorozatfüggő. Szeretek nagyokat sétálni, tartalmasakat beszélgetni. Az írás már tinédzser korom óta része az életemnek. Azzal, hogy a Lendület csapatához csatlakozhattam valóra vált az újságírói álmom. Igyekszem minél több rovatban alkotni, és cikkeimmel hozzájárulni olvasótáborunk bővüléséhez.