Bűnös város – ajánló a Gotham c. sorozatról

Bűnös város – ajánló a Gotham c. sorozatról

Szeretitek az eredet történeteket? Kíváncsiak vagytok, hogy született Batman, Macskanő, Joker, Pingvin és a többiek? Akkor utazzatok velem a városba, ahol minden elkezdődött. Irány Gotham!

Tartalom: A jó. Az ördög. A kezdet. Gordon felügyelő nevét bizonyára mindenki ismeri. Ő az egyik legnagyobb ellensége a bűnözésnek, egy ember, akinek hírneve egyet jelent a törvénnyel és a renddel. De ismerjük Gordon történetét, mikor még újonc nyomozó volt? És hogyan születtek meg ezek a nevek, mint: Macskanő, Pingvin, Joker? A Gotham a Batman történetének eredete, egy teljesen új fejezet, amelyet még sosem láthattunk. E sorozat egy zsaru felemelkedéséről szól egy veszélyesen romlott városban, ami a jó és rossz között billeg, krónikák születése korunk egyik legismertebb szuperhőséről. Gordon álma, hogy visszaállítsa a rendet a városban, amilyen az volt gyermekkorában. Bátor, becsületes, és kész bizonyítani, hogy méltó társa a pimasz, de okos legendának, Harvey Bullock-nak. Ők ketten a város valaha történt legnagyobb horderejű esete után nyomoznak: a helyi milliárdosok, Thomas és Martha Wayne meggyilkolása után. A tetthelyen Gordon találkozik az egyetlen túlélővel, Wayne-ék 12 éves fiával, akinek a személyében megmagyarázhatatlan hasonlóságot vél felfedezni saját énjével. Nagyon megsajnálja a fiút, ezért megfogadja, hogy kézre keríti a szülei gyilkosát.

kép: Gotham Wiki

Gotham és Én
Bevallom a föld alá tudnék bújni szégyenemben, hogy Batman első számú rajongójaként (kedvenc szuperhősöm) eddig kimaradt az életemből ez a széria. Ahogy mondani szokták jobb későn, mint soha, úgyhogy az utóbbi időben csakis Gothamet néztem. Bevallom A nagy pénzrablás óta nem szippantott be így sorozat.

A város, ahol soha nem süt a Nap
Annak ellenére, hogy nem éppen egy vidám sorozat engem teljesen magával ragadott. Hiába tudtam, hogy a karakterek kikké válnak, mégis érdekes volt végigkövetni a személyiségfejlődéseket. A jók nem száz százalékig jók, a gonoszak többsége sem velejéig romlott. Így nagyjából bárkivel tudunk azonosulni a történetben. Oldalakat lehetne írni a karakterekről, én most azonban csak hármat emelek ki: Bruce Wayne-t, Alfred Pennywortht, és James Gordont.

 

David Mazouz, mint Bruce Wayne

A Gotham c. sorozatban egy egészen fiatal főszereplőt ismerhetünk meg, hiszen visszavezetnek bennünket mindennek a kezdetéhez. A traumához, aminek hatására Bruce Wayne később Batmanné válik: szülei halálához. A tragédia után az úrfi érthetően dühös, és mély depresszióba zuhan. Ami azonban a legfontosabb személyiségbeli változás (tizenkétéves kora ellenére) hirtelen felnőttként kezd viselkedni. Amikor határozottan kijelenti: „Már nem vagyok gyerek.” bár Alfredhez hasonlóan, mi nézők is valószínűleg ugyanúgy óvni szeretnénk ifjú kora miatt, az aggódás mellett megjelenik egy másik érzelem is bennünk a karakter jövőbeni történetének ismeretében: ő lesz egy napon Batman a védelmező, aki vigyáz ránk. Emiatt a tény miatt lassan elengedjük a kezét, és úgy kezeljük, ahogy szeretné: felnőttként. A fiatal Bruce Wayne-t David Mazouz formálja meg, szerintem kiválóan. Az ismert amerikai színész nyolcéves korában kezdte karrierjét reklámokban szerepelt, aztán Kiefer Sutherland mellett láthattuk az Érintés c. sorozatban. Legismertebb alakítása a Gothambeli az ifjú Bruce Wayne.

 

Sean Pertwee, mint Alfred Pennyworth
A Wayne villa komornyikja sokkal több, mint inas. Erre a Gotham beli ábrázolásánál is odafigyeltek az alkotók. Szülei halála után ő lesz Bruce gyámja, és afféle apafigura is egy darabig az árván maradt fiú életében. Eleinte védelmezője az úrfinak, emellett mentora is megtanítja egyebek mellett arra, hogy meg tudja védeni magát. Később, ahogy Bruce fiatal férfivá érik, és megtalálja az életcélját Alfred segítővé lényegül, de az óvó szerepet soha nem tudja levetkőzni. Az inas és az úrfi közötti örök kapocs pedig soha nem szakad el, még akkor sem, amikor távol vannak egymástól. Alfredet Sean Petwee alakítja. Az angol színész az 1980-as évek óta aktívan tevékenykedik a televízióban, és a filmvásznon is. Egyebek mellett szerepelt Az ifjú Indiana Jones kalandjai, és a Camelot c. sorozatokban, a moziban pedig legutóbb A meghívásban láthattuk.

 

Ben McKenzie, mint James „Jim” Gordon

Jim Gordon többnyire mellékszereplő a Batman témájú alkotásokban, eddig egyedül Christopher Nolan A sötét lovag trilógiájában volt hangsúlyosabb az ő karaktere. No meg, a Gothamben. Bár a történet elején még csak nyomozó, sőt egy tapasztalt rendőr Harvey Bullock mellé kerül társnak, aki kezdetben nem is szíveli, mégis nélküle elképzelhetetlen lenne a sztori. Bár azon tevékenykedik, és abban reménykedik, hogy megtisztítsa a bűntől a várost, ahol soha nem süt a Nap, azért hoz néha olyan döntéseket, amik megkérdőjelezhetőek. Jim Gordon fő jellemzője, hogy hős szeretne lenni, pedig már akkor nagyon jót tett, amikor ráterítette a kabátját az árván maradt Bruce Wayne-re, és megígérte, hogy segít megtalálni a szülei gyilkosát. Jim Gordon szerepét Ben Mckenzie-re osztották. A többség számára A narancsvidék c. tini sorozatból és a Terepenből lehet ismerős. A közelmúltban a Jöjj vissza hozzám! (2019), valamint A kötelesség életre halálra (2019) filmekben szerepelt.

Összességében, és annak ellenére, hogy az én idegrendszeremnek néha sok(k) volt szerettem a Gothamet, és képtelen voltam letenni, amíg a végére nem értem. Ajánlom nem csak Batman rajongóknak, hanem azon olvasóink figyelmébe is, akik kedvelik a jó és rossz örök témáját, a sötétebben fényképezett, borúsabb hangulatú szériákat, és az eredettörténeteket.

 

Jó szórakozást!

 

Kiemelt kép: Prime Video

 

Cikkem összeállításában segítségemre voltak a Snitt, a Starity és a Wikipédia oldalak.

 

 

Szerző:

Farkas Anita vagyok. Zenemániás, könyvmoly és sorozatfüggő. Szeretek nagyokat sétálni, tartalmasakat beszélgetni. Az írás már tinédzser korom óta része az életemnek. Azzal, hogy a Lendület csapatához csatlakozhattam valóra vált az újságírói álmom. Igyekszem minél több rovatban alkotni, és cikkeimmel hozzájárulni olvasótáborunk bővüléséhez.