Egyszerre ellenség és szövetséges – ajánló a Nemezis duológiáról

Egyszerre ellenség és szövetséges – ajánló a Nemezis duológiáról

A Nemezis duológia a Maxim Kiadó Dream Válogatás sorozatának young adult, romantikus fantasy története. Az első rész a Nemezis – a szeretet ellenség, a második a Szövetség, a szerelem ereje címet viseli. Az író nem más, mint Anna Banks, akinek a Szirénia-öröksége trilógiát is köszönhetjük. A szerző műveit fiataloknak írja, főleg kamaszlányoknak, a célközönség a Nemezis duológia esetén sem más. Én kicsit túlkoros vagyok, de ez általában nem jelent akadályt számomra, szeretettel forgatom az ifjúsági történeteket is, nemcsak a felnőtteknek íródott könyveket.

Az első részt a karantén alatt olvastam, amit még a tavalyi könyvhéten szereztem be a kiadó akciós termékei közül. Eredetileg 2017-ben jelent meg, a folytatás pedig 2018-ban. A második részt recenziós példányként kaptam idén ősszel, ezúttal is nagyon köszönöm a kiadónak. Napokon belül végeztem mind a két könyvvel, hiszen a szöveg olvasmányos, a történet pedig sodró erejű.

A Nemezis és a Szövetség is Tariknak,, aki apja halála miatt fiatalon válik Sólyomkirállyá, valamint a szomszéd királyság szökevény hercegnőjének, Seporának a története. Sepora saját szemszögéből mesél, míg Tarik része első szám harmadik személyben íródott, emiatt kicsit távolságtartóbb, de objektívebb, számomra szimpatikusabb is ezáltal.

Egy különleges világ tárul elénk olvasás közben. Az ősi Egyiptomra hajazó Theoria és a hegyvidékes Serubel, illetve további három királyság kapcsolata áll a központban. A második kötet még ennél is tovább tágítja a térképet. Az országok közötti béke ingatag, és a főhősöknek folyamatosan egyensúlyozniuk kell a saját önzőségük ,jövőjük, szerelmük, valamint az állam és a nép érdekei között. És ezek a lehetőségek gyakran szöges ellentétben állnak egymással. Vagy legalábbis ritkán akad olyan döntés, ami mindkét szempontból szerencsés.

Vannak ebben a csodás történetben különleges képességekkel bíró emberek, mint a Lingotok, a Kovácsok és a Melegvérűek, különleges anyagok, mint a fénylő és energiát termelő, Spektórium és a Bírónak is nevezett fém, és olyan fajok, mint a sárkányszerű, termetes Védelmezők, a jóserővel bíró Látók és a folyókban élő, rejtélyes Paranik. És a legfontosabb, amely ebben a csodálatos világban a bonyodalmat előidézi, az a borzalmas kór, amely egyik napról a másikra tizedelni kezdi Theoria lakosságát. És ha ez a tragédia nem lenne elég, az energiaforrások gyökere, a Serubelből származó Spektórium utánpótlás is megszűnik, amely felbolygatja az öt királyság szinte minden szegletét. Ebben az őrületben koronázzák meg Tarikot, akinek nemcsak az apja elvesztése miatt érzett gyászával kell, hogy megküzdjön, hanem hirtelen egy egész királyság terhét kell a vállán hordania.

Az első rész elején Sepora útja, aki a kegyetlen apja elől menekült a sivatagba, számomra nem igazán volt érdekfeszítő, ám ezeket a jeleneteket Tarik fejezetei váltották. Theoria érdekes kultúrája, társadalmi szerveződése, valamint a Sólyomkirály okos, jólelkű és kötelességtudó személye megfogott. A történet elején érzett kis hiányérzetem akkor párolgott el, amikor Sepora bejutott az udvarba és életet lehelt Tarik mindennapjaiba. A lány itt már jobban megmutathatta talpraesettségét és éles nyelvét. Innentől a két főszereplő sorsa egybefonódik, amely események sorozatát indítja el, meg persze szemtanúi lehetünk a két fiatal bimbózó románcának, amely újabb és újabb bonyodalomhoz vezet.

A második kötet eleje sok ismétlést és emlékeztetőt tartalmaz, így aki több időt hagyott ki a két könyv között, az is könnyedén felelevenítheti az emlékeit. A történet a sok szerelmi civódás és intrika mellett is eseménydús, valamint rengeteg új fordulatot tartogat. Viszont a felmerülő akadályok és gondok gyakran egy csapára megoldódnak, legalább is két főszereplőnk narrációjában, ami kissé zavart. Érdekelt volna Tarik öccsének, Sethos-nak és Tulle hercegnőnek a szemszöge is, főleg, hogy a látványos és sorsfordító tetteket ők hajtották végre. Ők utaztak, ők kalandoztak és harcoltak, míg két főhősünk inkább az elméleti teendőket végezték, irányítottak és kormányoztak, vagy éppen bujkálásra kényszerültek, olykor még rabságban is sínylődtek. Szóval ahelyett, hogy izgulhattunk volna fejezeteken át, sok kérdéses helyzet, akciódús jelenet a színfalak mögött játszódott le vagy oldódott meg, és csak rövid összefoglalót kapunk belőlül, vagy a párbeszédekből derül fény rájuk.

Apróbb hibái ellenére örülök, hogy a kezeim közé akadt anno a Nemezis és megismerhettem ezt a sokrétű világot a maga érdekes szereplőivel. A Nemezis duológiát azoknak ajánlom, akik szeretik a egyedi világokat és az udvari intrikákat, amit megfűszerez egy kis romantika.

 

Ha tetszett az ajánló, a könyvet itt szerezheted be:

olvas.hu webshop

Dream Válogatás facebook

 

Minket pedig ezen a linken támogathatsz