Hamupipőke fémprotézisekkel – ajánló Marissa Meyer Cinder c. regényéről

Hamupipőke fémprotézisekkel – ajánló Marissa Meyer Cinder c. regényéről

A Holdbéli krónikák sorozat első kötetéről írnék ma nektek. Marissa Meyer könyveit először az Alexandra Kiadó kezdte el kiadni 2012-ben, majd átvette tőlük a Könyvmolyképző Kiadó. A Holdbéli krónikák összesen négy részes, amelyből idehaza három kötet jelent meg ezidáig, emellett a sorozatnak angol nyelven még számos kiegészítő kötete létezik. A népmese-adaptációkra építő sci-fi egy olyan izgalmas világba kalauzolja el főként kamasz olvasóit, amelyben a negyedik világháborút követően pár szuperhatalommá tömörült a Föld összes országa, a Holdon pedig az emberek egy új faja él, amely képes a telepátiára.

A kék szenzor felizzott, és erősen bevilágított Nainsi belsejébe.
– Mit gondolsz, vírusos? – csücsörített Cinder.
– Lehet, hogy ő is annyira belezúgott Kai hercegbe, hogy tönkrement a processzora.

A főszerepben egy árva kiborg lány áll, Cinder, akit a mostohaanyja nevel, és arra kényszerít, hogy pénzt keressen az egyetlen dologgal, amihez ért: gépeket javít. A történet ott kezdődik, amikor a koronaherceg beállít Cinderhez, a neves műszerészhez, hogy meghibásodott androidját megszereltesse. Rögtön kialakul a kölcsönös szimpátia, de mindkettőjük élete éppen válságos szakaszba lép. Kai, a koronaherceg, igyekszik elkerülni, hogy milliók haljanak meg a népét tizedelő pestisben, amelybe az édesapja, a császár is megbetegedett, és közben béketárgyalásokat folytat a hold úrnőjével, aki mindenképp feleségül akarja vetetni magát az ifjúval. Az évente megrendezésre kerülő bál is nyakán, ahová minden 13 évét betöltött hajadon hivatalos.  Cinder is, ám ő több szempontból sem tervez elmenni rá: mostohaanyja és nővére megkeserítik az életét, húga pedig elkapja a súlyos kórt és a karanténban sínylődik.

[…] olyan dolgokat mutatnak meg neki, amiket nem lenne szabad látnia, olyan érzéseket keltenek benne, amiket soha nem lenne szabad éreznie, és olyan tettekre is rábírják, amiket önszántából soha nem tenne meg.

Mindkét főszereplő nehéz döntések előtt áll. Kainak el kell döntenie, hogy a saját boldogságát, vagy az egész bolygó lakosságának érdekeit tartja-e szem előtt, míg Cinder önmagával viaskodik. Belső huzalozása, programozása és fém végtagjai miatt a lány a társadalmi előítéletek, a belé sulykolt kisebbrendűsége miatt képtelen elhinni, hogy joga van a teljes élethez, ám a szeretteiért mindenre képes. Az utolsó pillanatig harcol a mi újragondolt Hamupipőként, miközben erdeti származása, valamint múltjának elfelejtett töredékei is,  lassan napvilágot látnak.

– Sajnálom, de azt hiszem, az életkedvemet valahol ott elvesztettem, amikor élőben leadták a neten, ahogy leesett a lábam.

A regény olyan, mintha Philip K. Dick vízióit és a Grimm testvérek történeteit ültették volna bele egy főként serdülőlányok számára írt romantikus történetbe. A főszereplők szerethetők, az esemény pörgős, a világ alaposan kigondolt. Legfőképp az tetszett a történetben, hogy azon kívül, hogy rendkívül gördülékeny és humoros volt, a kiborgok hátrányos megkülönböztetése, a különböző országok és a hold politikai csatározásai is erőteljesen megjelennek, ami egy ifjúsági kötetben ritkán valósul meg. A totális diktatúra témája és a járványügyi helyzet szerintem hangsúlyosan aktuálissá teszik ezt a történetet. Hamarosan kapható a sorozat negyedik kötete is! 

Köszönöm a  recenziós példányt a Könyvmolyképző Kiadónak!

 

Ha tetszett az ajánló, a könyvről az alábbi linkeken tudhatsz meg többet:

Könyvmolyképző Kiadó

moly.hu