“…fontos ösztönző erővel bírt, hogy az írásommal másoknak is segítsek” – interjú Farkas Anitával

“…fontos ösztönző erővel bírt, hogy az írásommal másoknak is segítsek” – interjú Farkas Anitával

Múlt héten olvashattatok Farkas Anita Rólunk szól című első verseskötetéről, amelyben őszintén írt szerelemről, bánatról és csalódásról is. Anita, aki egyébként a Lendület Magazin egyik állandó szerkesztője is, most mesél nekünk az írásról, a kötet születéséről és kedvenc szerzőiről. 

Mesélj kicsit magadról! Hogyan jött az ötlet, hogy írni kezdj?
Farkas Anita vagyok, örök álmodozó, könyvmoly és egy nagyon kíváncsi nő, akit érdekel a világ, és az emberek.

Mesélj az írásról! Mit jelent számodra?
Az írás számomra a legjobb módja az önkifejezésnek. Olyan, mint a levegő, nélküle nem léteznék. Terápia is, mert amikor valamilyen problémával vagy igazságtalansággal szembesülök, segít tisztábban látnom az élethelyzeteimet, lezárni dolgokat, jobb irányba terelni, vagy tovább lépni.

Általában prózában alkotsz, az első könyved mégis egy verseskötet. Miért ez jelent meg elsőként?
Nem éreztem még azt, hogy készen állok regényt írni, bár tudom, hogy a többség annak örült volna. Magam számára is kicsit meglepetés, hogy a tőlem legtávolabb álló műfajban jelent meg elsőként kötetem, de ehhez rendelkeztem kellő inspirációval.

Mi inspirált a Rólunk szólt megírása során?
Kezdetben voltak olyan romantikus érzéseim, amik nem a tőlem megszokott véleményközlő műfajban fogalmazódtak meg bennem, hanem versben. Azt viszont nem szerettem volna, hogy csak szerelmes költemények szülessenek, ezért ilyen formában dolgoztam fel az eddigi életem örömteli és traumatikus eseményeit, valamint a világnézetemet.

Az ösztönzött, hogy könnyítsek a lelkemen, és begyógyítsak még kezeletlen léleksebeket. Emellett természetesen az is fontos ösztönző erővel bírt, hogy az írásommal másoknak is segítsek. Bízom benne, hogy az olvasók megtalálják azt a gondolatot, érzést, helyzetet, amivel azonosulni tudnak, vagy szükségük van.

Hogyan jutottál el a kiadásig?
Bár megfordult a fejemben, hogy elkezdek ajtózni nagy kiadóknál, elég hamar elvetettem az ötletet. Az volt a legfontosabb számomra, hogy olyan emberekkel dolgozzam, akiket ismerek, és ugyanolyan fontos számukra a lehető legjobb minőségű munka, mint nekem. Tanácsot kértem állandó szerkesztőmtől Máté Brigittától, és Albert Tímea írótól, hogy is működik a magánkiadás, körülbelül milyen költségekkel jár. Németh Balázstól is rengeteg jó tanácsot kaptam az elinduláshoz, sőt a tördelésen és borítótervezésen kívül egészen a megjelenésig menedzselte a dolgaimat. Másik lényeges tényező természetesen az volt, hogy mindenképpen kiadjam a könyvet, és jusson belőle annak, aki szeretne.

Költeményeken kívül milyen zsánerekben alkotsz?
Cikkeket publikálok a Lendület Magazinban, és írtam novellákat, jelenleg az első regényemen dolgozom.

Van valaki, akire felnézel, esetleg olyan író, akit példaképednek tekintesz? Ha van kedvenc idézeted, oszd meg velünk!

A magyar és a külföldi írók között is megvannak a kedvenceim. Név szerint: Szurovecz Kitti, Lakatos Levente, J. K. Rowling és Dan Brown.

Kedvenc idézeteim:

“Mindenkiben más táplálja a hit sugarát. Valójában mindegy is, hogy mi. Ha a bungee jumping, akkor az. Ha a csokis gofri, akkor az. Ha az agyaggalamb lövészet, akkor az. Lényeg, hogy a motiváció erős legyen.”

(Szurovecz Kitti)

„Boldogságod kulcsa önmagad megbecsülése.” (Lakatos Levente)

„Rossz úton jár az, aki álmokból épít várat s közben elfelejt élni.” (J. K. Rowling)

„Húzd ki magad, mosolyogj, hadd törjék csak a fejüket, hogy mitől van olyan jó kedved.” (Dan Brown)

Mi az, amire a legbüszkébb vagy, mióta írással foglalkozol?
Arra, hogy az olvasóimnak tetszenek, és segítenek az írásaim. Cikkek szerzőjeként a Steiner Kristóffal készített interjúmra. Ezek mellett a közösségem gyarapodására. Örülök, hogy minél több emberhez eljutnak az alkotásaim.

Mivel foglalkozol, amikor éppen nem írsz?
Például olvasok, sorozatokat nézek, új dolgokat tanulok, nagyokat sétálok, és fejlesztem a személyiségem.

Mi az, amit adni tudsz az embereknek azáltal, amit csinálsz?
Bízom benne, hogy azt, amit én is kapok az olvasmányaimból: segítséget, reményt, új nézőpontokat, annak az érzését, hogy senki nincs egyedül.

Mi az, ami boldoggá tesz?
Egy jó könyv olvasása, Tesós – túrák, barátok, hallgatni az esőt.

Dolgozol a legújabb történeteden is. Mesélsz róla egy kicsit?
Folyamatban lévő dologról nem szeretek nyilatkozni, mert az még képlékeny. Annyit elárulok, hogy az első regényemet írom. A többi egyelőre maradjon az én titkom.

Köszönöm az interjút, Anita!