Gyakornok  dokik – ajánló A rezidensről

Gyakornok dokik – ajánló A rezidensről

Eleged van a kórház sorozatokból? Úgy gondolod, már mindent láttál? Sebaj. Mutatok egy szériát, amitől biztosan adsz újabb esélyt a műfajnak!

A rezidenst 2018-ban mutatták be. A történet a Chastain Park Memorial kórház dolgozóinak életét követi nyomon. A fókuszában a vezető sebésszel, Dr. Randolph Bellel, a harmadéves rezidens Dr. Conrad Hawkinsszal, a kezdő gyakornok Dr. Devon Pravesh-sel, és Nicolette “Nic” Nevin nővérrel.

Amikor a magyar Prime csatorna elkezdte beharangozni ezt a sorozatot 2018 szeptemberében, már az előzetes alapján az volt az érzésem “meg kell néznem”. Mielőtt azonban bővebb értékelésbe kezdenék lássuk, mit érdemes tudni a központi karakterekről, és az őket megformáló színészekről.

kép: filmtekercs

Bruce Greenwood, mint Dr. Randolph Bell
A kórház vezető sebésze elismert szakember. Azonban titkolt betegsége miatt már sokadjára veszít el beteget műtét során. A dolgozók maguk között “A Halál keze” gúnyos becenéven emlegetik, és próbálják minnél gyakrabban elkerülni, hogy újabb páciensek haljanak meg miatta. Bell számára többnyire fontosabb a hírnév, valamint a nagy összegű profit termelése a kórháznak a gyógyításnál. Emiatt gyakran összetűzésbe kerül a vezető rezidenssel, aki ellentétes nézetet vall.

A karaktert Bruce Greenwood formálja meg. Profi síelő szeretett volna lenni, de térdsérülés miatt le kellett mondania róla. Az egyetemen közgazdaságtant, filozófiát tanult, színjátszáskurzussal egy évet töltött el. Maga is meglepődött a pályára való alkalmasságán. Többször dolgozott együtt Atom Eyogan rendezővel, Az eljövendő szép napokban nyújtott alakítása után ismerte meg a nevét a világ. A teljesség igénye nélkül néhány film, amelyből ismerhetjük: A mag (2003), Én a robot (2004), Kutyahideg (2006), legutóbb pedig tavaly láthattuk az Álomdoktorban.

Matt Czuchry, mint Dr. Conrad Hawkins
A történet vezető rezidense elsőre távolságtartónak, és bunkónak tűnhet, de a szíve mélyén jó ember. Conrad szakmai tudása is kifogástalan, ám a gyakran a szokványostól eltérő módszereivel sűrűn nem tetszést vált ki. A szándéka a legtöbb esetben jó, számára első a gyógyítás, az utolsó pedig, hogy a kórház mennyi pénzt nyer a betegeken. Dr. Bellel szinte állandó konfliktusban van emiatt, a tapasztaltabb orvos előszeretettel emlékezteti arra, rangban alatta áll. Dr. Hawkins foglalkozik az elsőéves gyakornokokkal.

Conradot Matt Czuchry személyesíti meg. A Science Hill High Scoolban éretségizett, majd sport ösztöndíjjal került a főiskolára, ő irányította a férfi tenisz csapatot. Egyik oktatója ösztönözte arra, hogy főszakon drámát tanuljon. 2004-ig csak kisebb szerepekben tűnt fel. Akkor ismerte meg a nevét jobban a világ, amikor megkapta Logan Huntzberger karakterét a hazánkban is mai napig népszerű Szívek szállodája c. sorozatban. Egyéb alkotások, amikben láthattuk: A férjem védelmében (2009-2016), A 19. feleség (2010) Legutóbb a Szívek szállodája – Egy év az életünkbőlben 2016-ban bújhatott újra Logan Huntzberger bőrébe. Aktuális munkája A rezidens, amelyben a kezdetektől szerepel.

Emily VanCamp, mint Nicolette Nevin
A többnyire “Nic” becenéven emlegetett karakter nővérként dolgozik a kórházban. A családjában történt tragikus esemény ösztönözte az egészségügyi szakma választására. Van egy húga, akinek életében annak gyerekes viselkedése miatt, inkább anyai, mint testvéri szerepet kénytelen betölteni. Nic kedves személyiség, és az igazságtalanságot nem tolerálja, igyekszik segíteni, akin csak tud. Dr. Hawkinsszal, hol együtt vannak, hol külön. A sorozatból kiderül lehet-e közös jövőjük.

Nic nővért Emily VanCamp alakítja.  Gyermekkorában profi táncosnak készült. 11 évesen szülei engedélyével Montreálba ment képző táborba. 12 hónappal később felvételt nyert az École Supérieure de balett du Québec iskolába, és tanulmányai miatt francia kanadai családhoz kellett költöznie. 1999-ben kezdett érdeklődni a színjátszás iránt, amikor testvérét meglátogatta egy filmforgatáson. Ezután iratkozott be ilyen tanulmányokat folytatni tanodába, ahol szombatonként vett órákat. Nem sokkal később talált ügynököt, aki segített neki abban, hogy reklámfilmekben szerepelhessen. Először az Are You Afraid of the Dark?ban tűnt fel. Karrierjében az áttörés 15 éves korában jött el, amikor a Glory Daysben Sam Nolen karakterét neki adták. Filmek és sorozatok, amikből ismerős lehet: Everwood (2002-2006), Testvérek (2006-2011), Fehér bárány (2007) Bosszú (2011-2015), A lány története (2015) A moziban legutóbb az Amerika kapitány – Polgárháború c. filmben láthattuk 2016-ban.

Manish Dayal, mint Dr. Devon Pravesh
Az elsőéves rezidens a Harvardon szerzett diplomájával a “zsebében” érkezik a kórházba. Nagyon boldog, hogy abban kórházban kapott állást, ahol a példaképének tartott Dr. Randolph Bell is dolgozik. Lelkesen várakozik társaival a főnökére. Vajon mindent megtanult az egyetemen? És, hogy sikerül az első napja? A kezdők szerencséje vele lesz, vagy nehezen birkózik meg a kihívásokkal?

Dr. Devon Pravesht Manish Dayal játssza. A George Washington egyetemen tanult, és diplomázott. Színész szeretett volna lenni, ezért először New Yorkban, majd Los Angelesben próbálkozott. Kezdetben olyan nagy cégek reklámfilmjeiben szerepelt, mint a McDonalds vagy a Domino Pizza. Kisebb sorozatbeli alakítások után az áttörést a 90210 c. szériában érte el, amelyben egy indiai fiút személyesített meg. A mozi rajongók ismerhetik Az élet ízei (2014) és Az alkirály háza (2017) filmekből. Aktuális szerepe A rezidens sorozatban Dr. Devon Pravesh, akit a kezdetektől alakít.

Ami tetszik benne: Egyrészt azért szeretem A rezidenst, mert ezúttal a kórházi ranglétra alacsonyabb rétegének élete kap nagyobb figyelmet. A másik dolog a tágabb látószög. Bevett szokás, az ilyen típusú sorozatoknál, hogy csak befelé “ömlenek” a betegek, és a mentősök elmondásából, vagy magától a pácienstől értesülünk arról, ami történt vele. Itt viszont hála az alkotók nagyszerű ötletének, többnyire már az intézménybe érkezés előtt látjuk a problémát. Sőt mi több, még ennél is tovább mentek, hiszen a dolgozók magánéletét sem szorították be a munkahelyükre, hanem láthatjuk őket otthon, vagy a közeli bárban, ahova meló után beülnek lazítani. A sorozat rövid játékideje ellenére (kb. 43 perc epizódonként), ügyesen egyensúlyoz a betegek gondjainak valamint az őket ellátó személyzet szakmai és magánéletének bemutatásában. Emellett a feszültséget is mesterien adagolják. Nagyon fontos kérdésre keresi a választ: Mi a fontosabb, gyógyítani, vagy minnél több biztosítási pénzhez juttatni a kórházat? Még valami, amiért szeretem: szerepet kapott benne olyan ritka betegséggel való foglalkozás, mint a cisztás fibrózis.

kép: Writes of the Roundtable

Ami nem tetszik benne: Engem nagyon zavar, hogy a többi kórhoz képest túl sokat foglalkoznak a rákkal. Megértem, hogy komoly betegség, de több epizódot a témának szentelni szerintem kicsit ront ennek az amúgy igazán jó kórházi drámának a minőségén.

Ajánlom A rezidenst azon Kedves Olvasóink figyelmébe, akik szeretnének valami újat nézni a műfajban. Érdekes karakterek, lendületes cselekmény, romantika, dráma és a humor az építőkövei a sorozatnak, amely ezúttal a gyakornokok életét helyezi középontba. A széria jelenleg a harmadik évadánál tart. Kezdjetek bele, ha kedvet kaptatok hozzá!

Jó szórakozást!

Cikkem összeállításában segítségemre voltak a Wikipédia, a Starity és a Snitt oldalak.

Szerző:

Farkas Anita vagyok. Zenemániás, könyvmoly és sorozatfüggő. Szeretek nagyokat sétálni, tartalmasakat beszélgetni. Az írás már tinédzser korom óta része az életemnek. Azzal, hogy a Lendület csapatához csatlakozhattam valóra vált az újságírói álmom. Igyekszem minél több rovatban alkotni, és cikkeimmel hozzájárulni olvasótáborunk bővüléséhez.