Egy kötet, amelyben megfér egymás mellett az időutazás, a szesztilalom és egy harmadik típusú találkozás – ajánló Vik Flames kötetéről

Egy kötet, amelyben megfér egymás mellett az időutazás, a szesztilalom és egy harmadik típusú találkozás – ajánló Vik Flames kötetéről

Ma egy rendhagyó, dupla kötetről szóló ajánlót hozok nektek, amelynek a Mocsár trilógia kapcsán ismert Vik Flames volt a szülőatyja. Viktor új könyve tavaly jelent meg a Little Fox Kiadó égisze alatt RE:SET, valamint a Mellőzöttek meséi címmel, és sok szempontból kapcsolódik az első regényéhez. A country zenész a redneck életérzést nemcsak a dalaiban, hanem írásban is terjeszti. Történeteinek velejét ez a kultúra adja, ebből táplálkozik, és emiatt úgy vélem, egyedi a magyar irodalmi palettán.

Az író két különálló kötetben akarta megjelentetni új történeteit, de jött a nyomdai meg a könyvpiaci válság, minden megdrágult, és átgondolva a terveit úgy döntött, hogy az írásait egyben tárja az olvasók elé. És szerintem ez egy jó döntés volt, mert az oldalszám még így sem érte el a 300 oldalt, nem mellesleg így két megkapó borító is készülhetett a kötethez. Nekem mind a kettő nagyon tetszik, figyelemfelkeltőek és ütősek, hűen tükrözik a történetek hangulatát, mondanivalóját.

Összesen hat novellát és egy kisregényt foglal magába ez a kiadvány. Aki olvasta a Mocsár trilógiát, annak a kötetben szereplő nevek, helyek, események sem lesznek ismeretlenek. Ez a kötet ugyan nem folytatja a trilógiát, de ugyanabba a világban játszódik, így betekintést nyerhetünk pár mellékszereplő életébe, múltjába, vagy a főszereplők jövőjébe közvetett módon. Kiegészítő kötetnek ideális, bár a sorok között felbukkanó, vastaggal kiemelt Mocsár trilógiát reklámozó szövegek – mint a neten a felugró ablakok és hirdetések – számomra rontották az olvasási élményt.

Mindegyik történetben sajátos atmoszférája van, de a kedvencem a Zavaros, Ostoba, Reális, Géniusz c. alkotás lett, amely egy harmadik típusú emberrablásról szól, ami visszahozta a gyermekkoromra annyira jellemző, hasonló témájú filmeket, történeteket, vagyis az X-aktás hangulatot. A másik kedvencem a Bayou Balett lett, amelynek a főszereplője egy hím aligátor. Igen, egy állat! Ezeken felül olvashatunk történeteket egy kiégett magánnyomozóról, egy szesztilalom idején szeszfőzdét vezető redneckről, egy pszichopatáról és a tettestársáról, valamint az apokaliptikus jövőről, amelyben titokzatos eredetű lények tizedelik az embereket. És itt van egy kisregény is, amely ötvözi a személyes drámát, és az egyik legismertebb sci-fi toposzt: az időutazást.

– A jelen kísérlet célja, hogy a nagy gonddal polírozott fém ruhán megtapadó nyálkás rétegen megcsúszik-e AZOKNAK a lándzsa-keze. Ha igen… és ez által nem tud a testbe szúródni, akkor komoly előrelépést teszünk a védekezésben.
– Ó, hogy az apád nem tett komoly előrelépést a védekezésben, amikor téged nemzett! – mondta mérgesen Derek.

A kötet legnagyobb erőssége a humor, a fantázia és az eredeti tematika, viszont ami a nyelvi szintet illeti, még sok-sok könyv, olvasás és írás szükséges ahhoz a szerzőnek, hogy egységesen élvezhetőek legyenek a történetei. Akadtak szép és érdekes leírások, ötletek, de azokat rögtön agyon vágta a következő magyartalan mondat, vagy körülményes fogalmaz. Stilisztikai és logikai hibák és történetvezetési problémák is akadtak bőven, amit egy erős kezű szerkesztő kivédhetett volna, hiszen a rokonok, baráton nem tudják helyettesíteni a szakmailag kompetens szakember munkáját. Sajnos ilyen szempontból a Mocsár trilógiához képest nem éreztem fejlődést.

Összességében örülök, hogy olvashattam a szerző új kötetét, és remélem, nem hagy fel az alkotással. A témái rendhagyóak, a fantáziája egyedi, mindig kapunk egy váratlan csavart a történetei végén. Ajánlom azoknak, akik szeretik az amerikai kultúrát, noir és retro történeteket, a krimit, a disztópiát, vagy az időutazós regényeket.

 

Ha tetszett az ajánló, a kötetre itt találsz rá:

Vik Flames honlapja

Little Fox kiadó webshop

Vik Flames FB oldala