Világvége? Kit érdekel? ─ ajánló a Ne nézz fel! c. filmről

Világvége? Kit érdekel? ─ ajánló a Ne nézz fel! c. filmről

Tavaly év végén jelent meg a Netflix kínálatában Adam McKay legújabb rendezése. Az alkotás nagyon vegyes és szélsőséges fogadtatásában részesült. Vagy utáljuk vagy imádjuk, de egy biztos: Mindenkinek ajánlott megnéznie!

Tartalom: Kate Dibiasky, a Michigani Állami Egyetem csillagászhallgatója felfedez egy ismeretlen üstököst. Professzora, Dr. Randall Mindy kiszámítja, hogy az üstökös pályája keresztezi a Föld pályáját, és hogy a becsapódás körülbelül hat hónapon belül bekövetkezik, ami minden élőlényt elpusztít.

 

kép: FilmAffinity


Nem új, mégis működő ötlet

A történetben (az Armageddonhoz hasonlóan) egy aszteroida közelít a bolygónk felé, és száz százalék, hogy eltörli az életet a bolygónkról. Bár a cél a világ megmentése lenne a rendező sokkal többet szeretett volna készíteni egy újabb katasztrófafilmnél. Sikerült is egy régi ötletet aktuálisan bemutatnia. Igazából szinte mindegy is mi pusztítaná el a bolygót, ebben a filmben a központi kérdés az: hogyan reagálna az emberiség? Hát… nem úgy, ahogy azt megszokhattuk. Szóval, aki azt várja, egy maréknyi bátor férfi űrhajóba ül, és az élete árán is megmenti a Földet csalódni fog. Adam McKay alkotása a jelenlegi társadalom visszajelzését mutatja be hitelesen a világvége helyzetre. És, hogy mi ez a reakció? Senkit nem érdekel.

Globális közömbösség és hülyeség

Ahogy a filmben, sajnos a valóságban is egyre közömbösebbek vagyunk a természeti katasztrófák iránt, és ha egy újabb világvégét jósoló cikkbe botlunk, csak megrántjuk a vállunkat, és továbbgörgetünk. Tehát közelít egy aszteroida a Föld felé, de ugyan miért foglalkozni vele, amikor elvileg csak fél év múlva ér ide. Az Amerikai Egyesült Államok elnökének (Meryl Streep) sokkal fontosabb újraválasztási kampányán dolgoznia, a társadalomnak pedig nagyobb hírértékkel bír egy sztárpár szakítása, majd kibékülése, mint az, hogy Mind meg fogunk halni. De tényleg. Tökéletesen megmutatják az alkotók, hogy a közösségi média, és a nagybetűs MÉDIA számára sem fontos, hogy hozzáértő tudósok az egész emberiséget bejelentő katasztrófára igyekeznek felhívni a figyelmet. A műsorvezetők csak szórakoztatni akarnak, akárcsak a valóságban, amikor a híradóban a rengeteg rossz hír után megkapjuk a napi „kis panda született a szegedi állatkertben” témájú JÓT, és ez éppen elég, hogy ne akarjuk észrevenni a bolygónk klímaváltozás miatti haldoklását. A napjainkban egyre jobban terjedő GLOBÁLIS KÖZÖMBÖSSÉGet és HÜLYESÉGet mesterien mutatják be az alkotók. Olyannyira, hogy az ember nem tudja eldönteni sírjon vagy nevessen a szereplőkön, akik a jelenlegi társadalom érdektelen tagjait utánozzák.

Kiabálni kell! De miért?!

Kétségkívül a film egyik legerősebb jelenete, amikor Dr. Mindy százegyedszerre is bemegy a tv műsorba, és újra elmondja, hogy létezik az üstökös, és tenni kéne valamit végre. Amire ismételten a közömbösség a válasz. A szereplő végső elkeseredésében ordítja: MIND MEG FOGUNK HALNI! Ez a kiabálni kell dolog párhuzamban van a valóságunkkal, ami egyre hangosabb, ezért már nem halljuk meg azt, aki hallkabban szól. Üvölteni kell, óriás plakátokon hirdetni, hogy létezünk, figyeljen ránk a közösségünk (vagy inkább a közönségünk?), és a több siker, hírnév, kapcsolat hajszolása miatt megfeledkezünk az igazán fontos, hozzánk közel álló emberekről.

„Hálás vagyok azért, hogy megpróbáltuk.”

Sztárdömping   

Igazán nagy neveket kértek fel a Ne nézz fel! feledhetetlen karaktereinek eljátszására. A főbb szerepekben Jennifer Lawrence-t, Meryl Streepet, és Leonardo Dicaprio-t láthatjuk, a mellék karakterek között pedig Jonah Hillt, és Timothée Chalametet. Biztosan nem véletlen, hogy rájuk esett a választás, hiszen közülük többen is aktivisták a magánéletükben, és fontos ügyek mellett állnak ki, szólalnak fel.

kép: Topertainment News

Az üzenet
A filmben miközben a tudósok kétségbeesetten igyekeznek figyelmeztetni az emberiséget a közelgő katasztrófára, és időről időre bevágják a bolygónk felé száguldó üstököst a harmadik fontos tényező a premier plánban elénk táruló természeti képek. Keserédes látni az állatokat, és a növényeket, amik velünk együtt pusztulnak el, mert nem nézünk fel. A film alkotói a maguk fekete humorával azt üzenik, hogy igenis NÉZZÜNK FEL, és kezdjünk el végre odafigyelni a környezetünkre, és egymásra, különben a közhelyként ismételgetett mindmeghalunk valósággá válik, hiszen az érdektelenséggel önmagunk pusztulását idézzük elő. De tényleg.
Ezért jobb, ha mihamarabb elkezdünk hálát érezni, és tenni azért, hogy még sokáig élhessünk a mi gyönyörű kék bolygónkon.

„Dr. Randall Mindy: „Azt kell, hogy mondjam, hogy nekünk tényleg ….. nekünk tényleg megvolt mindenünk, nem igaz? Mármint, ha belegondolunk.”

Véleményem
Engem nagyon megrázott ez az alkotás, mert számomra nagyon fontos a környezetvédelem, mellette pedig az emberség. Tetszett ez a film, mert újszerűen mutatta be a szomorú valóságot, és emellett pedig figyelmeztet arra, ne feledkezzünk meg róla, hogy csak vendégek vagyunk a Földön. Ami negatív számomra az a hosszú játékidő, és a stáblista utáni jeleneteket szívesebben láttam volna a felvétel tényleges végén.

Ajánlom a Ne nézz felt 16 éven felül azoknak, akik valami elgondolkodtatót néznének, és nem haragudnak meg, ha görbe tükröt látnak a társadalmunkról.

Jó filmezést kívánok!

Kiemelt kép: Netflix

Cikkem összeállításában segítségemre voltak a Wikipédia, és a Snitt oldalak.

Amennyiben tetszenek a cikkeink itt tudsz minket támogatni egy kávé árával. Köszönjük! 🙂

Szerző:

Farkas Anita vagyok. Zenemániás, könyvmoly és sorozatfüggő. Szeretek nagyokat sétálni, tartalmasakat beszélgetni. Az írás már tinédzser korom óta része az életemnek. Azzal, hogy a Lendület csapatához csatlakozhattam valóra vált az újságírói álmom. Igyekszem minél több rovatban alkotni, és cikkeimmel hozzájárulni olvasótáborunk bővüléséhez.