Az ész és a hit csatája – ajánló Sarah Perry Az essexi kígyó c. regényéről

Az ész és a hit csatája – ajánló Sarah Perry Az essexi kígyó c. regényéről

21. Század Kiadó KULTkönyek sorozatában pillantottam meg ez a könyvet, és mivel hallottam, hogy filmsorozat is készült belőle, úgy döntöttem, biztos megér egy próbát. 2017-ben jelent meg idehaza, és olyan népszerű volt, hogy tavaly utánnyomása készült ennek az impozáns, kemény kötéses könyvnek. De miről is van szó? Az essexi kígyó egy viktoriánus korban játszódó romantikus regény meghintve egy kis misztikummal és horrorokat megszégyenítő, hátborzongató leírásokkal. Jól hangzik! Viszont most, a könyv elolvasása után sem tudom, hogyan álljak hozzá. Valahogy semmiről sem szólt, mégis minden bele lett zsúfolva. Az elején és a végén lassan történnek az események, nem találtam egyik karakter céljait, se azt, hová akar kifutni a regény, ám a közepén volt egy erős érzelmi katarzis, amikor több karakterrel is azonosulni tudtam, többek is közel kerültek hozzám. Szóval Az Essexi Kígyót kettős érzésekkel tettem le.

A regény Angliában játszódik a XIX. század alkonyán, amikor az orvostudomány túl van már az első nagy áttörésein, ám a vallás még központi szerepet tölt be az emberek életében. Se túl régen, mégsem mostanában. A telekommunikáció és az internet világa előtt járunk, így ebben a korban a babonaság és a misztikum óhatatlanul termékeny talajra talál egy olyan tengertől övezett, zárt és világ végi településen, mint Essex. Rejtélyes halálesetek és eltűnések következtében egy titokzatos szörnyetegről kezdenek el pusmogni a falusiak…

A történet tucatnyi szereplőt vonultat fel, de ennek a zavaros szerelmi sokszögnek a csúcsát öt karakter teszi ki.  Cora, az özvegy, aki szégyelli a nőiességét és az örömét afelett, hogy végre nem kell zsarnok férje árnyékában élnie. Él-hal a fosszíliákért az őslényekért, a kutatásért, ezért folyamatosan újabbnál újabb kalandok után vágyik és a háta közepére sem kívánna magának egy újabb férfit. Ám itt van Luke, alias a „Manó”, az ambiciózus és durván szókimondó sebész, aki mindent megtenne, ha Cora végre férfiszámba venné őt. Nem hiába sürgette meg páciense halálát! Viszont Martha, Cora feltehetően autista fiának dajkája sem rest, vad kommunista nézeteket vall és lázad a szexista világ ellen, amelybe egyértelműen belefér, hogy a saját munkaadója iránt táplál gyengéd érzelmeket. Eközben essex papját, Williamet hidegen hagyja mind a környék mendemondája és mindenféle pletyka,  elégedett életet él csodaszép felesége és három gyermeke mellett, míg a csapzott hajó városi dáma meg nem jelenik, és a szörnyeteg után nem ered felzavarja az állóvízet. És persze ne feledkezzünk meg az örökké vidám és cserfes papnéről sem, akit egy betegség mételyez már egy ideje és olyan hallja a mindenki által rettegett kígyó hangját, suttog neki, bűnre csábítja. Luke, az elsőre ellenszenvesnek beállított orvos lett a szívem csücske, ő volt a leginkább tisztában önmagával és a céljaival, őszinte volt és sebezhető. Ezt szerettem benne.

A regény igazán jól bemutatja a kor legnagyobb problémáit és felfedezéseit. Ahogy a kígyó lehet a bűn és a gyógyászat szimboluma is egyszerre, itt is megférnek egymás mellett a vakbuzgó vallásosság,  meg a bimbózó orvostudomány, a népi hiedelmekből táplálkozó babonaság és a TBC ellenszere vagy a legelső szívműtét. Pont úgy, ahogy a szegénynegyedek nyomorát és a nemesek költekezését meg szenvtelenségét is kontrasztba állítja az írónő. Ez a történet legfőképp az ész és hit csatája, Cora és Will párbaja. Az Essexi Kígyó sok mindenről szól, mindenbe bele-belekap, a szereplők érzelmi élete viharos és kusza, amely alól a lezárás sem oldozza fel őket. Jó lenne tudni, hogy zárul szereplőink sorsa, de mivel ez nem derül ki, kicsit megfoghatatlan számomra ez a történet, akár az essexi kígyó, aki kétszer is feltűnik a regényben, de sosem az, aminek elsőre látszik. Ellenpontozza mindezt a gyönyörű fogalmazás, az atmoszférateremtés, a szereplők kidolgozottsága és a bölcsességek tárháza, meg hát egyszerűen imádom a kor nyelvezetét, és azt a megoldást, hogy a szereplők minden egyes levelébe mi is beleolvashattunk!

Köszönöm a recenziós példányt a 21 század kiadónak!