Beszélgetés Ruskó Eszter zeneszerző-énekessel

Beszélgetés Ruskó Eszter zeneszerző-énekessel

Mesélj kicsit magadról! Hogyan jött az ötlet, hogy alkotni kezdj?

Sziasztok! Ruskó Eszter vagyok, és Girl in the mirror fedőnéven írok elektronikus zenéket, illetve énekelek. Zenei tanulmányaim a nagykanizsai Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés AMI-ban kezdtem. Először zongorán, majd párhuzamosan bőgőn, fuvolán és számítógépes zenén tanultam az alapokat. Ha jól emlékszem, 13–14 éves korom körül kezdtem zenét írni, azóta jó sok év eltelt már. Végzettségem szerint angol szakfordító vagyok, azonban egyre több időt töltök zeneszerzéssel. Ötleteim megvalósításához az elektronikus zenét választottam, mert ez a stílus lehetőséget ad új hangok felfedezésére, létrehozására, új színezetek kialakítására. Nagyon örülök, hogy volt lehetőségem elvégezni egy budapesti zenei produceri iskola, a Sonic School képzését, ahol klassz dolgokat tanultam az elektronikus zenéről. Ez a képzés megspórolt minimum 5 év kísérletezést az életemből. Azóta folyamatosan alkotok, nagyon szeretem ezt csinálni.

Mesélj a művészetedről! Mit jelent számodra?

A zene rendkívül alkalmas az érzések kifejezésére, ám legtöbbször azért ülök le zenét írni vagy játszani valamilyen hangszeren, mert jó érzéssel tölt el a hétköznapokban, felpörget. Ezen kívül azóta, amióta újrakezdtem a zeneszerzést egy hosszabb kihagyás után 2017-ben – 2010 és 2017 között szinte alig írtam bármit is –, úgy érzem, mintha folyamatosan egy fantáziavilágot építenék, az abba tartozó kisebb fejezeteket formálom egymás mellett, és mindig vissza tudok térni ahhoz, hogy ezen a világon dolgozzak. Ehhez a zene mellett hozzátartoznak a számokhoz készült animált videók, amelyeket a YouTube-csatornámra töltök fel, a bejegyzések, amelyeket legfőképp az Instagramon teszek közzé, illetve minden más, amelyet a Girl in the mirror név alatt láthattok, illetve korábban az ALISA név alatt láthattatok, például alkalmanként blogbejegyzések, élő videók. Bár a zene szinte átszövi az életem, ezzel párhuzamosan a csöndet is nagyon tudom értékelni. Van, hogy napokig, akár hetekig nem hallgatok semmit, és hagyom, hogy távolabb kerüljek az egésztől, elcsituljanak a bent hallott dallamok, és később újult erővel vághassak neki valamilyen friss számnak.

Mi az, amit adni tudsz az embereknek, azáltal, amit csinálsz?

A Girl in the mirror néven publikált zenéimmel hangulatokat, érzéseket ábrázolok – néha vidám, néha szomorú, néha álmodozó dalokat írok. Szeretném elmondani az embereknek, hogy nincsenek egyedül ezekkel az érzésekkel, és egy olyan távoli, láthatatlan társ lenni számukra, aki támogatja őket az útjukon. Másik projektem, amelyet Sütő Fannival közösen írunk, a Beats of Zooburbia (avagy magyarul Állatkertvárosi ritmusok) már inkább társadalomkritika, elgondolkodtat, felhívja az érem másik oldalára is a figyelmet. Ezeknél a szöveget Fanni írja meg, én pedig megzenésítem, kész projektté formálom az általa kitalált ötletet. A zooburbiás számokkal szerintem új perspektívát adunk az embereknek.

Van valaki, akire felnézel, esetleg olyan művész, akit példaképednek tekintesz? Ha van kedvenc idézeted, oszd meg velünk!

Sok emberre felnézek, akik tanítottak az évek során, de soha nem volt példaképem. Viszont van két kedvenc idézetem is:

„Ha nem tudod, hová mész, oda bármilyen úton eljuthatsz.” (Lewis Carroll)

„Az álló óra is naponta kétszer a pontos időt mutatja.” (Lewis Carroll)

Ezek az idézetek sok mindent kifejeznek számomra. Az első például azt, hogy a lehetőségek tárháza végtelen, és soha nem szabad feladni, soha nem tudhatod, honnan jön valami vagy valaki, akivel találkoznod kellett. A második azt fejezi ki számomra, hogy sosem tudhatod, kinek támad egy jó gondolata, hol hallasz valamilyen ötletet, ami ad neked valamit. Ez a két kedvenc idézetem azóta, hogy tizenévesként először olvastam az Alice-könyveket, mert mindkettő a nyitottságot jelképezi számomra.

Mi az, amire a legbüszkébb vagy, mióta ezzel foglalkozol?

Bár tudom, ez nem fog sok embernek bármit is mondani, de arra vagyok a legbüszkébb, hogy egy számomat feltöltötték a Firefly YouTube-csatornára, és már majdnem elérte a százezres lejátszást (a szám címe: Space Bunny Girl!).

Nagyon büszke vagyok arra is, hogy 2020 januárjában két saját koncertet is sikerült tartanunk Budapesten, az Óvóhelyen, ahol zenész barátaim segítségével előadtuk a dalaimat. Nem is a dalok megírása volt nehéz, hanem a szervezés, hogy mindenki odaérjen időben a próbára, ki mit hoz, mi legyen kivetítve, milyen legyen a díszlet a teremben, jöjjenek az emberek. Ha a koronavírus után lehet majd megint koncertet tartani, kicsit egyszerűsítek majd a dolgokon, vagy felveszek valakit, aki megszervez mindent, és nekem csak zenélnem kell a koncerten. Jelentkezés fényképes önéletrajzzal! [nevet]

Megosztanád olvasóinkkal legújabb kislemezed, a Sad Songs for Writers történetét?

A 2020-as év sokak számára jelentett nehézséget, és belőlem is a melankolikus oldalt hozta ki zenei téren. Az EP címe magyarul: Szomorú dalok íróknak, és ezt az ihlette, hogy amikor megmutattam az egyik dalt író barátnőimnek, Krausz Emmának és Sütő Fanninak (akik szintén szerepeltek már a Lendület Magazinban), azt mondták, hogy ilyen számokra jól tudnának írni. Egyébként is mindig emlegették, hogy több melankolikus szám kellene, hogy legyen mit hallgatniuk írás közben! Remélem, más íróknak is beválik a recept, és a dalok inspirálóan hatnak az alkotói folyamatra. Természetesen a zenék nemcsak íróknak szólnak, hanem bárkinek, aki szereti a lassú, melankolikus dalokat, vagy esetleg a filmzenéket.

Az EP hét számból áll, és az összes énekes számon az én hangomat hallhatjátok, illetve az összes hangszerelést én csináltam, az utolsó, Tomorrow című számban pedig Godefroy Dronsart segédkezett a gitárszólóval. Nagyon örülök, hogy Fannival ismét együtt dolgozhattam, hiszen a Tomorrow és a Night Drive című számok dalszövegét ő írta. Sikerült végre Krausz Emmával is egy közös számot készítenünk – bár ő azt mondta, nincs zenei érzéke, azért mégiscsak rákerült a hangja az EP-re. Nagyon köszönöm még MargaréTaLány és John, a barátom segítségét a rajzokban!

Eddig elsősorban angolul írtam zenéket, ez a dalgyűjtemény pedig a magyar közönségre összpontosít a három magyar számmal, illetve az első, hangszeres anyag is magyar címet kapott. Külön öröm, hogy az EP-t felfedezték a Spotify kurátorai is, és az Ess, eső című dalt kiemelték a New Music Friday Magyarország szerkesztőségi lejátszási listán, így már ott is hallgatható.

A számokhoz készített videók itt láthatók: https://www.youtube.com/watch?v=WOHu4t6uCBU&list=PLGhbbxrRGkY4dPOqlHxkrD9OD9kVAfa_c

Mi inspirál, vagy motivál a mindennapokban?

A teljesség igénye nélkül: a zene, az animáció, a barátaimmal való beszélgetések, a cicám, a futás, a hosszú fürdőzések, a logika, amikor nem kell mosogatni, a szappanok, a tanulás, az olvasás, a saláták, a kávé, a csokoládé, a rend és csomó olyan dolog, amik most épp nem jutnak eszembe, de biztos ott vannak még a háttérben.

Mi az, ami boldoggá tesz?

A korábban említett dolgok egész jó hangulatba hoznak. Egyébként, ha a montenegrói tengerpartra költözhetnék, egész boldog lennék a továbbiakban! Nagyon szeretem a kotori szakaszt, és egyszer már tervezgettem, hogy apartmant nyitok ott, na de majd akkor, amikor visszatér az élet a rendes kerékvágásba.

Mik a további céljaid ezen a téren?

Nemrégiben a Silence Can’t Beat Us című számomhoz szerkesztem a videót. Ezt a számot egy amerikai-koreai barátommal készítettem, ketten énekelünk rajta, és a zenei alapot is én csináltam. Egy abszolút energikus, lázadó EDM szám. Van két félkész számunk Fannival, amiket már megírtunk, már csak fel kell őket venni. Most nem tervezek nagyobb projektet, a következő album ráér egy év múlva, de szeretnék továbbra is folyamatosan jelen lenni, havonta megjelentetni egy-egy számot, folytatni az Instagram-live-okat, mert úgy néz ki, szeretik az emberek. Szeretném továbbfejleszteni az After Effects-tudásom is, és ha lesz rá lehetőség, akkor újabb koncertet szervezni.

Ha úgy érzed, hogy még van olyan, amit szívesen megosztanál velünk most azt is megteheted!

Kedves olvasó, amikor ehhez a sorhoz érsz, gondolj három pozitív dologra!

Ne felejtsd el megadni az összes olyan elérhetőséged, ahol a munkáidat láthatjuk!

A legtöbb zenei streaming platformon megtaláljátok a zenéimet a Girl in the mirror név alatt. Itt van néhány fontosabb link. Ha szeretnétek látni a mindennapjaimat, vagy beszélgetni velem, akkor kövessetek az Instagramon, mert ott vagyok a legaktívabb.

YouTube: https://www.youtube.com/c/musicbyalisa

SoundCloud: https://soundcloud.com/musicbyalisa

Spotify: https://open.spotify.com/artist/2mQTU8dOo4PEJF1stERHUe?si=cgpp_dqlTx6eK4fNrZvC8g  

Twitter: https://twitter.com/its_aliz

Facebook: https://www.facebook.com/musicbyalisa

Instagram: https://www.instagram.com/its_aliz/

Borítófotó: Nagy Diána